Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kredyty we frankach ciążą nie tylko Polakom- jak problem rozwiązują inne państwa?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kredyty we frankach ciążą nie tylko Polakom- jak problem rozwiązują inne państwa?

 

Kredyty we frankach ciążą nie tylko Polakom- jak problem rozwiązują inne państwa?

Na atrakcyjne kredyty w szwajcarskiej walucie zdecydowali się masowo nie tylko Polacy. W każdym kraju zaczynało się podobnie, od obiecująco tanich kredytów. Niskie stopy w Szwajcarii wpływały na wybór kredytu we frankach. Kredyt w złotówkach, dinarach, kunach czy forintach był mało atrakcyjny, zdecydowanie bardziej opłacał się kredyt w CHF. Kusiło nie tylko oprocentowanie, ale też wyższa zdolność kredytowa. Zamiast dwóch pokoi czy kawalerki, trzypokojowe mieszkanie w dobrej okolicy. Na kredyt we frankach skusiły się tysiące ludzi w różnych europejskich krajach. Czarny czwartek dotknął nie tylko frankowiczów w Polsce, ale całej Europie. Dziś o tym jak inne państwa radzą sobie z tym problemem.

Austria na czele

Austriacy przodują w kredytach frankowych, ale sytuacja u nich nie wygląda tak źle jak u nas. Przede wszystkim Austriacy spłacają swoje zobowiązania we frankach bez problemu. Jeśli pojawiają się skargi, to dotyczą one głównie polis inwestycyjnych, które połączone są z kredytami. Chodzi o to, że polisy miały zabezpieczać na wypadek problemu ze spłatą. Poza tym Austriakom nie podobają się zawarte w umowie klauzule, które odnoszą się do automatycznego przewalutowania na euro. Wielu Austriaków po 2009 roku postanowiło szybciej spłacić swoje kredyty. Problem z kredytami we frankach nie jest w Austrii tematem nr jeden i nie zapowiada się, by rząd miał wyjść z inicjatywą pomocy. Pomimo największego zadłużenia we frankach w Europie, Austriacy bardzo dobrze sobie radzą.

Francuzi na trzecim miejscu

Po Austrii najwięcej kredytów zaciągniętych we frankach jest w Polsce. Póki co przyglądamy się propozycjom, projektom i czekamy na rezultaty, a frankowicze zaczynają wygrywać w sądach z bankami. Tą kwestię jednak na razie zostawmy. Za Polakami znajdują się Francuzi. Jak oni sobie radzą ze spłatą? We Francji sytuacja wygląda nieco inaczej niż w Polsce, bo kredyty frankowe zaciągnęły głównie firmy i instytucje publiczne. Klientów detalicznych jest znacznie mniej. Obecnie około 4700 klientów PNB Paribas toczy spór w sądzie z bankiem.

Jak frankowi zaradzili Węgrzy?

Na Węgrzech problem kredytów frankowych już nie istnieje, choć nie wszyscy kredytobiorcy są zadowoleni z podjętych przez rząd decyzji. Program pomocowy dla zadłużonych w CHF ruszył już w 2011 roku. Wyglądało to tak, że klienci mogli spłacać zadłużenie przy sztucznie zaniżonym kursie. Różnica między tym co faktycznie miałby spłacać klient, a tym co spłacał odkładała się na specjalnym rachunku i po pięciu latach klient miałby to wyrównać. Spłacić i tak trzeba było, choć mniej bolało, bo zostało to rozciągnięte w czasie. Ok 40% frankowiczów z Węgier przystąpiło do programu. Podjęte przez rząd działania nie rozwiązały jednak w całości problemu, stąd rząd Orbana   zaczął pracę nad kolejnym projektem. W efekcie przewalcowane zostały wszystkie kredyty zaciągnięte we frankach. Wyjątkiem kredytobiorcy, którzy osiągali wysokie dochody, a rata kredytu była stosunkowo niska. Przewalutowanie, które nie zostało dobrze ocenione przez wszystkich węgierskich frankowiczów uchroniło przed finansową klęską wiele gospodarstw domowych. Według szacunków pod koniec 2014 roku już około 20% kredytów walutowych nie było spłacanych. Węgierscy frankowicze otrzymali odszkodowania (obniżenie zadłużenia) w wysokości 20-25%. Banki musiały zwrócić klientom pieniądze za niedozwolone praktyki. Chodziło między innymi o jednostronne zmiany umów przez banki. W taki sposób, niekoniecznie przy zadowoleniu wszystkich frankowiczów, węgierski rząd rozwiązał problem.

Chorwacja już prawie bez franka

Do wakacji tego roku prawie 95% kredytów we frankach zamieniono na kredyty w euro. W ubiegłym roku pomimo ostrzeżeń i chorwackiego banku narodowego, i banków zagranicznych podjęto decyzję o przewalutowaniu kredytów we frankach. Szybko rosnące raty kredytów i coraz większe problemy Chorwatów były głównym bodźcem do przegłosowania decyzji o przewalutowaniu. Przyjęte rozwiązanie jest dość ciekawe. Kredyty we frankach potraktowano tak jakby od początku były zaciągane w euro. Jeśli z wyliczeń wynikła nadpłata, to zaliczono ją na spłatę kolejnych rat. Przewalutowaniu na euro sprzyjał stabilny kurs kuny do euro utrzymywany przez bank centralny. Decyzja podjęta przez rząd nie spotkała się z aprobatą banków i tego też obawia się nasza władza. Banki obciążone dużymi kosztami przewalutowania, jeszcze przed ostateczną decyzją zapowiadały złożenie pozwu przeciw Chorwacji do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygani Sporów Inwestycyjnych w Waszyngtonie. UniCredit już podjął działania w tym kierunku. Na drugim biegunie frankowicze, którzy są zdecydowanie zadowoleni z tego rozwiązania, zresztą statystyki mówią same za siebie, czyli 95% kredytów które zmieniono na euro.

A u innych..

W Rumuni mimo że początkowo nic nie zapowiadało, by rząd podjął działania, które mają na celu pomoc frankowiczom, rozpoczęto dyskusje na ten temat. Gdy pojawiły się problemy z szybko rosnącymi ratami, a co za tym idzie z regulowaniem rat, banki wyszły z propozycjami, które miały zmniejszyć wysokość rat. Za przykład można podać Volksbank Romania, który skonwertował kredyty na euro bądź leje i jednocześnie zredukował dług o 22,5%. Coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat konieczności pomocy frankowiczom przez rząd. Mówi się o przewalutowaniu kredytów we frankach po kursie, w którym zostały udzielone bądź nieco wyższym. Problem z kredytami we frankach dotyczy również Niemów, Greków, Holendrów czy Włochów. Co ciekawe takiego problemu nie mają Czesi i Słowacy. Nasi południowi sąsiedzi wcale nie musieli brać kredytów w CHF, by było taniej i z lepszą zdolnością kredytową. Słowacy brali kredyty w euro, ale po zmianie waluty ryzyko zniknęło. Swego czasu polskie banki zastanawiały się nad wprowadzaniem hipotek z waloryzacją do czeskiej korony.

Frankowicze w wielu europejskich krajach nie mają lekko. Może to jakieś pocieszenie, choć z pewnością niewielkie, gdy spojrzy się na wysokość raty kredytu.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

igor

0

igor Data dodania: 20-02-2017 18:07 a moj znajomy ktory wzial kredyt we frankach mowi ze i tak lepiej na tym wyszedl, ale szczegolow szczerze mowiac nie znam musialbym dopytac
Sylon

0

Sylon Data dodania: 04-01-2017 17:11 Wiele osób klnie na tych frankowiczów, a ja to im współczuję, bo to jest naprawdę smutne, ok, sami są sobie winni, ale spłacać wiele lat kredyt i miećcały czas ten sam poziom zadłużenia to musi być istny kosmar
LoQ

0

LoQ Data dodania: 21-12-2016 00:06 proponowali mi ten kredyt ale dla mnie od razu takie rzeczy super oferty są podejrzane, chytry dwa razy traci, wiec sami jestescie sobie winni
Dynamite

0

Dynamite Data dodania: 29-11-2016 12:49 No to widać, że nie tylko Polaków zrobili w bambuko z tymi kredytami we frankach, a wiekszosc 'cywilizowanych' krajów. Może to o mnie źle świadczy ale jakoś mi... tak raźniej z ta informacja, :-)
Edward

0

Edward Data dodania: 22-11-2016 08:15 Bierzmy przykład ze Szwajcarów, oni biorą kredyty we frankach cały czas i jakoś problemów nie mają, haha!!
FPC

0

FPC Data dodania: 17-11-2016 15:40 Ciekawe jak sie miewa ta osoba ktora zainicjowała te kredyty we frankach szwajcarskich, bo ktoś to zapoczątkować musiał. A tak swoja droga to jestem zdania ze powinnismy wziac przyklad z naszych braci Węgrów.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.