Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kiedy komornik może zająć rzeczy współmałżonka?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kiedy komornik może zająć rzeczy współmałżonka?

 

Kiedy komornik może zająć rzeczy współmałżonka?

 Niezależnie od tego jakie zdanie mamy na ten temat, obecnie zaciągnięcie kredytu bez wiedzy i zgody małżonka nie sprawia żadnych trudności.  Na rynku można znaleźć oferty banków dające możliwość pożyczenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jeszcze bardziej szokujące, w przypadku problemów ze spłatą, do odpowiedzialności zostanie pociągnięty również współmałżonek, który mógł nawet nie wiedzieć o zaciągniętym kredycie. Nieraz możemy natknąć się na reklamę kredytu gotówkowego, która kusi wysoką kwotą (nawet do 40 000zł) i brakiem wymogu formalnej zgody współmałżonka. Tylko w przypadku kredytu hipotecznego polskie prawo nakłada obowiązek wiedzy i akceptacji małżonka kredytobiorcy. Zapis na ten temat znajdziemy w artykule  37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – KRiO. Jak pokazuje rzeczywistość, często zdarza się, że mąż czy żona nie ma najmniejszego pojęcia o długach swojego małżonka.

 W takiej sytuacji najczęściej niczego nieświadomy współmałżonek dowiaduje się o zobowiązaniach dopiero w chwili, gdy bank podejmuje działania w związku z brakiem spłaty. W przypadku, gdy małżeństwo nie posiada rozdzielności majątkowej czyli tak zwanej intercyzy, sytuacja oszukanej żony lub męża może być wyjątkowo nieciekawa. Sporo jest zależne od tego na co kredyt był przeznaczony i czy środki z niego pochodzące finansowały tak zwane zwykłe życie rodziny. Ustawa kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w dokładny sposób określa zasady egzekwowania kredytów i pożyczek z majątku małżonka bądź małżonków. Na podstawie zapisów zawartych we wspomnianej ustawie jesteśmy w stanie wyszczególnić kilka sytuacji, w których obowiązuje różny zakres odpowiedzialności majątkowej. Przedstawione poniżej przykłady dotyczą sytuacji, w których małżeństwo nie ma podpisanej tzw. intercyzy.

 Według badań w Polsce stosunkowo niewiele małżeństw decyduje się na podpisanie umowy o rozdzielność majątkową. Warto wiedzieć, że taka umowa w znacznym stopniu upraszcza zasady egzekucji komorniczej. W przypadku gdy małżonkowie umownie zlikwidują wspólny majątek, to w takim razie każdy z nich każdy z nich odpowiadać będzie za podjęte zobowiązanie wyłącznie majątkiem osobistym, o ile oczywiście złożył podpis na umowie.

 Jak wygląda odpowiedzialność za kredyty przy wspólnocie majątkowej małżonków?

W przypadku, gdy kredyt został podjęty przez jedną stronę małżeństwa bez oficjalnej zgody współmałżonka egzekucja komornicza może obejmować majątek osobisty oraz wynagrodzenie i dochody kredytobiorcy, wszelkiego rodzaju korzyści płynące z praw autorskich, pokrewnych oraz praw własności premysłowej. Jeśli dług powstał w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej to egzekucji komorniczej podlegają również składniki majątku przedsiębiorstwa. Jeśli jeden z małżonków zaciągnął kredyt, a współmałżonek wyraził na to zgodę to egzekucji podlega majątek osobisty zaciągającego kredyt oraz wspólny majątek małżeństwa.

 Podobnie jest w sytuacji, gdy małżonkowie wspólnie biorą kredyt, wtedy komornik będzie egzekwować dług z majątków osobistych każdego z małżonków jak i z majątku wspólnego. Jeśli kredyt został zaciągnięty przed wstąpieniem w związek małżeński wtedy egzekucji podlega wyłącznie majątek osobisty, dochody i korzyści wynikające z praw autorskich i pokrewnych kredytobiorcy. Jak można słusznie zauważyć, małżonek, który samodzielnie zaciągnął kredyt, w przypadku braku rozdzielności majątkowej i tak w większości odpowiada swoimi własnymi przychodami i majątkiem osobistym. Jako majątek osobisty rozumie się głównie dobra nabyte przed ślubem, niewypłacone wynagrodzenia, darowizny i spadki, a także rzeczy osobiste. Udokumentowana zgoda współmałżonka na podjęcie kredytu poszerza zakres egzekucji o majątek wspólny. Jako majątek wspólny zalicza się między innymi przychody z pracy i działalności gospodarczej każdego z małżonków. Warto wiedzieć, że niektóre przedmioty ustawa kwalifikuje jako niepodlegające egzekucji komorniczej.

 Co zalicza się do majątku osobistego, a co do majątku wspólnego?

Jako majątek osobisty rozumiane są wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przed wzięciem ślubu, niewypłacone wynagrodzenia za pracę, przedmioty uzyskane w ramach nagród za osobiste osiągnięcia, wszelkiego rodzaju prawa, takie jak prawa autorskie, pokrewne, prawa własności przemysłowej czy prawa przysługujące tylko jednej osobie np. alimenty. Majątkiem osobistym podlegającym egzekucji są również wszelkiego rodzaju przedmioty służące do zaspokajania osobistych potrzeb np. biżuteria oraz każda darowizna i dziedziczony spadek.

 Majątkiem wspólnym nazywa się wszystkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej, czyli już po zawarciu związku małżeńskiego. Do majątku wspólnego zaliczamy dochody każdego z małżonków, składki na subkoncie ZUS oraz środki zgromadzone na otwartych oraz pracowniczych funduszach emerytalnych, a także dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z współmałżonków (takie jak czynsz z wynajmu nieruchomości). Istotne jest to, że w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym został przewidziany pewien wyjątek. Mianowicie za kredyty podejmowane w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodzinnych, np. chwilówka na bieżące wydatki, która ma na celu załatać dziurę w budżecie domowym, zawsze odpowiedzialne są obie strony małżeństwa. Co więcej, zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy małżeństwo ma podpisaną intercyzę.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Deowoo

0

Deowoo Data dodania: 20-02-2017 18:13 Co nie zmienia faktu ze wspolmalozonek powinien ZAWSZE wiedziec o dlugach swojego partnera/partnerki, w koncu sa w zwiazku malzenskim i zyja ze soba, co nie?
Teton

0

Teton Data dodania: 04-01-2017 16:46 uzupełniając wypowiedź Pana Łukasza - nie licząc jakichś ekstremalnych sytuacji to komornik raczej nie zajmie rzeczy współmałżonka jesli kredyt brał sam(a) bez jego/jej wiedzy
Lukasz

0

Lukasz Data dodania: 21-12-2016 02:40 tak w telegraficznym skrócie, jeśli współmałżonek nie miał nic wspólnego z zaciągniętą pożyczką lub kredytem, w którym występują problemy z terminową spłatą to komornik nie ma prawa zajac rzeczy wspolmalzonka
Tona

0

Tona Data dodania: 28-11-2016 15:00 Dlatego uważam, że powinny być zakazane przez prawo kredyty i pożyczki bez zgody małżonka, bo to sie potem kończy takimi sytuacjami, że komornik zajal rzeczy wspolmalzonka, ktory czesto Bogu ducha winny jest!
Paker

0

Paker Data dodania: 22-11-2016 07:45 Dobrze, że jest to tak skonstruowane, że w większości przypadków komornik nie moze zajac rzeczy wspolmalzonka, bo to troche chore, ze przez glupote jednej osoby, druga, boguduchawinna nawet jak to jest malzonek czy malzonka bedzie cierpiec i straci swoj zyciowy dorobek
Filip

0

Filip Data dodania: 18-11-2016 14:47 chociaż z żoną się kochamy, przed ślubem byliśmy ze sobą 5 lat to oboje chcieliśmy na wszelki wypadek mieć intercyzę. 'kochajmy sie jak bracia liczmy sie jak żydzi' czy cos... aha teraz jestesmy 5 lat po slubie i nadal sie kochamy
Polot

1

Polot Data dodania: 17-11-2016 14:49 wiadomo ze czlowieka nigdy do konca sie nie zna i nawet po 25 latach wspolnego pozycia moze nas zaskoczyć, ale w malzenstwie nie ma miejsca na tajemnice
Teresa

0

Teresa Data dodania: 08-11-2016 14:55 nie od dziś wiadomo, że najlepiej to się wychodzi z rodziną na zdjęciach, uważam, że nawet jeśli jest intercyza to nie powinno byc udzielane kredyty i pozyczki bez zgody wspolmalzonka ...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.