Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Konta w SKOK-ach nie podlegają e-zajęciu komorniczym

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 21-11-2016/14:43

Konta w SKOK-ach nie podlegają e-zajęciu komorniczym

Reklama


 

 

Konta w SKOK-ach nie podlegają e-zajęciu

Czy to nie kolejny powód by pieniądze trzymać w spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych? Dłużnicy spodziewający się egzekucji z rachunku osobistego mogą bezpieczniej przechowywać środki w SKOK-u. Dlaczego nowe prawo, które obowiązuje już od kilku tygodni objęło wyłącznie banki? Dziś kilka informacji na temat e-zajęcia. Czego możemy się spodziewać, jak szybko będzie przebiegał proces i co gdy zdecydujemy się na rachunek w SKOK-u?

Kiedyś dłużnik miał czas

Korespondencja między bankiem a komornikiem jeszcze kilka tygodni temu toczyła się powoli, zupełnie jakby nowoczesna technologia nie istniała. Komornik kontaktował się z bankiem korzystając z usług tradycyjnej poczty. Pierwszym krokiem do zajęcia rachunku bankowego było wysłanie listu z zajęciem. Koszt ok 4,5 zł. Dla obu stron było to czasochłonne. Dla komornika wiązało się z przygotowaniem listu do wysyłki, koniecznością udania się na pocztę. Zanim bank odebrał korespondencję i zablokował konto, mijało kilka dobrych dni. W tym czasie dłużnik mógł wyczyścić konto i spać spokojnie. Bank z komornikiem komunikował się w taki sam sposób, czyli mijało kilka kolejnych dni, zanim komornik otrzymał od banku informację. E-zajęcie zmienia sytuację, w jakiej znajduje się dłużnik. Nim zorientuje się o zajęciu rachunku, będzie już za późno by pobrać gotówkę z banku.

Obniżone koszty

Na plus dla dłużnika, choć może być to mało pocieszające, są niższe koszty zajęcia rachunku. E- zajęcie to jedynie 50 gr. Dzięki systemowi teleinformatycznemu komornik szybko komunikuje się z bankiem i odwrotnie. Można powiedzieć, że koszty zajęcia praktycznie znikną.

SKOK-i wyłączone z e-zajęcia

Ku zaskoczeniu wielu ustawa objęła jedynie banki. W swym początkowym kształcie miała nie tylko  odnosić się do banków, ale również i do SKOK-ów. Przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej nie ukrywają, że powinno być inaczej. I również spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe powinny być objęte elektronicznym zajęciem. Z podobnym zdaniem można się spotkać wśród przedstawicieli Związku Banków Polskich. Dłużnicy przy wyborze instytucji, w której będą trzymać pieniądze mogą się kierować szybkością blokowania konta. A nowe prawo zdecydowanie nie przemawia na korzyść banków. Znów można uciec przed komornikiem do SKOK-ów. Czy to sprawiedliwe, czy nie, dla zadłużonych, których czeka egzekucja to kuszące rozwiązanie. Na początku rządowy projekt obejmował również SKOK-i, dopiero na etapie prac parlamentarnych projekt spotkał się ze sprzeciwem przedstawicieli spółdzielczych kas oszczędnościowych. W związku z tym postanowiono wyłączyć SKOK-i z e-zajęcia. I tym sposobem kasy oszczędnościowe są atrakcyjnym miejscem do przechowywania gotówki.

E-zajęcie w praktyce

Nowe prawo obowiązuje od 8 września. Zgodnie z art. 21 ust. 9  komornik może zająć rachunek bankowy korzystając z systemu teleinformatycznego również wobec postępowania, które wszczęte zostało zanim nowe prawo weszło w życie. Dlatego dłużnicy, wobec których wcześniej rozpoczęło się postępowanie nie mogą czuć się bezpiecznie jeśli chodzi o blokadę rachunku bankowego. E-zajęcie w praktyce działa błyskawicznie, nie ma mowy o kilku dniach zwłoki jak było jeszcze kilka tygodni temu. Komornik wysyła pismo do banku korzystając z systemu teleinformatycznego. Bank otrzymując pismo, natychmiast blokuje środki na koncie. Za pomocą systemu również bank komunikuje się z komornikiem. Informatyzacja komorników zdecydowania ułatwia i przyspiesza ich pracę. Niekoniecznie może się ta zmiana spodobać dłużnikom.

Szybka blokada, szybkie odblokowanie środków

Dla dłużników pocieszającym faktem może być szybsze zdjęcie blokady z konta. Wcześniej komornik tradycyjną pocztą wysyłał do banku informację o zdjęciu blokady z rachunku. Co trwało kilka dni. Obecnie dzięki nowoczesnemu systemowi zdjęcie blokady następuje niezwłocznie po tym jak komornik prześle taką informację do banku.

Pojawiają się głosy o konieczności objęcia SKOK-ów e-zajęciem. Jak będzie, przekonamy się w przyszłości. Póki co, dłużnicy trzymający pieniądze w SKOK-ach mają więcej czasu na ich zabezpieczenie.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Pablo

2

Pablo Data dodania: 20-02-2017 17:08 widze ze staraja sie jak tylko moga przyciagnac klientow do skokow ciekawe czy im sie to udaje heh
Ponton

0

Ponton Data dodania: 04-01-2017 17:34 Bardzo dobrze żę konta w skokach nie podlegają zajęciu komorniczym, zdania sa podzielone jak to zawsze w Polsce, ale zdziwie was bo uwazam tak a nie mam komornika nawet nikomu nic nie zalegam
basta

1

basta Data dodania: 21-12-2016 01:13 no i troche pogrzmiało, pogrzmiało i ucichła cała sprawa, jak wszystko w naszej kochanej Polsce zresztą, jestem przekonana, że do końca kadencji obecnych rządzących nikt do tej sprawy nie wróci
Marta

0

Marta Data dodania: 29-11-2016 14:07 Myśle, że komornicy i tak znajda jakies sposoby, albo po prostu szybciutko prawo zostanie zmienione. Ogólnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, jestem ciekawa tylko kto tym razem wzial w lape ze taki bubel przepuscili...
Kriss Kross

2

Kriss Kross Data dodania: 22-11-2016 08:44 KONTA W SKOKACH NIE PODLEGAJĄ ZAJĘCIU KOMORNICZYM, PYTANIE TYLKO NA JAK DŁUGO . MI TO GENERALNIE ŚMIERDZI JAKIMŚ WAŁKIEM, NIE ZDZIWIE SIE JAK ZA JAKIS CZAS (NP POD KONIEC KADENCJI) WYBUCHNIE AFERA SKOKOWA ALBO COŚ.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.