Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kredyt na zakup działki lub budowę domu

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 08-02-2016/14:10

Kredyt na zakup działki lub budowę domu

Reklama


 

Kredyt na zakup działki lub budowę domu

 

Budowa domu to nie lada wyzwanie zarówno z logistycznego punktu widzenia jak i finansowego. Nie ma jednak nic lepszego niż własny dom. Niezależność, czyli brak uciążliwych sąsiadów, robimy to, co chcemy, o jakiej porze chcemy. Mało tego dom to nasze zabezpieczenie na przyszłość. Inwestycje w nieruchomości zawsze się opłacają, zabezpieczamy siebie i swoją rodzinę.  Większość zapytanych przypadkiem osób opowie się za chęcią posiadania własnego domu.

O działkę w dobrej lokalizacji nietrudno, mały dom postawimy pod klucz już za około 300-350 tys zł. Problemem zazwyczaj nie jest zakup działki budowlanej w dobrej okolicy czy projekt domu, ale finanse. Skąd wziąć gotówkę? Odpowiedzią jest kredyt na zakup działki lub budowę domu. Dziś o tym jakie mamy szanse na zakup działki na kredyt, a później budowę domu.

 

Samą działkę niełatwo sfinansować kredytem

 

Jak się okazuje banki niechętnie podejmują się kredytowania działek budowlanych, a tym bardziej tych, które mają mieć charakter siedliskowy czy rekreacyjny. Kredyt na zakup działki lub budowę domu w swoich ogólnych założeniach nie odbiega od kredytu mieszkaniowego. Znacznie łatwiej jest dostać kredyt na zakup działki, gdy od razu wnioskujemy o kredyt na budowę domu. Wówczas nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu. Trudniej, gdy zamierzamy kupić samą działkę budowlaną. Niektóre banki w ogóle nie udzielają kredytów na zakup działki, jeśli nie zabezpieczymy go inną nieruchomością. Pierwszą i podstawową kwestią, gdy chcemy kredyt na zakup działki lub budowę domu jest sprawdzenie czy bank w ogóle przyjmuje działkę budowlaną jako zabezpieczenie czy tez będzie wymagał innej nieruchomości.

 

Jaki wkład własny przy zakupie działki budowlanej

 

Jedną z kluczowych kwestii, gdy bierzemy kredyt na zakup działki lub budowę domu jest wkład własny. Przy zakupie działki sprawa nie jest tak oczywista jak przy zakupie mieszkania. Banki stawiają różne wymagania co do wkładu własnego przy zakupie samej działki budowlanej. Maksymalnie w większości finansują zakup w wysokości 80% wartości działki, jednak spotkamy też oferty, w których bank zaproponuje 50 czy 60% wartości, a więc wkład własny musimy mieć na poziomie połowy wartości działki. To jedna z kluczowych kwestii, dlatego wybierając ofertę kredyt na zakup działki lub budowę domu, należy zwrócić na nią uwagę.

 

Wymagane dokumenty przy staraniach o kredyt na działkę

 

Kredyt na zakup działki lub budowę domu wiążę się z większymi formalnościami, jak ma to miejsce również przy zakupie mieszkania na kredyt. Oprócz wniosku kredytowego, gdy chcemy w taki sposób sfinansować zakup działki, konieczne jest zebranie potrzebnych dokumentów. Są to: odpis Księgi Wieczystej gruntu, kopia mapy ewidencyjnej oraz wypis z ewidencji gruntów, decyzja o warunkach zabudowy, umowa przedwstępna, gdy działka wyodrębniona jest z innej to decyzja podziałowa. Kluczowym dokumentem dla banku jest przeznaczenie działki, a więc czy rzeczywiście jest to działka budowlana. Wynika to z faktu, że zwykłym kredytem hipotecznym banki nie finansują działek użytkowych czy też rolnych. Dlatego też konieczna jest decyzja o warunkach zabudowy. Zanim więc udamy się do banku, konieczne jest zebranie tych wszystkich dokumentów, by później nie chodzić po kilka razy, to oszczędność czasu i nerwów.

 

Jak uzyskać 100% kredytu na działkę budowlaną

 

Jest szansa, by otrzymać kredyt na działkę w stu procentach finansujący jej zakup. Warunek jest jeden: zabezpieczenie jej inną nieruchomością. Jeśli mamy mieszkanie własnościowe, a wartość działki jest niższa, to jak najbardziej warto pomyśleć o zabezpieczeniu jej nieruchomością. Zyskujemy kredyt na zakup działki lub budowę domu na dobrych warunkach, dodatkowo w stu procentach możemy pokryć jej zakup. Nie oznacza to jednak, że czeka nas mniej formalności, zarówno kredyt na samą działkę jak i mieszkanie pochłania czas.

 

Kredyt na budowę domu

 

Mamy już działkę, bez względu na sposób w jaki ją sfinansowaliśmy, chcemy teraz kredyt na budowę domu. Czy jest o niego łatwiej niż o kredyt na zakup działki? Zdecydowanie tak! Kredyt na  budowę domu jest bardzo zbliżony w swoich założeniach do kredytu na zakup mieszkania. Różnice  wynikają z odmiennych dokumentów nieskładanych w banku orz wypłat kredytu. Oferta kredytów na budowę domu jest znacznie szersza niż kredytów na zakup działki. W przypadku budowy, zabezpieczeniem jest dom, który powstaje etapami.

 

Najważniejszy kosztorys i projekt

 

Jedną z kluczowych kwestii, gdy bierzemy kredyt na zakup działki lub budowę domu jest kosztorys. Przy budowie domu ma on duże znaczenie. Jeżeli budowę domu wycenimy zbyt nisko, to braknie nam pieniędzy na poszczególnych etapach. Budowa będzie się opóźniać, kolejne transze kredytu nie zostaną wypłacone póki nie zostaną ukończone poszczególne etapy, a my będzie kombinować. Z drugiej strony wiele osób mówi, że lepiej wziąć więcej, to jednak rodzi niepotrzebne koszty. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższy koszt. Dlatego do kosztorysu należy się porządnie przyłożyć, wykonać go specjalistą, by przyjąć jak najlepsze dla nas rozwiązania, biorąc pod uwagę również zmieniające się na rynku ceny, ale nie przesadzać z kwotą. Musimy zadbać również o projekt domu. To dwa kluczowe dla banku dokumenty.

 

Wypłata i spłata kredytu na budowę domu

 

Kredyt na budowę domu jest nieco inaczej wypłacany niż kredyt na zakup mieszkania. Bank dzieli go zazwyczaj na trzy, cztery transze, wypłacane po kolejnych etapach budowy. Każdy etap to kontrola, sprawdzenie czy pieniądze zostały we właściwy sposób wykorzystane przez kredytobiorcę. Spłata następuje po wypłacie pierwszej transzy. W początkowym etapie spłacamy odsetki. Z każdą wypłacaną transzą rata miesięczna wzrasta, adekwatnie do pożyczonej już przez bank kwoty. Po zakończeniu budowy, raty spłacamy normalnie, zgodnie z harmonogramem spłat kredytu. Musimy wiedzieć, że za każdą inspekcję banku po zakończeniu budowy trzeba będzie zapłacić (nawet 500 zł). Często padają pytania a co w  sytuacji, gdy budowa domu się przeciąga? Biorąc kredyt z banku na budowę domu, musimy pamiętać o  czasie realizacji. Zazwyczaj banki dają nam około trzech lat. Można wydłużyć te okres, ale to niesie ze sobą kolejne koszty. Dlatego aby nie podwyższać wartości kredytu, warto zmieścić się w tym czasie.

 

Kredyt na zakup działki lub budowę domu- kluczowa zdolność kredytowa

 

Zarówno kredyt na działkę jak i budowę domu wymaga od nas dobrej zdolności kredytowej. Kluczem do uzyskania pożyczki są dochody na odpowiednio wysokim poziomie oraz pewność zatrudnienia. Nie da się ukryć, że na gorszej pozycji są pracujący na umowach śmieciowych, choć przy dobrych zarobkach mają szansę na kredyt na zakup działki lub budowę domu. W zależności od wartości domu, działki, musimy liczyć się z tym, że bank może odmówić kredytu ze względu na zbyt niskie, w jego ocenie, zarobki. Pozostaje wówczas popracować nad swoją zdolnością bądź za kilka miesięcy spróbować w innym banku.

O kredyt na zakup działki lub budowę domu nie wszędzie łatwo, ale warto się potrudzić.

 

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Kiermana Data dodania: 03-01-2017 12:28 Jeśli kogoś stać, to bardzo dobry pomysł, szczerze to zaciąganie pożyczek lub kredytów na zakup lub budowe nieruchomości to najrozsadniejszy cel brania zobowiązań i chy ba kazdy mi racje przyzna

0

Bogna Data dodania: 24-10-2016 15:26 to nie lepiej wziac jeden wiekszy kredyt niz dwa kredyty? o ile ktos ma takie mozliwosci, chociaz pewnie ktos moze kombinowac ze tu kredycik wezmie , tam drugi zastaw i jakos sie krecic bedzie, ale czy to rozsadne?

0

Kaszmir Data dodania: 18-08-2016 14:46 od przyszłego roku wkład własny ma wynosić aż 20%, może to się wydawać bulwersujące, mi też sie takie wydawało do czasu aż dowiedziałem sie po co ten wkład własny został ustanowiony

0

Barwak Data dodania: 24-06-2016 16:52 chcac wziac kredyt na zakup działki lub budowę domu trzeba liczyc sie z tym ze beda od nas wymagali wkładu własnego, przeważnie to 10-15% sumy, a biorac pod uwage wysokosc takiego kredytu to nie mała sumka

0

jdembowski76 Data dodania: 24-05-2016 13:36 Inwestor, ja chętnie skorzystam z oferty proszę o kontakt na jdembowski76 małpa o2 pl interesuje mnie kredyt hipoteczny na budowe domu w wysokosci 200-300tys , pozdrawiam Jarosław

0

Irek Data dodania: 17-05-2016 15:37 ja z żoną wzieliśmy kredyt na budowę domu pod zastaw działki i jesteśmy zadowoleni, wiadomo że najlepiej w ogóle nie pożyczać, ale kogo w dzisiejszych czasach stać na to

0

Inwestor Data dodania: 06-04-2016 19:25 Jeżeli planujesz zakup domu, działki lub masz już działkę a potrzebujesz pieniędzy pożyczyć na budowę domu albo zabrakło pieniędzy na wykończenie domu to: Ja oferuję tanie pożyczki prywatne do 500 000 z zabezpieczeniem w postaci wpisu do działu IV kw.

0

Słodka Data dodania: 11-02-2016 18:06 Proponuje pod zastaw mieszkania, najłatwiej!

0

Werka Data dodania: 10-02-2016 20:02 To raczej musisz sprawdzić w aktualnych rankingach, zobacz na Total Money albo coś w tym stylu.

0

Kita Data dodania: 10-02-2016 18:37 Gdzie można dostać kredyt w 80% wartości działki?

0

Mirian Data dodania: 09-02-2016 12:25 Ja tak zrobiłem z żoną. Najpierw kupiliśmy działkę na kredyt w jednym banku, później refinansowaliśmy go w innym dobierając na budowę domu. W sumie wyszło ok.

0

Ajaxx Data dodania: 08-02-2016 19:54 Można, dlaczego nie?

0

Jantek Data dodania: 08-02-2016 18:15 Czy można wziąć najpierw kredyt na działkę, a potem połączyć go z kredytem na budowę domu?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.