Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Konsekwencje pracy na zwolnieniu lekarskim
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Konsekwencje pracy na zwolnieniu lekarskim

 

Konsekwencje pracy na zwolnieniu lekarskim

 Każdemu człowiekowi czasami zdarza się zachorować. Kiedy zaczyna boleć nas głowa, rozgrzane czoło grozi widmem gorączki, z nosa cieknie nam niczym z kranu, a uporczywy kaszel nie przestaje nas męczyć nie dając nam spokoju, nasze kroki powinniśmy skierować do lekarza. W zdecydowanej większości przypadków w takiej sytuacji lekarz oprócz recepty wypisze nam również L4 i nakaże odpoczynek w domu. L4 jest to oświadczenie wydawane przez lekarza stwierdzające, że nie jesteśmy w stanie pracować. Jakie są konsekwencje pracy na zwolnieniu lekarskim?

 Wystawienie zwolnienia lekarskiego można rozumieć jako oświadczenie, że dana osoba nie jest zdolna do pracy przez liczbę dni wskazaną na zwolnieniu, a w ramach rekompensaty za wynagrodzenie za ten okres otrzyma zasiłek chorobowy. Jak łatwo się domyśleć, wykonywanie czynności związanych z pracą będąc na zwolnieniu lekarskim nie idzie w parze z leczeniem i rehabilitacją mającymi na celu przywrócenie zdolności do pracy.

 Co grozi za pracę na zwolnieniu lekarskim?

Co nam grozi ze strony ZUSu lub pracodawcy w przypadku pracy na zwolnieniu lekarskim? Każdy pracodawca odprowadzający składki ZUSowskie za minimum 20 osób ma prawo do dokonania kontroli osoby, która przebywa na L4. Przez kontrolę rozumie się sprawdzenie czy dana osoba przebywając na zwolnieniu lekarskim nie wykorzystuje go w sposób sprzeczny z jego celem lub nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw podmiotem dokonującym kontroli może być Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 Lekarz orzecznik ZUS ma prawo przejrzeć dotychczasową dokumentację medyczną, ma również możliwość zlecenia osobie chorej wykonania wskazanych przez niego badań. Zazwyczaj kontroli ZUS podlegają zwolnienia lekarskie trwające dłużej niż miesiąc. Zwolnienia trwające krócej ZUS zazwyczaj kontroluje jedynie na wyraźną prośbę pracodawcy, który w tym celu musi złożyć specjalny wniosek. Podczas takiej kontroli nie tylko sprawdza się czy pracownik przestrzega zasad zwolnienia lekarskiego, ale też zasadność i prawdziwość wystawionego zwolnienia.

 Trzeba mieć na uwadze, że jako pracę zarobkową rozumie się nie tylko osiąganie dochodu, ale również zawarcie umowy, podpisywanie dokumentów czy pracę nieodpłatną, np. w formie pomocy rodzinie. Co ciekawe, za niewłaściwy sposób korzystania ze zwolnienia lekarskiego można uznać również branie udziału w rozmaitych zajęciach dokształcających, takich jak np. kursy językowe. Wszechobecne w zwolnieniach lekarskich stwierdzenie, że pracownik może chodzić nie uprawnia do zrobienia remontu w domu czy udania się na wakacje. Sformułowanie to oznacza, że nie ma przeciwwskazań, aby osoba chora poruszała się swobodnie po domu, czy wyszła na zewnątrz, aby załatwić najpilniejsze sprawy.

 Przepisy zasiłkowe w sposób jasny i jednoznaczny określają konsekwencje dla pracownika. W przypadku wykonywania pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w innym, niewłaściwym celu taki pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres obejmujący zwolnienie. Takie konsekwencje narzuca art. 17 ust. 1 wspominanej przez nas ustawy.

 W sytuacjach, gdzie osoba chora zdążyła już pobrać zasiłek, w przypadku stwierdzenia naruszenia wyżej wymienionych przepisów taka osoba nie tylko traci prawo do dalszego pobierania świadczenia, lecz również ma obowiązek zwrócić pobraną już kwotę i zapłacić karne odsetki od niesłusznie podjętego świadczenia chorobowego. Należy również wspomnieć, że z punktu widzenia stosunków służbowych podmiot zatrudniający nieuczciwego pracownika ma prawo go zwolnić o ile ten na zwolnieniu w rażący sposób naruszył zalecenia wydane przez lekarza lub podejmował pracę w innym miejscu.  Pracodawca ma również prawo zwolnić pracownika, który przebywając na zaświadczeniu lekarskim celowo przedłużał czas swojej choroby, nie podjął się kompleksowej rekonwalescencji lub nie zgodził się na zabieg, który pomógłby mu powrócić do zdrowia. Prawo do zwolnienia nieuczciwego pracownika przysługuje pracodawcy również w przypadku kiedy osoba będąca na L4 usiłuje przedłużać zwolnienie w celu uniknięcia powrotu do pracy, gdzie ma otrzymać wypowiedzenie. Wymienione przykłady są uznawane za rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowią wystarczającą podstawę do zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym.

 Szybszy powrót ze zwolnienia lekarskiego

W przypadku, gdy nastąpi znaczna poprawa zdrowia osoby przebywającej na zwolnieniu, pracownik może wrócić do pracy wcześniej niż to wynika ze zwolnienia. Zaleca się jednak, aby przed podjęciem takiej decyzji udać się na wizytę do lekarza orzecznika ZUS lub lekarza medycyny pracy. Lekarz orzecznik może skrócić L4, natomiast lekarz medycyny pracy wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

 Po dokonaniu analizy dokumentacji medycznej i przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarz orzecznik ZUS określa nową datę ustania niezdolności do pracy niż ta, która została orzeczona we wcześniejszym zaświadczeniu lekarski. Od nowej ustalonej daty zaświadczenie traci swoją ważność. Chcąc otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wcześniejszego powrotu ze zwolnienia lekarskiego należy pamiętać, że prawa do skracania zwolnień nie posiada lekarz rodzinny, który je wydał.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Wiki

0

Wiki Data dodania: 28-10-2016 11:29 Mój kraj taki piękny... Byłam za ściemnianiem z L4 i tego typu praktykami dopóki sama nie zaczęłam ludzi zatrudniać. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia!
Ilonka

0

Ilonka Data dodania: 05-09-2016 16:36 w tej sprawe to zależy kim sie jest, jak pracownikiem to raczej nie widzi się nic złego w "oszukiwaniu" na L4 , ale jak ktoś jest już pracodawcą to wcale sie nie dziwie, że może mieć troche inne podejscie do tematu
Patrycja

0

Patrycja Data dodania: 02-09-2016 12:29 zgadzam się z Igorem, aczkolwiek to prawda że zwolnienie lekarskie L4 bardzo często w Polsce bywa obiektem nadużyć i jest wykorzystywane do własnych celów
Igor

0

Igor Data dodania: 30-08-2016 14:58 jak dostaję L4 to zawsze wykorzystuje ten czas żeby odpocząć i spędzam go z rodziną, taka jest idea L4 i moim zdaniem nie powinno sie go wykorzystywać do innych celów niż powrót do zdrowia
Ewa

0

Ewa Data dodania: 24-08-2016 16:20 mój mąż kiedyś będąc na L4 zrobił remont łazienki, który odkładaliśmy prawie pół roku bo nigdy nie było na to czasu, ale cśśśś to tajemnica ;)
Szefu

0

Szefu Data dodania: 16-08-2016 14:09 Polacy są znani z tego, że kombinują z L4 już od lat, jestem pracodawcą i kiedyś pracownik mnie tak urządził i miałem z tego tytułu sporo kłopotów, żeby udownodnić swoją rację i go zwolnić dyscyplinarnie
Majka

0

Majka Data dodania: 11-08-2016 15:38 wczoraj w wiadomościach słyszałam informacje właśnie że ZUS się dobrał do tych pracowników co sobie na L4 urlopy robią, ale to swoją drogą to już jest przegięcie, ktoś ma L4 na tydzień i jedzie sobie nad morze...
Tomasz

1

Tomasz Data dodania: 09-08-2016 16:27 o ile nikt "życzliwy" uprzejmie nie doniesie to skąd pracodawca się dowie, że podczas L4 będąc w domu zrobiliśmy jakąś fuchę czy zrobiliśmy drobny remoncik? moim zdaniem to nie jest aż tak duży występek ;)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.