Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Komornik a wynagrodzenie na inne konto

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 11-08-2017/16:47

Komornik a wynagrodzenie na inne konto

Reklama


 

 

Komornik a wynagrodzenie na inne konto

Zajęcie rachunku bankowego to najpopularniejsza forma ściągania długów. Coraz trudniej jest ukryć konto bankowe przed komornikiem. Najlepszą opcją dla dłużników jest pobieranie wypłaty w gotówce do ręki. Niestety wielu pracodawców preferuje przelew na konto i wymaga posiadania rachunku bankowego. A trzymanie pieniędzy w skarpecie to dla dłużników najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli nie chcą by oszczędności zostały zajęte przez komornika. Oczywiście nie może on zająć całej pensji, od tego roku obowiązują nowe limity. Dziś o tym czy warto otwierać kolejne konto, gdy na jednym jest już komornik? Czy wypłata może wpływać na rachunek osoby trzeciej i czy komornik będzie mógł zająć jej konto?

Zajęcie rachunku bankowego

Komornik ustalając bank, w którym dłużnik posiada zgromadzone środki i na które wpływa jego wynagrodzenie, korzysta z różnych źródeł. Zdarza się, że sam dłużnik ujawni taką informację, inna szybsza opcja to wiedza wierzyciela w tym temacie i przekazanie takiej informacji komornikowi. Kolejna droga to sprawdzenie numeru konta w urzędzie skarbowym bądź w ZUS-ie. Komornicy korzystają także z systemu OGNIVO, który w bardzo prosty sposób pozwala namierzyć rachunek bankowy dłużnika. Jeśli wykorzystanie wszystkich opcji zawiodło i rachunek bankowy dłużnika nie został znaleziony, wówczas komornik szuka innych dróg ściągnięcia długu, w tym zajęcie ruchomości, nieruchomości.

Informacja o zajęciu komorniczym dla pracodawcy

Komornik wchodzi na wypłatę dłużnika. Taką informację przesyła do zakładu pracy. Od tego momentu pełna kwota nie jest przelewana na konto dłużnika czy wypłacana mu do ręki. Zakład pracy jest zobowiązany również do udzielania informacji o numerze rachunku bankowego dłużnika oraz wszelkich zmianach z tym związanych.

Kolejny rachunek- czy to ma sens?

Otwarcie kolejnego rachunku bankowego, w celu otrzymywania wynagrodzenia na konto, które nie jest zajęte przez komornika to tylko kolejny rachunek, którzy trzeba utrzymać. Jak wspomniano, zakład pracy ma obowiązek poinformować komornika o wszelkich zmianach związanych z numerem rachunku, na które przelewane jest wynagrodzenie. Pracodawca wysyła taką informację i komornik zajmuje kolejne konto. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dogadanie się z pracodawcą i póki mamy komornika, pobieranie pieniędzy do ręki, to jedyny sposób, by w momencie zgromadzenia oszczędności nie zostały one zajęte. Otwieranie kolejnego rachunku mija się z celem.

Wynagrodzenie na konto osoby trzeciej

To również jedna z możliwości, gdy mamy na karku komornika. Pracodawca może przelewać pieniądze na rachunek osoby innej niż pracownik. Jedynie co jest wymagane w takiej sytuacji to pisemne oświadczenie pracownika o upoważnieniu do przelewania wypłaty na konto innej osoby. W takiej sytuacji pieniądze trafiają na konto współmałżonka, siostry, brata, mamy, taty czy kolegi- osoby, do której dłużnik ma zaufanie. W przypadku zmiany numeru konta, pracodawca również będzie zobowiązany do przekazania takiej informacji komornikowi, jednakże będzie to tylko ogólna wiadomość. Ze względu na ochronę danych osobowych nie może on przekazać danych konta osoby, nie będącej stroną w sprawie. W takiej sytuacji można spokojnie mieć pieniądze na koncie innej osoby.

Wypłata na konto kogoś innego a komornik

Czy komornik, który ma wiedzę, że dłużnik gromadzi środki na rachunku osoby trzeciej będzie mógł zająć jej konto, albo pieniądze które należą do dłużnika? Nie ma możliwości zajęcia rachunku bankowego osoby, która nie jest stroną w postępowaniu egzekucyjnym. Jedyne co komornik może zrobić to wysłać zapytanie do tej osoby, czy nie jest dłużnikiem wobec tego, kogo pieniądze przelewane są na konto. Jednak nawet odpowiedź twierdząca w tej sprawie nie zmienia tego, że komornik może wejść na konto takiej osoby. Komornik może działać tylko z nakazem sądowym, a tym samym bez wyroku nie ma możliwości zajęcia rachunku bankowego kogoś, kto nie jest stroną w sprawie.

Podsumowując, najrozsądniejsze jest trzymanie pieniędzy w skarpecie albo na koncie zaufanej osoby.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Robert Data dodania: 02-03-2019 09:53 Witam czy mam pytanie czy w chwili obecnej jeżeli komornik mi ściąga zadłużenie z wynagrodzenia a na koncie mam blokadę i połowa wypłaty jest blokowana mogę podać w pracy numer konta bliskiej osoby by na jego konto resztę wypłaty przelewali

1

Marcin Data dodania: 10-05-2018 06:40 Pamiętam jak zadzwoniłem do kruka się "dogadać" mieli mi ściągając komornika z konta. Nie zrobili tego. 8-go zmieniłem nr. Konta, wyplata wpłynęła w całości. Oczywiście na nr konta bliskiej osoby. Po tygodniu na koncie dalej komornik. PS długu już nie mam a tym artykułem tylko chce podkreślić że nie warto ugadywać się z firmami windykacyjnymi. W ogóle. Zrobią wszystko abyście podpisali ugode ;)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.