Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jakie czynniki są najważniejsze przy kredycie hipotecznym?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jakie czynniki są najważniejsze przy kredycie hipotecznym?

 

 

Jakie czynniki są najważniejsze przy kredycie hipotecznym?

O zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego myślimy najczęściej, gdy chcemy wreszcie być na swoim, na świecie pojawiło się dziecko albo okazja zakupu nieruchomości w atrakcyjnej cenie. O tym czy dostaniemy kredyt, na jakich warunkach, ile, na jaki okres, decyduje szereg czynników. O niektóre należy zadbać wcześniej, zależą od nas. Przygotowanie się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny powinno nastąpić przynajmniej kilka, kilkanaście miesięcy przed pójściem do banku. Dziś o tym jakie czynniki są kluczowe przy kredycie hipotecznym. Wymienię dziś pięć najważniejszych czynników, które mają kluczowe znaczenie przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

  1. Własny, niewłasny- wkład musi być?

Od kilku lat, gdy weszła w życie Rekomendacja S banki nie pożyczają kwoty stanowiącej wartość nieruchomości. Obowiązuje wkład własny. Im wyższy wkład własny posiada klient, tym atrakcyjniejsze warunki zaproponuje bank. Obecnie konieczna jest wpłata 20% wartości nieruchomości. Dlatego niezbędne jest przygotowanie się wcześniej do kredytu hipotecznego. Pieniądze na wkład własny to kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, których nie da się uzbierać w kilka tygodni. Już jako bardzo młodzi ludzie powinniśmy odkładać każdy wolny grosz, myśląc perspektywicznie.

Czy można ominąć wkład własny? Nadal jest taka opcja. Jeśli nie masz gotówki możesz:

  • zabezpieczyć wkład własny inną nieruchomością- także taką, której właścicielami są osoby trzecie, przykładem rodzice;
  • wziąć pożyczkę od developera- coraz częściej oferują pożyczki na wkład własny;
  • skorzystać jeszcze z programu MdM w 2018 r- trzeba się spieszyć;
  • wziąć pożyczkę gotówkową.

Jest kilka opcji na pokrycie wkładu własnego. Powstaje jednak pytanie: czy jeśli przez lata nie byliśmy w stanie nic odłożyć, to czy będziemy spłacać regularnie niemałe raty kredytu?

Posiadanie wkładu własnego na poziomie minimum 20% to komfort psychiczny, mniejszy kredyt, mniej formalności i większe możliwości negocjacji warunków kredytu.

  1. Kwota kredytu i okres spłaty

Kluczowe parametry kredytu, które decydują o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Wysoka kwota kredytu, nieadekwatna do zarobków to brak szans na kredyt, odrzucenie wniosku i konieczność odczekania kolejnych miesięcy na ponowne starania. Zanim złożymy wniosek w banku, najpierw warto sprawdzić w przybliżeniu na ile wyceni nas bank. W sieci dostępne są kalkulatory kredytowe, z których mniej więcej można się dowiedzieć ile banki pożyczą. Oczywiście każdy bank ma swoje zasady i jedne przy tych samych zarobkach pożyczą 200 tys zł, a inne 350 tys zł. Natomiast już mniej więcej mamy pewien obraz sytuacji. Zanim więc zaczniemy szukać nieruchomości albo myśleć o budowie domu, sprawdźmy ile pieniędzy bank będzie skłonny pożyczyć.

Istotny jest również okres spłaty. Dla klienta najbardziej opłacalny jest najkrótszy. Jednak im krótszy okres, tym wyższa rata. Aby płacić wysokie raty, konieczne są dobre zarobki. Nie przeznaczaj wszystkich wolnych środków na spłatę raty. To większe ryzyko, że w końcu wypadną niespodziewane wydatki i pojawią się opóźnienia. Okres spłaty zależy również od wieku kredytobiorcy. Osoby po 40. roku życia muszą liczyć się z odmową udzielenia kredytu na maksymalny okres. Banki chcą by zobowiązanie zostało spłacone do 70. roku życia. Szczególnie musimy o tym pamiętać, gdy do kredytu chcemy przystąpić z kimś, np. z rodzicem.

  1. Zdolność kredytowa nie przychodzi ot tak

O ile przy kredytach gotówkowych czy szybkich pożyczkach przez internet bank nie prześwietla klienta z każdej strony, o tyle przy kredycie hipotecznym brane jest pod lupę wszystko. ‘Praca’ nad zdolnością kredytową wymaga czasu. Dlatego już na wstępie wspominano o przygotowaniach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Czysta karta nie jest sprzymierzeńcem, dlatego buduj swoją zdolność małymi krokami. Elementy wyposażenia mieszkania, sprzęt RTV, AGD weź na kilka rat. Złóż wniosek o tanią pożyczkę gotówkową, spłać terminowo. BIK powoli wypełni się pozytywnymi informacjami. A zanim pójdziesz po kredyt hipoteczny, zrezygnuj z niepotrzebnych kart kredytowych, debetu- to wszystko obniża zdolność kredytową.

  1. Spłacać po równo czy zaczynać od wyższych kwot?

To jedna z ważniejszych kwestii i kluczowy czynnik, który decyduje o przyznaniu kredytu. Jeśli zdecydujemy się na raty malejące, musimy mieć wyższą zdolność niż przy ratach równych. Kredyty z ratą malejącą są dobrym rozwiązaniem, bo z czasem, każda kolejna rata będzie niższa i będzie mniej ciążyć. Na początku będziemy płacić więcej, a co za tym idzie zdolność kredytowa musi być wyższa.

Przy ratach równych, przez cały okres kredytowania raty są równe. Kredyty z ratami równymi są najczęściej droższe od rat malejących. Nie możemy jednak zapomnieć o naszej sytuacji finansowej i własnym komforcie. Jeśli nie mamy dobrych, pewnych, regularnych zarobków to lepiej zdecydować się na raty równe. Wybierając te drugie, bank może odrzucić wniosek o kredyt ze względu na brak zdolności.

  1. Kredyt w pakiecie?

Sprzedaż wiązana w handlu to już standard. Z pewnością każdy się już z tym spotkał, bo w zwykłych sklepach spożywczych proponują bułki za pół ceny do chleba, czy pączki przy zakupach powyżej jakiejś kwoty. Podobnie wygląda to w banku. Przy kredycie hipotecznym każda ze stron próbuje ugrać jak najwięcej na swoją korzyść. Bank chce jak najwięcej zarobić, klient jak najwięcej zostawić w portfelu.

Banki proponują otwarcie ROR, kartę kredytową, debet czy ubezpieczenie. W zamian kredyt będzie na lepszych warunkach, niższa marża czy brak prowizji. Oferta wygląda kusząco, ale często tylko wygląda. Przeliczając koszty, przykładowo prowadzenia ROR czy wykupienia ubezpieczenia, kredyt będzie droższy niż płacąc wyższą prowizję. Dodatkowe produkty oferowane przez bank przy kredycie mają istotne znaczenie przy ostatecznych kosztach ponoszonych przez klienta. I na nie trzeba zwrócić uwagę, przeliczyć, sprawdzić, dobrze przemyśleć.

Znacznie łatwiej wziąć kredyt hipoteczny, gdy mamy wiedzę w temacie. To kolejny ważny czynnik decydujący o tym czy będziemy z niego zadowoleni.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

deweloper

0

deweloper Data dodania: 08-09-2017 19:55 wiadomo że najważniejszym czynnikiem przy kredycuie hipotecznym jest oprocentowanie. nikt nie będzie płacił za bezdurno bo i po co? najlepiej korzystać z kredytu hipotecznego wraz ze wsparciem programu mdm bo wtedy wychodzi najtaniej a i bank nas nie wykiwa ani developer, prawda?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.