Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kiedy bank dzwoni do pracodawcy i czy ma takie prawo?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kiedy bank dzwoni do pracodawcy i czy ma takie prawo?

 

Kiedy bank dzwoni do pracodawcy i czy ma takie prawo?

 

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny wymaga zazwyczaj przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu. Może się ono jednak okazać niewystarczające, kiedy bank dzwoni do pracodawcy i zamierza potwierdzić zgodność wystawionego zaświadczenia z rzeczywistością. Telefon do zakładu pracy u większości kredytobiorców budzi niesmak. Jaki ma sens?! W końcu zaświadczenie od pracodawcy powinno być wystarczające?! Które banki dzwonią do zakładu pracy- często pytają zainteresowani kredytem internauci. Skąd mam wiedzieć czy bank zadzwoni czy nie do pracodawcy? A wystarczy bliżej przyjrzeć się dokumentom, które podsuwają nam banki do podpisu, gdy składamy wniosek. Wówczas będziemy wiedzieć czy bank zamierza wykonać telefon do pracodawcy czy też nie.

 

Niewygodne pytania

 

Dlaczego nie chcemy, by bank dzwonił do pracodawcy? Przyczyny są różne, ale najczęściej wiążą się później z pytaniami mało wygodnymi w naszym kierunku. Szczególnie przy kredytach na oświadczenie ma to znaczenie. Bank nie wymaga zaświadczenia, a jedynie naszego oświadczenia o osiąganych dochodach. Wypełniamy krótkie oświadczenie, a pracownik banku dzwoni do firmy zatrudniającej kredytobiorcę, w celu potwierdzenia informacji zawartych w oświadczeniu. Mimo że nie braliśmy zaświadczenia z kadr, to i tak wszyscy dowiadują się, iż bierzemy kredyt. Kredyt na oświadczenie w takiej sytuacji nie ma większego sensu, jak przekonują zniesmaczeni telefonem do pracodawcy kredytobiorcy. Kiedy bank dzwoni do pracodawcy, nigdy nie jest to przyjemne z punktu widzenia kredytobiorcy. Dlatego nim zdecydujemy się na atrakcyjny kredyt na oświadczenie, bez zaświadczeń o zarobkach, zapytaj czy pracownik nie wykona telefonu do pracodawcy.

 

Zgadzam się na telefon

 

W ferworze dokumentów do podpisania często bezwiednie składamy podpisy, nieświadomie zgadzając się na wykonanie telefonu do pracodawcy. Sami podpisujemy zgodę na wykonanie telefonu do pracodawcy. Mniej więcej brzmi to w stylu: „Wyrażam zgodę na kontakt pracownika banku z podmiotem, w którym osiągam dochody, w celu potwierdzenia danych zawartych w dokumentach...”. Podpisując taką zgodę, powinniśmy wziąć pod uwagę, że z prawdopodobieństwem przynajmniej 90% bank zadzwoni do pracodawcy. Mało tego w dalszej części takiej zgody może widnieć zapis, iż bank ma prawo w dowolnym momencie skontaktować się z pracodawcą i potwierdzić osiągany przez kredytobiorcę dochód. Ma to znaczenie przy kredytach hipotecznych, zaciąganych na 20-30 lat.

 

 Kiedy bank dzwoni do pracodawcy w takiej sytuacji? Nie tylko, gdy staramy się o kredyt, ale również w momencie wystąpienia problemów ze spłatą kredytu. Kredytobiorca przestaje spłacać zaciągniętą pożyczkę, bank zgodnie z prawem bankowym może wykonać telefon do zakładu pracy w celu analizy sytuacji finansowej klienta. Kredytobiorca powinien umożliwić mu sprawdzenie jego sytuacji finansowej. Podpisując zgodę na telefon do pracodawcy w całym okresie kredytowania, klient musi się liczyć z taką ewentualnością.

 

Dlaczego bank dzwoni do pracodawcy?

 

Nie tylko kiedy bank dzwoni do pracodawcy, ale również po co wykonuje taki telefon pytają wnioskujący o kredyt. Zaświadczenie z pieczęcią firmową, powinno być wystarczającym dokumentem. Po co jeszcze dzwonić? Zdarzają się wyłudzenia kredytów. Podrobione zaświadczenie to niestety nierzadkie zjawisko wśród przestępców, którzy chcą wyłudzić kredyt. Dzwoniąc z potwierdzeniem prawdziwości zaświadczenia, bank minimalizuje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.  Kiedy bank dzwoni do pracodawcy ma na celu głównie potwierdzenie prawdziwości zaświadczenia.

 

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić odpowiedzi przez telefon?

 

Pracodawca to administrator danych osobowych, a co za tym idzie ciążą na nim pewne obowiązki. Na nim spoczywa ochrona danych osobowych pracowników przed osobami nieupoważnionymi. Ani ustawa o ochronie danych osobowych, ani prawo bankowe nie odnoszą się do kwestii telefonicznego informowania o zarobkach i przekazywaniu innych informacji. Pracodawca nie jest w stanie potwierdzić tożsamości dzwoniącego, dlatego kiedy bank dzwoni do pracodawcy, ten ma prawo odmówić udzielenia informacji na temat. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż ciąży na nim odpowiedzialność za ochronę danych pracowników. W razie udzielenia takich informacji osobom do tego nieupoważnionym, naraża siebie na postępowanie karne.

 

Potwierdzenie wyłącznie autentyczności dokumentu? A co z wysokością zarobków?

 

Pracodawca, pracownik działu kadr w obawie przed naruszeniem przepisów o ochronie danych osobowych może odmówić udzielenia odpowiedzi o wysokość wynagrodzenia, nawet jeśli pracownik podpisał stosowną zgodę. Inną opcją jest potwierdzenie wystawienia takiego dokumentu przez pracodawcę. Pracownik działu kadr telefonicznie może potwierdzić autentyczność takiego zaświadczenia.

 Dla banku to minimalizacja ryzyka, a dla pracodawcy spokój przed naruszeniem przepisów o ochronie danych osobowych. Kiedy bank dzwoni do pracodawcy może zapytać nie tylko o zatrudnienie takiego pracownika, ale również o wysokość wynagrodzenia, rodzaju umowy. Pracownik firmy może odmówić odpowiedzi, ze względu na brak możliwości weryfikacji tożsamości dzwoniącego.

 

Niektóre firmy nie udzielają telefonicznie informacji na temat pracowników

 

Przy każdym telefonie z banku odmawiają odpowiedzi, tego typu odmowa może wpływać negatywnie na rozpatrzenie wniosku kredytowego. Jeśli pracodawca nie potwierdzi danych w zaświadczeniu bądź co gorsze w oświadczeniu, wniosek o kredyt może zostać odrzucony! Od polityki firmy, pracowników działu kadr zależy czy udzielają informacji kiedy bank dzwoni do pracodawcy.

 

Kiedy bank dzwoni do pracodawcy?

 

Banki dzwonią do zakładów pracy nie tylko przy kredytach hipotecznych, a przy każdej większej pożyczce na konto. Nie da się ukryć, że bank nim udzieli kredytu próbuje prześwietlić klienta z każdej możliwej strony. Zgoda na telefon, to możliwość wiarygodnej weryfikacji tożsamości wnioskującego o kredyt. Na telefon do pracodawcy powinni przygotować się również nowi klienci banku. Nie masz rachunku osobistego w tym banku, wypłata nie wpływa regularnie na konto? Bank będzie chciał Cię sprawdzić telefonem do zakładu pracy. Ponadto, każdy bank ma swoje procedury działania. Jedne traktują telefon jako konieczny element weryfikacji klienta przy każdym kredycie, a inne stosują go wyłącznie przy kredytach na wyższe kwoty bądź gdy pojawiają się wątpliwości co do autentyczności zaświadczenia.

 

Nie taki telefon straszny jak nam się wydaje

 

Nie można demonizować telefonu do pracodawcy i obawiać się niewygodnych pytań. Ludzie każdego dnia biorą kredyty i jest to najnormalniejsza rzecz na świecie. Większość ma jakieś raty do spłaty, czy kredyty, karty, debety, samochód, mieszkanie, czy też zakupy na raty. Pracujemy po to, by nie tylko mieć na bieżące wydatki, ale również zaspokajać potrzeby wyższego rzędu, a więc kredyty już nikogo nie dziwią.

Kiedy bank dzwoni do pracodawcy raczej należy potraktować to jako normalną procedurę, zwłaszcza gdy oferta jest na tyle atrakcyjna, że żal byłoby z niej nie skorzystać!

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Slawek

0

Slawek Data dodania: 09-07-2018 14:22 Banki sa tak natretne i chamskie ze masakra z powodu takiego iz telefon szefowej nie jest zarejestrowany jako firmowy ja nie dostaje pozyczki to jest chore
sandra

1

sandra Data dodania: 26-09-2017 17:36 Czy przy pozyczcze 1 tys zl na oswiadczenie bank badz parabank dzwoni do pracodowcy?
paw

2

paw Data dodania: 02-02-2017 11:49 A co jesli bank podnosi standarty bezpieczeństwa wewnetrznego w trosce o klienta i wysyła do pracodawcy wniosek modyfikacj numeru bankowego a pracownik np nie ma kredytu i innych zobowiazań czy to typowa procedura czy sprawdzanie zaznaczę ze to może zostac żle zrozumiane i z sytuacjami niżej opisywanymi róznić się niewiele w treści
Pio

1

Pio Data dodania: 03-01-2017 11:11 Z tego co sie orientuje to nie ma takiej możliwości, żeby bank zadzwonił do pracodawcy bez naszej wiedzy i zgody, bo jest to niezgodne z prawem. Inna sprawa, że czasem możemy podpisać dokument, w którym jest napisane, że taką zgodę wyrażamy, więc jak nie zapoznamy się dokładnie z jego treścią to możemy mieć nie miłą niespodziankę.
Bomber

4

Bomber Data dodania: 21-10-2016 13:38 jak jest pracodawca w porządku i normalny to żaden problem jak bank dzwoni do pracodawcy, przecież to nic złego
Ilona

4

Ilona Data dodania: 17-08-2016 14:59 jak bank dzwoni do pracodawcy to jeszcze nic, pomyślcie jaki to wstyd gdy z pracodawcą kontaktuje się komornik, który informuje o zajęciu komorniczym części wynagrodzenia, to jest dopiero wstyd! ja niestety tego doświadczyłam :(
Węgierka

1

Węgierka Data dodania: 23-06-2016 19:57 dla mnie to jest naruszanie czyjejs prywatnosci dzwonienie do pracodawcy, najgorzej jak windykatorzy w taki sposob straszą ludzi, czesto jest to bezpodstawne!
Anka

2

Anka Data dodania: 24-05-2016 11:35 taki telefon do pracodawcy może być kłopotliwy, ja to nie lubie jak ktoś ingeruje w moje życie prywatne, a sfere sluzbowa i prywatna oddzielam bardzo grubą kreską. mocno bym sie wkurzyla gdyby mi ktos z banku zadzwonil do szefa i zaczal sie wypytywac albo skarzyc ze cos zalegam, paranoja!`
Elka

2

Elka Data dodania: 18-05-2016 16:09 a ja poszłam o krok dalej i uprzedziłam pracodawcę o takiej ewentualności, przecież to najnormalniejsza rzecz na świecie, że ludzie biorą kredyty
Simek

0

Simek Data dodania: 21-04-2016 17:44 U mnie nie dzwonili.
Koszko

1

Koszko Data dodania: 21-04-2016 14:30 Czy jeżeli skaładałem wniosek o pożyczkę w kredyty-chwilówki i podałem dane gdzie pracuję (pracuję ale bez umowy u tego pracodawcy) to ta firma będzie dzwonić do mojego pracodawcy aby potwierdzić czy rzeczywiście tam pracuję?
Krezus87y

1

Krezus87y Data dodania: 06-04-2016 19:07 Zawsze gdy składamy wniosek o kredyt czy to w banku czy u pośrednika to mamy taki zapis iż zgadzamy się na kontakt z pracodawcą w celu potwierdzenia zatrudnienia. Wiem bo pracowałem w getinbanku 2 lata.
SS

1

SS Data dodania: 06-01-2016 18:23 Skoro na oświadczenie, to fakt powinien być na oświadczenie. Z drugiej strony banki zabezpieczają się przed oszustami. De facto każdy może iść i złożyć oświadczenie.
Is

0

Is Data dodania: 04-01-2016 19:28 Dostałem info, że najprawdopodobniej będą się kontaktować z firmą... więc zrezygnowałem. Bez sensu taki kredyt! Nie sądzicie?!
Ewka

0

Ewka Data dodania: 02-01-2016 20:11 Niekoniecznie muszą dzwonić. Dane zakładu pracy, chyba chce każdy bank przy kredycie.
Misio

0

Misio Data dodania: 02-01-2016 19:10 Pewnie możesz, ale czy wówczas dostaniesz kredyt? Na Twoim miejscu zapytałbym pracownika kiedy bank dzwoni do pracodawcy? Czy w Twojej sytuacji możesz spodziewać się takiego telefonu?
Is

0

Is Data dodania: 01-01-2016 19:14 Jestem własnie w takiej sytuacji. Niby kredyt na oświadczenie, ale chcą dane zakładu pracy. Po co? Czy mogę się nie zgodzić na podpisanie takiej zgody na kontakt?
Seo

0

Seo Data dodania: 31-12-2015 18:00 W zeszłym roku brałem dwa kredyty i z każdego banku dzwonili.
Finas

1

Finas Data dodania: 31-12-2015 17:32 To zależy od banku, ale też innych czynników. Jeśli będą mieć wątpliwości to na pewno zadzwonią!
Liko

1

Liko Data dodania: 31-12-2015 14:07 Czy przy kredycie gotówkowym do 10 tys bank zadzwoni do pracodawcy?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.