Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej

 

Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej

 

Prostokątny kawałek plastiku, który otwiera dostęp do dodatkowej gotówki, kiedy tylko jej potrzebujemy. Karty kredytowe na dobre zagościły w naszych portfelach, ale wiele osób wciąż do końca nie wie w jaki sposób są rozliczane, kiedy naliczane są odsetki, od kiedy do kiedy jest okres bezodsetkowy oraz szukają odpowiedzi na pytanie karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej?  Tak naprawdę karta kredytowa to darmowa pożyczka na blisko dwa miesiące, gdy wiemy jak działa i jak spłacać. Ma swoje plusy, ale też minusy, gdy karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej pociągają za sobą określone konsekwencje. Dziś o tym co nasz czeka, gdy nie spłacimy zadłużenia na karcie. I co powinniśmy wiedzieć, nim stanie się częścią naszego portfela.

 

Okres bezodsetkowy- terminowość i całość

 

Kluczowy przy karcie kredytowej jest okres bezodsetkowy. Z nim wiążą się dwa pojęcia terminowość oraz całość. Co to oznacza? Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej niestety wykluczają okres bezodsetkowy. Jeśli nie chcemy płacić za pożyczone przez bank pieniądze, należy spłacić całość zadłużenia w terminie podanym na wyciągu, jest to zazwyczaj 24 dni od końca okresu rozliczeniowego. Kolejnym warunkiem, aby bank nie naliczył odsetek, jest korzystanie z karty wyłącznie bezgotówkowo! Każda wypłata z banku, bankomatu to odsetki!

 

Spłata minimalna- co to jest?

 

Wraz z wyciągiem za okres, w którym korzystaliśmy z karty otrzymamy również określoną kwotę minimalną spłaty. Zazwyczaj jest to 5%, choć są również banki, które obniżają ten próg do 4%. Określona jest również przez bank kwota minimalna, która zazwyczaj wynosi 50 zł. Jeśli 5% pożyczonej kwoty to suma niższa niż minimum określone przez bank, wówczas wpłacamy tę kwotę minimalną. Przykład: zadłużenie za poprzedni okres to 200 zł, 5% to 10 zł, minimalna wpłata wymagana przez bank to 50 zł, a więc w tej sytuacji, w terminie będziemy musieli wpłacić 50 zł. Od pozostałej kwoty za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki. Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej pociąga za sobą niezbyt przyjemne konsekwencje. Dlatego jeśli nie możemy spłacić całości, tą kwotę minimalną powinniśmy uregulować terminowo.

 

Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej- wezwania do zapłaty

 

W zależności od procedur obowiązujących w poszczególnych bankach, już kilka dni po terminie spłaty zadłużenia na karcie bank zacznie upominać się o wpłatę. Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej pociąga za sobą upomnienia w postaci sms-ów, telefonów, a później również w postaci listownej. Każdy monit to koszty, dodatkowo trzeba liczyć odsetki za każdy dzień zwłoki. Mało tego, jeśli nie zapłaciliśmy całości zadłużenia w terminie, nie mamy możliwości skorzystania z okresu bezodsetkowego, a co za tym idzie, zostaną one naliczone od momentu dokonania transakcji i nie ma tu znaczenie, że są bezgotówkowe. Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej nie idą w parze! W taki sposób najłatwiej i najszybciej się zadłużyć. Spirala długów rośnie bardzo szybko, tym bardziej, że coraz trudniej jest człowiekowi się połapać, od czego i ile odsetek zostało naliczonych.

 

Brak spłaty minimalnej wpływa na BIK

 

Bardzo istotne jest to, że karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej mają wpływ na BIK. Oczywiście samo posiadanie karty kredytowej i regularna spłata zadłużenia pozytywnie wpływają na ocenę wystawianą przez BIK. To łatwy sposób na stworzenie pozytywnego wizerunku kredytobiorcy. Jednak, jeśli zadłużenie nie zostaje spłacone  w całości bądź też nie uregulujemy nawet kwoty minimalnej, to w BIK znajdzie się taka informacja. W przyszłości przekłada się to na trudności z otrzymaniem kredytu czy szybkiej pożyczki na konto w niewielkiej kwocie.

 

Ze spłaty minimalnej korzystaj doraźnie

 

Karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej to sytuacja już podbramkowa i należy dokładnie przeanalizować swoje finanse. Ogólnie, by karta kredytowa nam się opłacała, zadłużenie należy regulować każdego miesiąca terminowo i w całości. Z minimalnej spłaty korzystaj tylko w ostateczności!

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tamanz

0

Tamanz Data dodania: 03-01-2017 13:37 Panie Piotrze, najlepiej w przypadku karty kredytowej to dokonywać spłaty zobowiązania w okresie bezodsetkowym, inaczej to moze byc nieciekawie.
Piotr

1

Piotr Data dodania: 25-10-2016 11:52 lepiej niż spłatę kwoty minimalnej to sie szarpnac i splacic wszystko od razu, bo nie oplaca sie samej kwoty minimalnej splacac
Dariusz

0

Dariusz Data dodania: 07-09-2016 12:14 jak ktos decyduje sie na karte kredytową i korzystanie z niej to obowiązkowo trzeba pilnować okresu bezodsetkowego, bo mozna szybko z torbmi pojsc!
Komka

0

Komka Data dodania: 24-06-2016 17:55 zamiast karty kredytowej wole korzystać z linii debetowej, jest znacznie tańsza, moim zdaniem to o wiele lepsze alternatywa niz karta kredytowa
Raksa

0

Raksa Data dodania: 24-05-2016 14:56 kiedy uzywam karty kredytowej to tylko wtedy gdy mam absolutna pewnosc ze bede w stanie w okresie bezodsetkowym splacic calosc, postepujac inaczej bardzo latwo sie zrujnowac, bo jeden dlug pociaga za soba nastepne
Paweł

0

Paweł Data dodania: 17-05-2016 11:36 kartę kredytową warto mieć, ale lepiej z niej nie korzystać, zazwyczaj mają potwornie wysokie odsetki
Hela

0

Hela Data dodania: 17-05-2016 10:56 Cecylia to zależy od rodzaju karty i umowy z bankiem, musisz przejść się do placówki i porozmawiać z konsultantem, warto też najpierw przejrzeć umowę, by wiedzieć na czym się stoi
Cecylia

0

Cecylia Data dodania: 22-04-2016 13:34 Jak można rozłożyc zadłużenie na karcie kredytowej na raty? Zamiast płacić kwotę minimalną do spłaty to chciałabym miec jedną małą i stałą ratę. Mam karte kredytową w Citi Banku naa 12 tyś. Wykorzystałam 11300 z tego. Nie mam aby spłacić na raz takiej sumy pieniędzy. Czy ja sama mogę ustalić jaką ratę chce płacić i jak długi okres spłaty mam mieć? Np. 300 zł przez 4 lata mogę płacić aby nie nadwyrężać budżetu domowego? Jeśli ktoś wie o co chodzi i jak się ustala spłate kwoty minimalnej lub też dług z karty kredytowej na raty to poproszę o poradę. Dziekuje Cecylia
Alfik

0

Alfik Data dodania: 14-04-2016 19:02 I tu najczęściej pojawia się problem, jak nie spłacasz. Mam znajomego, który latami się męczył ze spłatą. Nadal nie wiem czy jeszcze tego nie reguluje.
Gepard Chester

0

Gepard Chester Data dodania: 14-04-2016 14:31 Jeżeli masz problem ze spłatą kwoty minimalnej na karcie kredytowej to lepiej rozłożyc takie zadłużenie z karty kredytowej na dogodne raty. Odsetki od długu z karty zawsze są dużo większe niż kredyt w karcie co rozłożyliśmy na raty. Brak spłaty w terminie karty kredytowej może spowodować dodatkowe opłaty a nawet z czasem wypowiedzenie umowy i wtedy każe bank nam spłacic całe zadłużenie na raz. Oczywiście wszelkie opóźnienia będą podane do biku i powyżej 30 dni to już znacznie obniży naszą zdolność kredytową a potem będziemy zmuszeni brać pożyczki pozabankowe na dowód aby spłacić zadłużenia z kart kredytowych.
Piter

0

Piter Data dodania: 11-03-2016 19:04 Ale jak wydawałaś to się nie męczyłaś;p
SZ

0

SZ Data dodania: 09-03-2016 18:29 Karta kredytowa to największe zło:) Męczyłam się ze spłatą wiele długich lat, od tej pory koniec:)
Rubcia

1

Rubcia Data dodania: 07-03-2016 18:39 Też staram się płacić całość terminowo, ale też rzadko korzystam.
Misia

0

Misia Data dodania: 06-03-2016 18:10 Ja zawsze spłacam całość:)
Wąsu

0

Wąsu Data dodania: 06-03-2016 15:50 Ja mam podobnie, choć stwierdzenie karta kredytowa i brak spłaty kwoty minimalnej niestety do mnie pasuje;/ Już nie raz się zdarzyło, że miałem z tym problem. Faktycznie są małe nieprzyjemności potem, ale co zrobić...!:)
Anjaa

0

Anjaa Data dodania: 05-03-2016 19:23 Karta kredytowa to dla mnie czasem jedyny ratunek;)
Dżony

0

Dżony Data dodania: 04-03-2016 18:43 Parę ładnych lat temu się tak zaplątałem. Spłacałem przez kolejnych kilka. Bardzo łatwo przez kartę można wpaść w spiralę długów.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.