Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kupno i sprzedaż mieszkania z kredytem

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 12-09-2017/12:32

Kupno i sprzedaż mieszkania z kredytem

Reklama


 

 

Kupno i sprzedaż mieszkania z kredytem

Powiększenie rodziny, wyjazd za granicę, rozwód, zmiana planów życiowych to niektóre z przyczyn sprzedaży mieszkania. Żyjemy dynamicznie, szybko, nie jest problemem wyprowadzka na drugi koniec Polski czy do innego miasta, coraz więcej młodych ludzi określa siebie jako obywateli świata. Nie są przywiązani do miejsca. O ile mieszkanie kupione jest za gotówkę, o tyle nie ma zmartwień, co jak dostanę propozycję pracy na drugim końcu Polski. Sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt również nie jest problemem, pociąga tylko za sobą więcej formalności. Dziś o tym jak sprzedać mieszkanie na kredyt? A także na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z kredytem.

Sprzedam w atrakcyjnej cenie

Pierwszym krokiem jest wystawienie mieszkania na sprzedaż. Możemy sami się tym zająć bądź powierzyć sprawę agencji nieruchomości- ta jednak swoją działkę za sprzedaż skasuje. Jeśli mamy mieszkanie w dobrej okolicy, wyremontowane to sami sprzedamy za dobrą cenę. Natomiast, gdy lokalizacja i sama nieruchomość pozostawia wiele do życzenia, to warto pomyśleć o powierzeniu sprzedaży profesjonalistom. Chyba że jesteśmy urodzonymi handlowcami.

Znalazł się kupiec

Jest osoba zainteresowana zakupem. Pierwszą z przekazanych jej informacji powinna być o banku wpisanym w hipotekę. Kupiec decyduje się na zakup mieszkania sfinansowanego kredytem. Pierwszym krokiem w tej transakcji jest uzyskanie od banku zaświadczenia o aktualnym zadłużeniu. Oprócz salda, zawiera nr rachunku, na który kupujący będzie zobowiązany wpłacić pieniądze. Na zaświadczeniu jest również deklaracja o wydaniu dokumentów zwalniających zabezpieczenie. Dla sprzedającego istotną informacją na zaświadczeniu jest wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Zanim jednak udamy się po zaświadczenie, warto dowiedzieć się czy kupujący (jeśli bierze kredyt na nieruchomość) będzie potrzebował takie zaświadczenie do wniosku kredytowego. Jest ono ważne przez 30 dni i niestety kosztuje, w granicach 200 zł. By nie płacić dwa razy, warto to sprawdzić.

Umowa przedwstępna

By ją spisać nie trzeba udawać się do notariusza. Wystarczy sporządzenie prostej umowy na której znajdą się najważniejsze informacje, strony umowy, cena nieruchomości, data zawarcia umowy. Zabezpiecza ona interesy obu stron, dlatego lepiej ją spisać.

Oczekiwanie na decyzję kredytową kupującego

Prostsza i szybsza jest transakcja, gdy kupujący płaci gotówką. Przy kredycie musi dopełnić formalności, zebrać dokumenty, czekać na decyzję, to niestety trwa, czasem kilka tygodni. Jednym z podstawowych dokumentów jest kopia aktu notarialnego. Dzięki niej bank wie, że część środków musi przelać do banku sprzedającego, a część na jego konto. Jeśli już jest decyzja banku możemy przejść do kolejnego etapu.

Podpisanie umowy przed notariuszem

Formalności sprzedaży nieruchomości dopełniane są przed notariuszem. Po podpisaniu umowy zgłoś w banku dyspozycję całkowitej spłaty zadłużenia. Jeśli tego nie zrobisz bank nie będzie mógł rozliczyć kredytu.

Zgoda na usunięcie banku z hipoteki

Bardzo ważny dla kupującego dokument. Bez tego nie załatwi formalności. Bank sprzedającego będzie nadal miał zabezpieczenie na hipotece. Zgoda wydawana jest sprzedającemu po tym jak pieniądze wpłyną na konto banku i kredyt zostanie rozliczony. Sprzedający powinien przekazać dokument kupującemu, by mógł załatwić resztę formalności. Niektóre banki zabezpieczają kupującego mieszkanie z kredytem i transzę przeznaczoną dla sprzedającego przesyłają na konto dopiero, gdy dostarczona zostanie zgoda. Sprzedający dopełnił swoich formalności, więc nie pilnuje już kwestii tej nieruchomości. Może się zdarzyć, że zapomni o przekazaniu zgody czy co gorsze wyjedzie za granicę. Jeśli płacisz gotówką również możesz się zabezpieczyć. Przelać pieniądze na konto banku, spłacając zadłużenie, a gdy otrzymasz zgodę, dopiero przelać gotówkę sprzedającemu.  Jest to kwestia ok dwóch tygodni.

Bez problemu sprzedasz również mieszkanie sfinansowane kredytem w obcej walucie. Inna kwestia czy na tym zyskasz czy stracisz?

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

credy

Pożyczka od 50 PLN do 1000 PLN

Dla osób w wieku od 18 do 75 lat

Na okres 1 lub 31 dni

2

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

3

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

5

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

6

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

rebel Data dodania: 14-09-2017 20:44 Nie zawze jest tak koloroowo, czasem czekać muszę aż kredyt przeleją czyli ja odkupuje mieszkanie z kredytem a sam tez na nie biore kredyt. To muszę czekać aż banki między sobą uzgodnią hipoteke i pieniądze przeleją. Ja czekam już 4 miesiąc na załatwienie papierów a 3 raty już zapłaciłem. i oczywiście nie dostanę kluczy dopóki właściciel kasy nie odzyska...

0

Koncia Data dodania: 12-09-2017 12:36 Kupiłam wraz z mężem mieszkanie z kredytem- od właścicieli co już 5 lat spłacali kredyt ale chcieli wyprowadzić się na wieś. Polecam bo mimo iż więcej formalności było to wyszło nas około 7 % taniej niż byśmy na całość brali od nowa kredyt na mieszkanie wraz z mężem.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.