Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy- fałszywe wezwania do zapłaty
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy- fałszywe wezwania do zapłaty

 

 

Kolejny sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy- fałszywe wezwania do zapłaty

O fałszywych wezwaniach do zapłaty zrobiło się głośno już kilka lat temu, ale jak się okazuje nadal część osób wpłaca bezwiednie pieniądze na konta przestępców. Część nie reaguje, a inni zgłaszają- to dzięki nim wiemy jak wyglądają kolejne fałszywe wezwania do zapłaty. Oszuści są coraz bardziej kreatywni, a wysyłane pisma bardzo zbliżone do prawdziwych. To głównie przez to część osób daje się nabrać, przelewa pieniądze na podane konto i zapomina o sprawie. Fałszywe pismo łatwo można rozpoznać, wystarczy wiedzieć co zawiera prawdziwe. Dziś powiemy o kolejnych sposobach oszustów, służących wyłudzeniu danych i pieniędzy. A także jak rozpoznać oryginalne pismo od fałszywego?

Wezwanie do zapłaty zaległego podatku

W ostatnich tygodniach izba skarbowa w Białymstoku ostrzegała przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty zaległego podatku. Oszuści rozsyłali pisma, w których wzywano do zapłacenia należnego podatku. Osoby, które nie bardzo znają się na rozliczeniach skarbowych, korzystają z programów dostępnych w sieci do rozliczania podatku, mogą mieć wątpliwości, czy rzeczywiście dobrze został rozliczony. Z resztą nikt nie chce mieć problemów z urzędem skarbowym. Takie pismo działa na wyobraźnię. Pismo wyglądało na faktycznie przesłane z urzędu. Zwłaszcza że większość nie dostaje takich pism codziennie, a więc pojawia się problem z brakiem wiedzy, jak faktycznie takie pismo wygląda. Do urzędu zgłosił się jeden z mieszkańców, który dostał fałszywe wezwanie do zapłaty na kwotą 1200 zł. W urzędzie bardzo szybko wyjaśniło się, że jest to oszustwo.

Wezwanie do zapłaty z urzędu celnego, od operatora telefonii komórkowej, mandatu

Otrzymać możemy wezwanie do zapłaty również od towarzystw ubezpieczeniowych, komornika, abonamentu RTV, firmy windykacyjnej, dostawcy energii. I tak można by jeszcze wymieniać. W zasadzie przestępcy wykorzystają każdy sposób, który będzie prowadził do wyłudzenia danych oraz pieniędzy. Im bardziej wiarygodne pismo, tym większa szansa na wyłudzenie gotówki od dużej części adresatów. Każde wezwanie do zapłaty powinno wzbudzić czujność, zwłaszcza gdy nie mamy długów. Ale również gdy je mamy, to niekoniecznie wierzyciel wzywa nas do zapłaty. Może się zdarzyć, że oszust posiada wiedzę o naszych zaległościach i wykorzysta tę sytuację. Dlatego zawsze należy sprawdzić autentyczność pisma.

Nie płać, sprawdź!

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, nim otworzymy portfel i wyciągniemy pieniądze, jest sprawdzenie wezwania do zapłaty. Można zrobić to u źródeł, czyli idziemy do urzędu skarbowego, do operatora telefonicznego, dostawcy prądu itd., w zależności od tego kto jest nadawcą pisma. W taki sposób najszybciej zweryfikujemy wezwanie do zapłaty. Można również skorzystać z infolinii. Przez telefon również dowiemy się czy takie pismo zostało do nas wysłane.

Elementy, które zdradzają fałszywe wezwania do zapłaty

Jest kilka elementów, które zdradzają fałszywe wezwanie do zapłaty. Pierwszym z nich jest brak danych odbiorcy przy numerze rachunku. Na wezwaniu podane jest konto na które należy przesłać pieniądze, jednak nie ma odbiorcy. Dlaczego? Bo oszust szybko wpadłby w ręce policji. Kluczowym elementem wezwań do zapłaty jest nr rachunku oraz brak danych przy nim. Na prawdziwym wezwaniu znajdziemy dane odbiorcy przelewu wraz z rachunkiem. Po kolejne, jeśli pismo przychodzi przykładowo z urzędu skarbowego to łatwo w sieci można sprawdzić czy jest to nr rachunku urzędu skarbowego. Podobnie z mandatami. Warto pamiętać, że robiąc przelew do urzędu skarbowego, po wpisaniu nr rachunku, bank pyta czy chcesz wykonać przelew do urzędu skarbowego. Wówczas mamy pewność, że pismo jest prawdziwe, a pieniądze wysyłane do urzędu. Kolejnym elementem, który może zdradzać fałszywe pismo, to brak konkretnych danych osoby wysyłającej pismo. W pismach urzędowych, wysyłanych również przez firmy, zawsze na końcu podpisana jest osoba oraz podane jest stanowisko, które zajmuje. Brak takich informacji czy też ogólna pieczątka urzędu na koniec powinny wzbudzić czujność.

Wezwanie do zapłaty wysłane mailem z ‘niespodzianką’

Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty i tradycyjną pocztą, i coraz częściej mailem. Otwarcie maila i kliknięcie w załącznik może sporo kosztować. Kliknięcie w załącznik może oznaczać uruchomienie groźnego oprogramowania szpiegującego. Co w efekcie doprowadzi oszustów do celu, czyli władzy nad naszym sprzętem, cennymi danymi. Po otwarciu takiego maila, nie należy klikać w żadne załączniki. Najlepiej sprawdzić te kilka wspomnianych wcześniej elementów i jeśli jest to fałszywe wezwanie do zapłaty, umieścić w koszu. Jeśli mamy wątpliwości co do tego czy pismo jest prawdziwe czy nie, to najlepszą drogą będzie kontakt z nadawcą. Wówczas mamy sto procent pewności, że pismo jest autentyczne bądź też fałszywe.

Dopóki nie posiadamy pewności co do prawdziwości pisma, nie należy nic płacić. Szczególnie powinniśmy zadbać o osoby starsze z naszego otoczenia, które są łatwą ofiarą dla oszustów. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.