Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Komornicy pod większą kontrolą- nowa ustawa w toku
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Komornicy pod większą kontrolą- nowa ustawa w toku

 

Komornicy pod większą kontrolą- nowa ustawa w toku

Zajął konto niewłaściwej osobie, bo nie pofatygował się by sprawdzić, czy osoba o tym samym imieniu i nazwisku to faktycznie dłużnik. Zajął ciągnik uczciwej osobie, bez długów. Komornik dręczy biznesmena, bezprawnie zajmuje mienie, na koncie kancelarii komorniczej brakuje kilku milionów złotych. To tylko niektóre z doniesień z ostatnich lat. Komornicy próbują się wybielać, twierdząc, że padają ofiarami dłużników, taki mają zawód, robią co do nich należy. Próbują odzyskać dług. Nie zawsze zgodnie z prawem. Egzekucja komornicza doprowadziła również do samobójstwa jednego z mieszkańców Krakowa w tym roku. Mężczyzna, w wieku 57 lat, strzelił sobie w głowę, tuż przed wizytą komornika. Ten jeden z wielu przypadków doskonale obrazuje, jakie emocje wzbudza komornik i prowadzone przez niego czynności.

Strach ma wielkie oczy?

Niestety nie, boimy się komorników, bo historie takie jak te powyżej w mediach pojawiają się bardzo często. Warto przytoczyć jeszcze jedną. Jesteśmy na wakacjach, rodzina dzwoni i informuje, że komornik zajął konto i pensję. Jak to możliwe? Nie mamy żadnych długów, ba nawet nigdy nie braliśmy kredytu. Przerywamy urlop wracamy do domu, próbujemy wyjaśnić sprawę. Za zmarnowany wypoczynek, pieniądze, nerwy i czas usłyszymy może przepraszam. Takie historie dzieją się wokół nas i nie wiemy czy to jutro przez pomyłkę nasze konto nie zostanie zablokowane. A co z tymi, którzy mają długi i czekają na egzekucję? Obraz zimnego, wyrachowanego człowieka, który wchodzi do domu i zajmuje wszystko, nie interesują go tłumaczenia, że to nie nasze. Dantejskie sceny, jak z dobrego dramatu można by nakręcić podczas niejednej egzekucji. Obawy przed spotkaniem z komornikiem mają swoje realne uzasadnienie, bo jak pokazuje życie, często działają oni na granicy prawa, a zdarza się ją także przekroczyć. Komornik, który zajął ciągnik, nienależący do dłużnika, sprawował dalej swoje obowiązki. Sprzęt, samochód niełatwo odzyskać od komornika. Kobiecie po rozwodzie, z rozdzielczością majątkową, komornika zabrał samochód, odzyskała go po dwóch latach walki! Takie historie można mnożyć, realnie mamy się czego obawiać, gdy na drodze staje komornik!

Wolność i swoboda- takie mamy prawo!

Komornicy z pewnością nie pozwalaliby sobie na tak wiele, gdyby nie prawo, a raczej luki w wielu obszarach. Komornik nie posiada uprawnień do sprawdzania prawa własności. Zanim pożyczysz komuś samochód, przemyśl dwa razy. Jeśli komornik zastanie dłużnika w tym pojeździe, może go zająć. Poszkodowany ma 30 dni na odwołanie. Jest jednak jedno ale, w tym czasie komornik auto może już sprzedać. I jak to wszystko odkręcić!? Nie da się. Z lukami w prawie komorniczym zawalczy obecna władza. Trwają prace nad nową ustawą. Jednym z głównych założeń jest monitorowanie pracy komorników oraz konieczność wręczenia każdemu dłużnikowi, po egzekucji, formularza skargi. Zmiany w prawie mają służyć każdemu obywatelowi. Być może wreszcie  zawód będą wykonywać ludzie, którzy posiadają do tego odpowiednie predyspozycje, inni będą musieli się z nim pożegnać.

Każda egzekucja udokumentowana nagraniem

Nie można wrzucić wszystkich komorników do jednego worka. Są tacy, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z etyką zawodową. Niestety zdarzają się i tacy, którzy łamią prawo. Projekt nowej ustawy zakłada konieczność nagrywania każdej egzekucji komorniczej. To bardzo dobry pomysł bo zdecydowanie zmniejszy liczbę nieprawidłowo przeprowadzanych egzekucji. Dłużnik będzie czuł się pewniej. Nagranie to ważny dowód, gdy dłużnik składa zażalenie na pracę komornika. W razie sytuacji spornych, sąd oceni czy komornik zachował odpowiednią kulturę i nie złamał prawa.

Egzekucja 'siłowa' tylko z policją

W sytuacji, gdy dochodzi do użycia siły, konieczna będzie asysta policji. Jeśli mundurowi stwierdzą, iż egzekucja przebiega w sposób nieprawidłowy, będą mogli aktywnie się w nią włączyć.   W tym będą posiadać prawo do złożenia wniosku o zaprzestanie egzekucji.

Formularz odwołania od decyzji

Do tej pory nie każdy wiedział, że ma możliwość złożenia zażalenia na pracę komorników. A nawet jak taką wiedzę dłużnik posiadał, to nie zawsze poprawnie takie zażalenie zostało złożone, co skutkowało tym, że wniosek przepadał w sądzie. Nowa ustawa o komornikach zakłada, że każdemu dłużnikowi po egzekucji, komornik jest zobowiązany wręczyć tego typu formularz.

Władza w rękach prezesów sądów rejonowych

Praca komorników ma być nie tylko nagrywana podczas egzekucji, a realne, większe uprawnienia uzyskają prezesi sądów rejonowych. Zamiast jednej kontroli kancelarii komorniczej na cztery lata, będzie jedna na dwa lata, a dodatkowo niezapowiedziane! Prezes sądu rejonowego będzie mógł odsunąć komornika od pracy na 30 dni i wnioskować o odwołanie ze stanowiska. Dużą rolę odgrywać będą sędziowie. Gdy komornik naruszy przepisy prawa to ich obowiązkiem będzie szybka reakcja. W przypadku gdyby sędzia nie zareagował, to siebie narazi na problemy. Zwiększona kontrola prezesów i sądów to kolejny element całości nowej ustawy, który ma wyeliminować łamanie prawa przez komorników, a tym samym zwiększyć poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Hurtownie komornicze do likwidacji

Obecnie niektórzy komornicy mają nawet po 10 tys spraw. Ich nadmiar wpływa na sposób prowadzenia egzekucji. Ilość w tym przypadku przekłada się na jakość. Po zmianie komornicy będą mogli maksymalnie prowadzić 2,5 tys spraw. Komornicy, który wykażą się skutecznością będą mogli zwiększyć limit do 5 tys. Zmiany otworzą drogę do pracy w zawodzie komornika ludziom młodym. Nałożone limity wiążą się z koniecznością zwiększenia liczby komorników. To szansa dla ludzi młodych na wykonywanie dobrze płatnego, choć póki co niezbyt dobrze postrzeganego zawodu.

Komornik tylko z dyplomem

nowa ustawa nałoży na komorników również obowiązek ukończenia studiów. Każdy zainteresowany tym zawodem bądź wykonujący go będzie musiał mieć dyplom ukończenia studiów prawniczych. Komornicy, którzy pracują bez takiego wykształcenia będą mieli siedem lat na ukończenie studiów. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich zawodowa śmierć w tej branży. Z danych ministerstwa sprawiedliwości wynika, że około 30% komorników nie ma skończonych studiów prawniczych.

Tłumaczenie asesor popełnił błąd pójdzie w niepamięć

Nowa ustawa nakłada na komorników obowiązek samodzielnego wykonywania wszelkich czynności. Do tej pory również asesor, czyli kandydat na komornika mógł wykonywać różne prace. W przypadku popełnianych przez kancelarię błędów, w tym naruszeń prawa, wina była zganiana na 'ucznia'. Nowa ustawa ma to zmienić. Zniknie więc tłumaczenie, że błąd popełnił asesor.

Zmiana na lepsze

Założenia nowej ustawy budzą nadzieję na realne zmiany i przywrócenie dobrego wizerunku zawodu komornika. Przykładów komorników, którzy swoje obowiązki wykonują dobrze, zgodnie z prawem, a także pomagają dłużnikom, wskazują możliwe rozwiązania, mają po prostu ludzką twarz nie brakuje. Jednak wciąż są i tacy, którzy etykę zawodową gdzieś zostawili i w tym przypadku nowe przepisy ochronią zwykłych ludzi.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

TAM

0

TAM Data dodania: 04-01-2017 16:25 onek, idz z tym koniecznie do mediów! sprawa dla reportera albo uwaga powinna sie zainteresować tąsprawą bo to istne bezprawie i jawna niesprawiedliwość
onek

0

onek Data dodania: 30-11-2016 11:10 Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ Sygn. akt I Co 221/15 Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ sygn.akt Co I 1365/12 jest to przyklad dwoch spraw ze ewidentnie cos jest nie hallo ,tzn. w jednym przypadku Co 221/15 sad robi przybicie gdzie dluznik ma jeszcze czas na zlozenie zazalenia od postanowienie o wylaczeniu sedziego ,osoba ktorej sad sprzedal lokal nie wplacila pieniedzy wogole a sad ten sam ustanowil ja zarzadca nieruchomosci , wyglada na to ze sad czeka az ta osoba co kupila w ramach licytacji ten lokal sprzeda go i wtedy moze odda pieniadze . W tej sprawie komornik tez mial byc wylaczony nic nie skutkowalo wszystko sad olewal i tylko usmiechal sie do komornika- zenada!!!!druga sprawa Co I 1365/12 dluznik dowiaduje sie o prawomocnym przybiciu przez przypadek a miedzy czasie mial okradzione skrzynki pocztowe co zglosil na policjie , pisal skargi na dostawcow korespondecji ....a sad co odpisuje ze mogl sie chodzic i dowiadywac -zenada !!!! jak sie mogl chodzic dowiadywac jak nie wiedzial !!!!! malo tego wychodzi w trakcie ze osoba co wygrala licytacje jest prawdopodobnie inwalida i ledwo jej starcza na leki - wielka jedna mafia Panie Ministrze temu sie Pan przyjzy co sie dzieje w Sadzie Rejonowym bo ja to napisale z grubsza a tam wiecej jest ciekawych rzeczy.do tego na dluznika sa groby karalne na kartkach kradzieze licznikow ,odlanczanie ogrzewania i cieplej wody a policja wszystko umaza
Medusa

0

Medusa Data dodania: 28-11-2016 13:51 Bardzo dobrze, ciekawa jestem tylko, czy to, że komornicy beda mieli studia wyższe to wpłynie na kulture, rzetelność i uczciwość komorników.
P4T3RN087R3

0

P4T3RN087R3 Data dodania: 22-11-2016 10:10 Oj wzieli sie za porządkowanie tego prawa wzięli, jestem ciekaw tylko jakości tych wszystkich zmian, ale póki co wygląda to obiecująco...
Paulina

0

Paulina Data dodania: 18-11-2016 13:58 Ciekawa jestem jak to wyjdzie z tymi odwołaniami, teoretycznie powinno to odciążyć sądy, ale pytanie czy nie bedzie za duzo jakichś nadużyć z tym związanych.
MR

0

MR Data dodania: 17-11-2016 13:40 akurat zgadzam sie z kesadiją, ten zapis o wymaganym wyksztalceniu ograniczy kolesiostwo i nepotyzm
Kesadija

0

Kesadija Data dodania: 07-11-2016 15:04 a mi sie bardzo podoba ten zapis który każe wszystkim komornikom zrobić szkołę wyższą, koniec kolesiostwa i niekompetencji!!
fikumiku

0

fikumiku Data dodania: 31-10-2016 13:40 i bardzo dobrze, żę sie w koncu wzieli za komorników. widzę, że rząd nie oszukiwał w obietnicach, bardzo dobrze!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.