Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kredyt hipoteczny - procedura krok po kroku
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kredyt hipoteczny - procedura krok po kroku

Jeżeli zarządzamy domowymi finansami, często pojawia się kwestia zaciągnięcia kredytu hipotecznego, która należy do najtrudniejszych decyzji. Często podejmujemy ją będąc w stresie i czując presję otoczenia, co na pewno nie sprzyja dobremu wyborowi.

Poniższy artykuł zawiera wszystkie potrzebne informacje dotyczące kredytu hipotecznego oraz z pewnością pomoże niejednej osobie podjąć odpowiednią decyzję bez zbędnych nerwów. Jest to produkt finansowy szczególnie ważny dla Klienta, ponieważ zwykle taki kredyt to zobowiązanie na długie lata. Z tego względy warto podjąć rozsądną decyzję. Kredyt hipoteczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają poważne plany związane z mieszkaniem. Jedni chcą je kupić, inni wybudować. Bez względu na to, jakie działania zostaną podjęte, Klient powinien się w odpowiedni sposób przygotować do tego typu inwestycji. Jest to proces skomplikowany, a co za tym idzie długotrwały, stąd też wymaga on zaangażowania ze strony Pożyczkobiorcy.

Zdolność finansowa

Każdy z nas, decydując się na tego typu świadczenie musi pamiętać o tym, aby prawidłowo ocenić własną zdolność finansową. Nie każdy może sobie pozwolić na ekskluzywne, duże mieszanie, ponieważ ogranicza nas budżet domowy. To właśnie on odgrywa największą rolę w procesie kredytowym i jest czynnikiem decydującym. To właśnie nasza zdolność finansowa określa precyzyjnie zakres poszukiwań mieszkania. W związku z tym na początku powinniśmy prawidłowo ocenić zdolność kredytową. Aby realnie zaplanować inwestycję, warto spotkać się z doradcą bankowym. Taka osoba nakreśli nam nasze położenie oczami banku oraz zapozna Klienta z wymogami. Pomoc ze strony doradcy ważna jest również ze względu na to, iż możemy w ten sposób zostać poinformowani o różnego rodzaju ograniczeniach zdolności kredytowej. Należą do nich przede wszystkim różnorodne zobowiązania, np.: karty kredytowe czy limity w ROR-ze. Ważne jest też to, aby pozbyć się wszelkich innych, drobnych kredytów. Dotyczy to każdego Klienta, nawet jeżeli ma on wystarczające dochody. Dzięki temu unikniemy kompletowania sterty dokumentów, które dotyczą zaciągniętych wcześniej świadczeń. Spłacenie pożyczek przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest ważne głównie z tego względu, iż czynność ta zostanie odnotowana, jako aktywność w BIK.

Określenie potrzeb

Przed złożeniem wniosku kredytowego, warto wiedzieć ile pieniędzy będziemy potrzebować. Kredyt hipoteczny jest dużym obciążeniem finansowym, który często ma negatywny wpływ na naszą zdolność finansową, która w takim przypadku może zostać całkowicie wyczerpana. Zaciąganie innych kredytów na remont czy wyposażenie mieszkania w przyszłości może okazać się niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie przedsięwzięcie większych środków w ramach kredytu hipotecznego. Nie należy zapominać również o tym, że tego rodzaju świadczenie stanowi jedno z najtańszych źródeł pieniężnych, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne. W trakcie szacowania wielkości kwoty, warto zasięgnąć porady doradcy finansowego, który sprawdzi naszą zdolność finansową. Obecnie procedura ta uległa modyfikacji, ponieważ banki korzystają z innych sposobów do obliczania zdolności kredytowej Klienta. Wówczas mamy pewność, że będziemy mogli uzyskać kredyt w takiej wysokości, jaką początkowo zakładaliśmy. Jest również bardzo dobry moment, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym. Jest to dość istotny krok, ponieważ niektóre dokumenty nie są wręczane nam od ręki.

Złożenie wniosku kredytowego

Po wybraniu wymarzonego mieszkania, czas na radykalne kroki. Jest to moment, w którym należy podpisać umowę przed-wstępną z osobą, która chce sprzedać mieszkanie lub z deweloperem. Poprawnie skonstruowana umowa powinna zawierać cenę nieruchomości, wysokość zadatku lub zaliczki, oznaczenie nieruchomości i stron umowy oraz termin zawarcia umowy ostatecznej, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego elementu. Termin zawarcia umowy ostatecznej nie można sprecyzować go dokładnie, wręcz przeciwnie-warto uwzględnić w nim pewien margines błędu, który może wynosić nawet 3 miesiące. Jeżeli uregulujemy kwotę zadatku, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby starać się o kredyt. Jeżeli udajemy się na spotkanie z pośrednikiem lub do banku, warto mieć już wszystkie skompletowane dokumenty. Wbrew pozorom należy poświęcić dużo czasu na wypełnienie wniosku kredytowego. W trakcie tego procesu można zapytać o oszczędności, wysokości wydatków gospodarstwa domowego. Formularze bywają różnorodne, ale warto wspomnieć o tym, że są one bardziej rozbudowane dla osób posiadających działalność gospodarczą.

Uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej

Wstępna decyzja kredytowa zostanie podjęta w przeciągu dwóch tygodni i po upływie tego czasu otrzymamy też informację na jej temat. Oprócz tego zostanie nam złożona propozycja ze strony banku na temat proponowanych przez niego warunków. Jeżeli bank dodatkowo musi określić wartość nieruchomości lub zweryfikować jej cenę zaproponowaną przez Klienta, okres wstępnej decyzji odnośnie pożyczki może się wydłużyć. Taka decyzja jest podejmowana w oparciu o dokumenty, jakie należy dostarczyć kredytodawcy. Klient może złożyć kilka wniosków jednocześnie, każdy w innym banku. Wtedy też można porównać oferty i wybrać spośród nich najbardziej odpowiednią.

Dodatkowe dokumenty

Jak powszechnie wiadomo każdy z nas musi poświęcić dużo czasu, aby zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty? Często zdarza się tak, że Klient musi uzupełniać brakujące zaświadczenia w trakcie tego procesu, który jest nieunikniony. Kredytobiorca musi uzbroić się w cierpliwość i skrupulatnie spełniać wszystkie warunki postawione mu przez bank.

Zawarcie ostatecznej umowy kredytowej

Ostateczna umowa kredytowa jest zawierana pomiędzy stronami, jeżeli nie ma innych przeszkód. Decydują o tym analitycy kredytowi. Jeżeli otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, to mamy 30 dni na to, aby podpisać umowę kredytową. W przypadku, gdy Klient brał pod uwagę kilka instytucji bankowych, jest to dobry moment na podjęcie decyzji o wyborze instytucji. Przygotowanie umowy kredytowej przez bank może trwać kilka dni. Klient posiada też wzór takiej umowy i może domagać się wyjaśnienia zawartych w niej terminów czy jakichkolwiek innych wątpliwości. Banki udostępniają na tym etapie informacje odnośnie czasu wypłaty kredytu. Jest ona szczególnie ważna w czasie, gdy powstaje akt notarialny. Należy pamiętać o tym, że jeżeli podpisujemy jakąkolwiek umowę, należy obowiązkowo zapoznać się z jej treścią. Przeczytanie samego wzoru takiej umowy nie jest w tym momencie istotne, ponieważ nie ma tam żadnych zapisów odnośnie naszego przypadku.

Otrzymanie kredytu

Ostateczna umowa kredytowa otwiera nam drzwi do otrzymania pieniędzy, o które ubiegaliśmy się w ramach świadczenia. W tym czasie sporządza się również akt notarialny, który zawiera informacje na temat terminów i kwot płatności. Można też rozdzielić tu nasz wkład własny od środków kredytowych. Przy wypłacie kredytu, konieczne będzie okazanie aktu notarialnego. Jest to rodzaj dowodu, dotyczącego wpłaty naszej części ceny. Przed przesłaniem pieniędzy na rachunek sprzedającego trzeba uregulować formalności, związane z wpisem hipoteki na rzecz banku. Daną nieruchomość można objąć też ubezpieczeniem od ognia i innych zdarzeń losowych. Ostatnim etapem kredytowym jest przelanie pieniędzy na konto Klienta. Od tego momentu jest on zobowiązany regularnie spłacać raty zaciągniętego świadczenia. Ostatnią formalnością jest dostarczenie bankowi wypisu z księgi wieczystej z wpisem hipotecznym na jego rzecz. Jest to czynność, której należy dokonać po uaktualnieniu księgi. Okres przejściowy generuje wyższe koszty.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Karol

0

Karol Data dodania: 23-12-2016 15:44 Bardzo prosto i przejrzyście opisana procedura krok po kroku jak uzyskać kredyt hipoteczny. Mam tylko nadzieje, że nie zmieni się to za bardzo w 2017 roku, bo z żoną będziemy się ubiegać
Links

0

Links Data dodania: 21-12-2016 18:15 Warto orientować się w nadchodzących zmianach jeśli chodzi o zagadnienie kredytu hipotecznego, bo nadchodzi ustawa o kredytach hipotecznych i wzrost wkładu własnego do 20% , wiec beda duze zmiany w kredycie hipotecznym w roku 2017.
Jalun

0

Jalun Data dodania: 23-11-2016 14:24 Mam szczęście z żoną bo udało nam się uzyskać kredyt hipoteczny jeszcze przed podwyższeniem wkładu własnego co ma nastąpić w roku 2017 do 20%,
Lanca

0

Lanca Data dodania: 13-10-2016 15:58 niestety nie podobno, a na pewno, z jednej strony to dobre i niby dla naszego dobra, ale z drugiej strony to już teraz mało kogo stać na kredyt hipoteczny
C3P0

0

C3P0 Data dodania: 19-07-2016 16:25 podobno w przyszlym roku ma zwiekszyc sie wymagany wklad własny przy kredycie hipotecznym, podejrzewam, że to wpłynie na ilość udzielanych kredytów hipotecznych
Fanur

0

Fanur Data dodania: 01-06-2016 14:49 jak mamy wkład własny to można wynegocjować lepsze warunki i wieksza kwote
ekspert

0

ekspert Data dodania: 20-05-2016 10:13 Małżeństwo młode, niech żona postara się o umowę o pracę to powinniście dostać, Gasko, tak, istnieje taka możliwość, spróbujcie w Aliorze i BGŻ
Gasko

0

Gasko Data dodania: 13-04-2016 18:28 A czy jak chcemy z żoną wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu około 700 000 a zdolność mamy na około 300 000 lecz także posiadamy mieszkanie warte około 350 - 400 tyś to można w jakimś banku wziąć taki kredyt hipoteczny aby dołączyć jako zabezpieczenie to mieszkanie które mamy?
Małżeństwo młode

0

Małżeństwo młode Data dodania: 07-04-2016 14:09 Witam, razem z żoną mieszkamy u teściów w 3 pokojowym mieszkaniu od 3 lat. Mamy już dosyć bycia na kupie i chcielibyśmy wziąć kredyt na mieszkanie własne. Niestety próbowaliśmy w 3 bankach i wyszło iż nie mamy zdolności kredytowej abyy wziąć 450000 na zakup mieszkania jakie byśmy chcieli. Czy wiecie może gdzie można wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie ze słabą zdolnością kredytową lub gdy bank stwierdzi bak zdolności? Ja pracuje na stałe i mam 3 tyś netto a żona dorywczo na umowe o dzieło i zarabia około 2 tysiące.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.