Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Mieszkania coraz droższe- kiedy ceny zaczną spadać?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Mieszkania coraz droższe- kiedy ceny zaczną spadać?

 

 

Mieszkania coraz droższe- kiedy ceny zaczną spadać?

Rok 2018 na pewno nie jest najtańszym, jeśli chodzi o zakup nieruchomości. Odczują to zarówno zainteresowani zakupem mieszkania od developera jak i z rynku wtórnego. Przy nieruchomościach kupowanych na kredyt, trzeba wykazać się wyższą zdolnością kredytową i niestety, ale do banku trzeba przynieść większy worek pieniędzy, pokrywający wkład własny. W niektórych miastach wzrost, podany w procentach, w porównaniu z poprzednim rokiem, przyjmuje nawet wartość dwucyfrową. Skąd takie zmiany na rynku mieszkaniowym? Czy warto kupować teraz mieszkanie, czy lepiej poczekać na tańsze czasy?

Drogi grunt

To jedna z głównych przyczyn wzrostu cen na rynku nieruchomości. Z raportu Emmerson Evaluation, opublikowanego przez Rzeczpospolitą, wynika, iż największa podwyżka w porównaniu z rokiem wcześniejszym ma miejsce w Łodzi. Ceny ziemi wzrosły o 20%. o 18% ceny poszybowały w górę w Poznaniu, a o 12% we Wrocławiu. Inną przyczyną, również związaną z nabyciem ziemi pod zabudowę, są zmiany w prawie, które obowiązują od dwóch lat. Developerom obecnie znacznie trudniej jest kupić ziemię pod zabudowę wielorodzinną w miastach niż wcześniej. To wszystko wpływa na ostateczną cenę nieruchomości i duży skok cenowy w tym roku.

Brak siły roboczej

Kolejną przyczyną drożejących nieruchomości są braki kadrowe. Firmy budowlane cierpią na niedobory pracowników, często decydując się na zatrudnienie osób zza granicy. A ci, którzy pracują, chcą zarabiać lepiej. Wyższe wynagrodzenia dla pracowników to większe koszty poniesione przez developera i zarazem ostatecznie wyższa cena za nieruchomość.

Mieszkania na rynku wtórnym również droższe

Niestety nie jest to również dobra informacja dla zainteresowanych własnym M. Nieruchomości z rynku wtórnego również są droższe. Jedynym miastem, w którym nie odnotowano podwyżek był Szczecin (raport Babnkier.pl). Dlaczego mieszkania na rynku wtórnym również zdrożały? Przyczyna jest prosta. Skoro mieszkania od developera są droższe, to właściciele mieszkań wystawionych na sprzedaż również dźwigają ceny. Oczywiście z pewnością nadal można spotkać nieruchomości po okazyjnej cenie na rynku wtórnym, ale trzeba się naszukać, bo należą do rzadkości.

Wzrost cen mieszkań a zdolność kredytowa

Podwyżki na rynku mieszkaniowym wiążą się niestety z koniecznością wykazania się wyższą zdolnością kredytową. A niestety pensje tak szybko nie idą w górę, jak poszły ceny nieruchomości. Opcją jest rozłożenie spłaty kredytu na dłuższy okres i uzyskanie niższej raty. To niestety wpływa na większe koszty kredytu i dłuższe przywiązanie do banku. Kolejnym problemem może się okazać wkład  własny, który jest na poziomie 20%. Kupując mieszkanie o wartości 300 tys zł, 60 tys zł trzeba mieć odłożone na wkład własny. Niższy niż wymagany wkład własny wymaga dodatkowych zabezpieczeń i niestety przekłada się na wyższe koszty kredytu, przez co bardziej opłaca się zaczekać z zakupem i zaoszczędzić brakującą kwotę.

Kiedy ceny zaczną spadać?

I czy w ogóle zaczną spadać?- To pytanie zadaje sobie większość osób zainteresowanych zakupem nieruchomości w najbliższej przyszłości. Analitycy rynku nieruchomości nie mają jednak najlepszych wieści i w najbliższych miesiącach raczej nie ma co liczyć na to, że ceny nieruchomości drastycznie spadną. Być może ceny nieco zejdą w dół dopiero w 2019 roku. To też jednak nie jest pewne. Wiele zależy od zainteresowania mieszkaniami, które w tym roku jest mniejsze niż w poprzednim. Jeśli stan ten się utrzyma, ceny mogą nieco spaść, ale nie ma co liczyć raczej na spektakularne obniżki.

Kupować, nie kupować?

To jest pytanie, na które każdy zainteresowany własnym M musi odpowiedzieć sobie sam. Obecnie nie jest najlepszy okres na zakup mieszkania, ale nie ma gwarancji, że przyszłość przyniesie niższe ceny. Trzeba również pamiętać, że w przyszłym roku stopy procentowe mają pójść w górę, co zaś przełoży się na droższy kredyt.

Pozostaje śledzić na bieżąco ceny mieszkań w okolicy, zarówno na nowo powstających osiedlach jak i z rynku wtórnego.

 

Źródła:

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/306269898-Coraz-drozsza-ziemia-to-coraz-drozsze-mieszkania.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-lipiec-2018-Raport-Bankier-pl-7603927.html

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.