Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań?- Jak ochronić się przed bezprawną windykacją?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań?- Jak ochronić się przed bezprawną windykacją?

 

Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań?- Jak ochronić się przed bezprawną windykacją?

 

Długi ciągną się za Tobą latami? Czy wiesz, że i one ulegają przedawnieniu, jednak nie z urzędu, pomijając długi wynikające ze stosunku pracy. Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań możesz nie zapłacić dłużnikowi, nie ponosząc konsekwencji. Musisz jednak wiedzieć, kiedy dług się przedawnia. Przedawnienie długów regulowane jest przez przepisy prawa cywilnego, prawa pracy, podatkowego oraz inne ustawy.

 

O tym musisz wiedzieć

 

Wierzyciele oraz firmy windykacyjne nagminnie wykorzystują brak wiedzy w tym obszarze i ściągają długi, które uległy przedawnieniu. Z racji tego, że długi nie przedawniają się z urzędu, konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia przez dłużnika. Należy jasno określić, iż długi z racji czasu, który upłynął, uległy przedawnieniu. Korzystając z tego uprawnienia, nie mamy obowiązku ich spłacać.

 

Maksymalny termin przedawnienia wynosi lat 10

 

Artykuł 118 K.C. jasno określa, iż jeśli przepisy szczegółowe nie wskazują inaczej, przedawnienie ma miejsce po 10 latach, a dla roszczeń związanych z prowadzeniem firmy oraz o świadczenia okresowe jest to trzy lata. Przez 10 lat wierzyciel może starać się ściągnąć dług, jeśli roszczenia są stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu bądź też innej instytucji, która posiada tego typu uprawnienia. Ponadto, okres 10 lat odnosi się również do polubownego orzeczenia sądu, ugody zawartej przed mediatorem i potwierdzonej przez sąd.

 

Od kiedy liczone przedawnienie

 

Ważne jest nie tylko kiedy następuje przedawnienie zobowiązań, ale również od kiedy je liczyć. Zgodnie z zapisem w Kodeksie Cywilnym przedawnienie liczy się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

 

Co ulega przedawnieniu po roku?

 

Jazda pociągiem, autobusem bez ważnego biletu wiąże się z mandatem. Po roku dług ulega przedawnieniu. Po roku przedawnieniu ulegają mandaty, a także przedwstępna umowa sprzedaży.

 

Po dwóch latach

 

Po tym okresie przedawniają się długi wynikające z niezapłaconych rachunków za usługi telekomunikacyjne, z tytułu dokonanej dostawy, umowy sprzedaży, umowy o dzieło. Ważne jest również kiedy następuje przedawnienie zobowiązań wynikających z długów na koncie, popularnego debetu. Również po dwóch latach. Czas płynie od momentu, gdy należało uregulować zadłużenie. Po okresie dwóch lat dług z debetu ulega przedawnieniu.

 

Pożyczka przedawnia się po trzech latach

 

Niespłacony kredyt mógł ulec przedawnieniu. Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań powstałych w wyniku zaciągniętych kredytów, pożyczek? Po trzech latach, licząc od dnia, kiedy należało uregulować zobowiązanie. Podobnie z kartą kredytową. Długi powstałe w wyniku częstego jej używania i niespłacania, przedawniają się po trzech latach, licząc od dnia kiedy miała zostać uregulowana należność. Poza tym po trzech latach przedawniają się roszczenia związane z niepłaconym czynszem, wynikające z umowy ubezpieczeniowej, alimentacyjne, wynagrodzenie za pracę wynikające z umowy o pracę (liczone od dnia, kiedy wynagrodzenie miało być wypłacone).

 

Długi wobec ZUS-u

 

One również ulegają przedawnieniu. Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? W stosunku do długów powstałych przed 2012 rokiem jest to 10 lat, a po 2012 roku 5 lat.

 

Dlaczego nie zawsze warto iść na ugodę z firmą windykacyjną?

 

Kiedy następuje przedawnienie zobowiązań możemy, a nawet powinniśmy skorzystać z przysługujących nam praw. Jak wspomniano na początku wiele osób nie wie, że taka możliwość istnieje, stąd firmy windykacyjne zachęcają do zawarcia ugody. Kuszą rozłożeniem długu na raty i podpisaniem zgody na takie rozwiązanie. Dla nich to łatwo zarobiona gotówka, a dla nas, po podpisaniu ugody, konieczność spłaty długu, również tego przedawnionego. Podpisując się pod długiem, przedawnienie traci swoją moc i zaczyna biec od nowa. Firmy windykacyjne w dużym stopniu wykorzystują nieświadomość dłużników. Pierwszym krokiem, gdy pracownik firmy windykacyjnej dzwoni bądź puka do drzwi, jest sprawdzenie czy dług nie uległ przedawnieniu. Wówczas wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie i po sprawie.

 

Co przerywa bieg przedawnienia?

 

Gdy jesteśmy po drugiej stronie, wierzyciela, i chcemy skutecznie odzyskać należność, możemy wpłynąć na przerwanie biegu przedawnienia. Dzieje się tak za każdym razem, gdy dokonywana jest czynność przed sądem, wszczęta została mediacja bądź dłużnik uznał roszczenie. Wówczas wierzyciel zyskuje czas na skuteczne ściągniecie długu. Przerwanie biegu przedawnienia powoduje, że czas zaczyna liczyć się od nowa.

 

Możemy nie płacić rachunków bezkarnie?

 

Jeśli dług uległ przedawnieniu to rzeczywiście nie mamy obowiązku regulowania go. Jednak w praktyce wygląda to tak, że wierzyciele pilnują terminów przedawnienia podejmując poszczególne czynności, takie jak choćby złożenie pozwu do sądu, by przedłużyć ten okres.

 

Czekanie na przedawnienie kilka lat, nawet 10, nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale są długi takie jak mandat za jazdę bez biletu, o którym można zapomnieć. Gdy windykacja upomni się o dług, koniecznie sprawdź kiedy następuje przedawnienie zobowiązań tego typu.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Koooon

0

Koooon Data dodania: 03-01-2017 11:44 nie wiem czy słyszeliście, ale teraz podobno BTE czyli bankowy tytuł egzekucyjny już nie przerywa biegu przedawnienia, ale i tak to przedawnienie to jest takie pyrrusowe zwycięstwo troche, bo niby długu nie musimy spłacić, ale dopóki tego nie zrobimy to i tak nikt nam złamanego grosza nie pożyczy
Hanka

0

Hanka Data dodania: 24-10-2016 14:22 mało kto zdaje sobie sprawe, że to że nasze zobowiązanie się przedawni nie sprawia, że w magiczny sposób ono znika, bo nadal jest w bazach i nie dostaniemy kredytu z tego powodu, wogole to glupio strasznie jest to zrobione, powinni to zmienic!!
Janusz

0

Janusz Data dodania: 17-08-2016 16:11 Mikrok, mandat karny przedawnia się po 3 latach, ale nie liczyłbym na to że Ci odpuszczą, spodziewaj się że w końcu dostaniesz list polecany od swojego urzędu skarbowego
Mikrok

0

Mikrok Data dodania: 24-05-2016 12:54 a jak dostalem w 2014 mandat za picie w miejscu publicznym i go nie zaplacilem, a do tego czasu zadnego listu ani nic nie dostalem to myslicie ze sprawa rozeszla sie po kosciach?
Finisz

0

Finisz Data dodania: 18-05-2016 12:50 Aniela broń Boże niczego nie podpisuj i skonsultuj się z dobrym specjalistą. Nie znam sytuacji, ale moim zdaniem roszczenia w stosunku do Twojej osoby są bezprawne
Aniela

0

Aniela Data dodania: 25-01-2016 19:47 syn w 2004 roku zmarl a w 2003 zaciagnol kredyt i nic nikomu nie powiedział dotego czasu nie było zadnego powiadomienia po 12 latach dostałam od windykacji powiadomienie ze mam dlug za syna dozaplaty czy jest to możliwe
Klara

0

Klara Data dodania: 23-01-2016 18:02 Też znajomej naliczali kary za mandaty i teraz spłaca. Ciekawa sprawa, bo to była historia sprzed lat. Może powinna bardziej przyjrzeć się temu, bo może wcale nie musi płacić tych mandatów.
Lulek

0

Lulek Data dodania: 22-01-2016 20:55 A mamę mojej koleżanki kilka lat temu ścigali za niezapłacone mandaty;o
Jaszek

0

Jaszek Data dodania: 20-01-2016 20:23 Właśnie tego szukałem. Przyszło mi jakieś wezwanie do zapłaty za mandat, który wystawiono mi równo 23 miesiące temu. Okazuje się, że przedawnione;p
Keny

0

Keny Data dodania: 19-01-2016 20:36 Nie spłaciłem chwilówki i windykacja zaczęła się bardzo szybko. Chyba nie ma szans na przedawnienie.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.