Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Koszty odstąpienia od umowy kredytu
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Koszty odstąpienia od umowy kredytu

 

 

Koszty odstąpienia od umowy kredytu

Powodów odstąpienia od umowy kredytowej może być wiele. Pożyczka zaciągnięta na szybko na mało atrakcyjnych warunkach, niespodziewany zastrzyk gotówki, zakupy mogą jednak zaczekać itd. Co jednak zrobić, gdy umowa jest już podpisana? Czy z odstąpieniem od umowy kredytu wiążą się jakieś koszty? Nie od każdej umowy kredytowej można odstąpić. Dziś o tym w jaki sposób odstąpić od umowy kredytu, jakie są nasze prawa, i ile to kosztuje?

Umowa o kredyt konsumencki- 14 dni na odstąpienie

Pod pojęciem kredytu konsumenckiego rozumiany jest kredyt w kwocie nieprzekraczającej 255 550 zł. Udzielany jest on konsumentowi przez kredytodawcę, w obszarze prowadzanej przez niego działalności gospodarczej. Każdy klient banku, który zaciąga kredyt konsumencki ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Okres ten może być dłuższy, co zależy od umowy podpisanej z bankiem- warto zajrzeć do tego zapisu, bo być może mamy więcej czasu na rezygnację niż 14 dni. Od momentu złożenia wniosku o odstąpienie, klient ma 30 dni na zwrot pieniędzy do banku.

Jak zrezygnować z kredytu?

Wystarczy przejrzeć dokumenty, które otrzymaliśmy od banku. Kredytodawcy są zobowiązani nie tylko do poinformowania klienta o możliwości odstąpienia od umowy w określonym czasie, ale też muszą dostarczyć im gotowy druk odstąpienia od umowy od tego konkretnego kredytu. Kredytobiorcy pozostaje wypełnić takie pismo i złożyć w banku. Ta droga, bezpośrednia wizyta w placówce jest najszybsza. Klient nie musi podawać powodu swojej decyzji, do 14 dni może zrezygnować z kredytu konsumenckiego bez konsekwencji.

Ile to kosztuje?

Sama rezygnacja z kredytu w ciągu tych 14 dni nie pociąga za sobą żadnych kosztów, czyli nie ma żadnych dodatkowych opłat. Jedynie należy uregulować odsetki za okres, w którym korzystaliśmy z gotówki. Bank przelewa pieniądze na konto, po paru dniach rezygnujemy i zwracamy pieniądze. Przez ten czas, gdy były na naszym koncie, trzeba będzie zapłacić odsetki. I to jedyny koszt. W sytuacji, jeśli pieniądze nie zostały zwrócone do 30 dni od odstąpienia od umowy kredytu, wówczas bank będzie naliczał odsetki karne, opłaty za wezwania do zapłaty itd. Odstępując od kredytu, pieniądze najlepiej jak najszybciej przelać kredytodawcy, im dłużej pozostają na naszym koncie, tym wyższe odsetki.

Odstąpienie od kredytu przy zakupach ratalnych

Zakupy ratalne cieszą się dużą popularnością, szczególnie z ratami 0%. Kupując towar bądź usługę na raty, klient ma możliwość odstąpienia od umowy kredytu. Podobnie jak w przypadku umowy podpisywanej w banku, ma 14 dni na rezygnację z kredytu. Nie dotyczy to niestety rat 0%. Kredyt konsumencki wiąże się z odsetkami. Zobowiązanie, które nie jest oprocentowane, nie zalicza się do kredytu konsumenckiego. Stąd brak możliwości powołania się na ustawę o kredycie konsumenckim i prawie odstąpienia od kredytu do 14 dni. Musimy jeszcze pamiętać, że rezygnacja z kredytu przy zakupach ratalnych nie wiąże się z tym, że sklep przyjmie sprzęt. Odstępując od umowy kredytowej, trzeba będzie wziąć ze sobą gotówkę i zapłacić za sprzęt.

Kredyt hipoteczny bez opcji odstąpienia?

Kredyty zabezpieczone hipoteką nie należą do kredytów konsumenckich. Podobnie umowa leasingu czy kredyt pracowniczy, który został udzielony na specjalnych warunkach. Z prawa odstąpienia nie można skorzystać zarówno przy kredytach zaciągniętych na zakup mieszkania jak i pożyczkach zaciągniętych pod zastaw nieruchomości. Klienci mogą zrezygnować z kredytu, ale nie jest to już tak proste jak przy kredycie konsumenckim. Banki sporo zyskują na klientach spłacających wieloletnie kredyty i niechętnie podchodzą do opcji rezygnacji czy szybszej spłaty. Osoby posiadające kredyty hipoteczne, zgodnie z prawem bankowym, mogą wypowiedzieć umowę kredytu, pod warunkiem, że okres jej obowiązywania jest dłuższy niż rok. Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę, bez podawania przyczyny swojej decyzji. Koszt rezygnacji z kredytu hipotecznego to odsetki plus wszystkie opłaty naliczone do momentu korzystania z kredytu.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.