Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Na czym polega kredyt studencki?- Kiedy warto się o niego postarać?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 19-02-2016/12:50

Na czym polega kredyt studencki?- Kiedy warto się o niego postarać?

Reklama


 

Na czym polega kredyt studencki?- Kiedy warto się o niego postarać?

 

Studenckie życie to niewątpliwie wspaniały okres w życiu każdego człowieka, mimo że czasem brakuje gotówki. Po latach większość docenia uroki życia na studiach. Obecnie studenci mogą liczyć na comiesięczne wsparcie, którego spłatę rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od skończenia studiów. Jeśli jesteś na studiach i wciąż brakuje Ci pieniędzy bądź myślisz jak je sfinansować, koniecznie dowiedz się na czym polega kredyt studencki, jak go dostać i jakie warunki trzeba spełnić. Inwestowanie we własny rozwój zawsze się opłaca, dlatego dziś o tym na czym polega kredyt studencki i jak przebrnąć przez formalności.

 

Nie tylko na naukę

 

Kredyt studencki możesz wykorzystać w dowolny sposób. Przeznaczony jest na naukę, ale środki można również zbierać na koncie, po czym zainwestować czy otworzyć własny biznes. Z pewnością to łatwiejszy start w dorosłość, ale to nie jedyne jego zalety. Oprócz tego na czym polega kredyt studencki, warto wiedzieć, że uczy odpowiedzialności, samodzielnego utrzymania, zarządzania gotówką, perspektywicznego myślenia. Jakby nie było kredyt trzeba spłacić, a więc jest duża mobilizacja do znalezienia dobrej pracy po studiach!

 

Kredyt studencki- wymagania

 

Status studenta, czyli rzecz oczywista. Naukę trzeba rozpocząć przed 25 rokiem życia. Nie tylko studenci państwowych uczelni mogą starać się o pożyczkę studencką, ale również niepublicznych szkół wyższych. Zarówno studiujący w trybie stacjonarnym, wieczorowym jak i zaocznym. Po przyjęciu na studia, konieczne będzie załatwienie zaświadczenia o rozpoczęciu nauki w szkole wyższej. Zaświadczenie o dochodach w rodzinie. Banki, nie wszystkie udzielają tego typu pożyczek, mają ograniczone środki na wypłatę kredytów studenckich. Każdego roku ustalana jest kwota.

W pierwszej kolejności kredyty otrzymują osoby z rodzin o najniższych dochodach. Próg ten to około 2500 zł na osobę, również ustalany każdego roku. Poza tym kredyt musi mieć poręczyciela, zazwyczaj są to rodzice. W sytuacji, gdy rodzice nie żyją bądź nie mają zdolności, można ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Niezbędne jak przy każdym kredycie jest również złożenie odpowiedniego wniosku. Poza tym na czym polega kredyt studencki w obszarze formalności, musimy pamiętać, że dokumenty należy złożyć do 15 listopada każdego roku. W przypadku odrzucenia przez bank wniosku, w innym banku do lutego.

 

Kwota i wypłata

 

Kredyt wypłacany jest przez okres studiów, czyli maksymalnie 6 lat z możliwością przedłużenia na studia doktoranckie, nie o dłużej niż 4 lata. Wypłacany comiesięcznie w kwocie do tej pory było 600 zł, od tego roku można wnioskować o wyższą kwotę 800 zł. Na czym polega kredyt studencki i jak można otrzymać wyższą kwotę miesięcznie, szczegółowo dowiemy się w banku. Transze wypłacane są przez 10 miesięcy w roku. Jeśli zawieszamy studia z powodów zdrowotnych czy innych, wypłata kredytu również zostaje wstrzymana. O podwyższenie kwoty pożyczki mogą się starać również studenci, którzy już korzystają ze wsparcia.

 

Jak wygląda spłata?

 

Jednym z ważniejszych aspektów tego, na czym polega kredyt studencki jest jego spłata. Dopiero po dwóch latach od ukończenia szkoły, następuje spłata zobowiązania. Młody człowiek ma czas na znalezienie dobrze płatnej pracy bądź rozwój własnej działalności. Ilość rat to dwukrotna liczba wypłaconych przez bank transz, czyli ogólnie połowa tego co dostajemy plus odsetki.

 

Dlaczego tak tanio?

 

Kredyty studenckie dla banków są praktycznie nieopłacalne i gdyby nie to, że pieniądze pochodzą z funduszu, studenci nie mieliby co liczyć na tego typu produkt bankowy. W czasie nauki oraz w okresie tych dwóch lat po studiach odsetki są spłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z pieniędzy Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Pożyczkobiorca ponosi jedynie koszt odsetek w okresie spłaty rat. Pożyczki są nisko oprocentowane i stąd bardzo opłacalne.

Wiedząc na czym polega kredyt studencki nie pozostaje nic innego jak zacząć myśleć o załatwieniu formalności w nowym roku akademickim.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

credy

Pożyczka od 50 PLN do 1000 PLN

Dla osób w wieku od 18 do 75 lat

Na okres 1 lub 31 dni

2

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

3

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

5

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

6

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Paweł Data dodania: 03-01-2017 13:03 Troche słabo wchodzić w dorosłość z długiem do spłącenia, ale czasami kredyt studencki to jedyny sposób dla kogos, aby ukonczyl studia.

0

Maksymilian Data dodania: 25-10-2016 10:49 Wiadomo, że kredyt studencki mocno ułatwia podjęcie nauki i spokojne studiowanie, ale nawet jak go nie dostaniemy to nie koniec swiata, sa inne sposoby, aby studiować i samemu sie utrzymać nawet bez wsparcia kogos z zewnatrz. Dla chcacego nic trudnego.

0

Ula Data dodania: 21-10-2016 21:15 Należałoby uzupełnić informacje dotyczące poręczenia kredytu. Poręczenie przez ARiMR (przypuszczam, że analogicznie jest z BGK) nawet 100% kredytu niestety nie umożliwia jego otrzymanie. Zarówno banki BPS jak i SGB pomimo 100% poręczenia żądają dodatkowego poręczyciela i to dosyć zamożnego (dochód netto na osobę minimum 1800 zł i umowa o pracę na czas nieokreślony). Tak więc kredyt jest jedynie dla bogatych studentów lub posiadających bogatą rodzinę. Nie udało mi się niestety uzyskać odpowiedzi od banków jaki sens ma więc instytucja poręczenia - dotychczas sądziłam, że poręczenie ARiMR jest po to aby umożliwić uzyskanie kredytu biedniejszym studentom. Dla banków jednak liczy się tylko zysk, ponieważ na takim kredycie wiele zyskać nie można to starają się ograniczyć możliwości jego uzyskania. Korzystają z przepisu że bank sam ustala jakie i ile zabezpieczeń kredytu wymaga i nie obchodzi ich zabezpieczenie przez instytucje państwowe. Proszę o umieszczenie tej informacji gdyż niektórzy (tak jak ja) mogą błędnie sądzić że otrzymają kredyt, który umożliwi im studiowanie a później będą zmuszeni do rezygnacji z nauki ze względu na brak środków.

0

Louies Data dodania: 18-08-2016 16:18 w tym roku podejmuje studia stacjonarne i właśnie sie zastanawiałem czy wziac kredyt studencki, i chyba mnie przekonaliście :)

0

Kasia Data dodania: 24-06-2016 17:16 ja wzięłam kredyt studencki, żeby móc podjąć studia doktoranckie i powiem Wam że jeśli wiążecie przyszłość ze studiowanym kierunkiem i te studia autentycznie Wam coś dadzą to się nie zastanawiajcie, bo się opłaca.

0

Martusia Data dodania: 24-05-2016 14:32 zawsze to lepsze i tańsze rozwiązanie dla studentów niż branie co chwila drogich chwilówek i życie z ołówkiem w ręku

0

Wigor Data dodania: 17-05-2016 15:53 Studencik, warto. Ja wziąłem i nie żałuję. Spłacasz dopiero po dwóch latach, a i w przypadku pośllizgu ze spłatą można powiedzieć, że podkładana jest nam kołdra bo mamy wtedy dosyć duży wachlarz możliwości do wyboru.

0

Leste Data dodania: 24-02-2016 21:21 Opłacalność kredytu zależy od kierunku studiów w dużej mierze. Jak masz szansę na dobrą pracę po studiach, to dlaczego nie..?

0

Studencik Data dodania: 24-02-2016 19:27 Jestem na trzecim roku i coraz częściej zaczyna brakować mi gotówki. Zastanawiam się nad kredytem studenckim na ostatnie dwa lata. 12 tys do spłaty to w zasadzie nie jest jakiś kosmos.

0

Orlik Data dodania: 23-02-2016 22:03 Ja tam nie narzekam. Dzięki niemu mogłem studiować, teraz mam bardzo dobrą pracę, spłacę znacznie szybciej. Dużo zależy jak Ci się życie ułoży.

0

Ema Data dodania: 21-02-2016 18:09 To prawda bierze się dobrze, gorzej spłaca.

0

Krys Data dodania: 20-02-2016 17:09 Brałem kilka lat temu. Teraz spłacam. Na studiach łatwiej się żyło, ale teraz gorzej się spłaca. Mam studencki i hipoteczny, muszę jeździć komunikacją, bo na auto póki co mnie nie stać:/

0

Stas Data dodania: 19-02-2016 18:47 Zastanawiam się własnie nad kredytem studenckim. Niskie oprocentowanie jest za. Z drugiej jednak strony obciążać się na start? Może się podzielić ktoś doświadczeniem, kto już spłaca.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.