Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Nakaz zapłaty z e-sądu co robić, by nie odwiedził nas komornik?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Nakaz zapłaty z e-sądu co robić, by nie odwiedził nas komornik?

 

Nakaz zapłaty z e-sądu co robić, by nie odwiedził nas komornik?

 

E-sądy są świetnym sposobem na odciążenie tradycyjnych sądów z błahych spraw, które mają miejsce i generują znacznie wyższe koszty. Tak to przynajmniej miało działać w swoich założeniach, jednak jak się okazuje e-sądy z racji tego, że badają sprawy bardzo pobieżnie, kończą się często zajęciem komorniczym u osób, które z dłużnikiem nic nie łączy. Przytoczyć można dość głośną sprawę mieszkanki Sochaczewa, której komornik zajął oszczędności na leczenie tylko dlatego, że miała na nazwisko tak samo jak dłużnik.

Był nakaz zapłaty, nie było sprzeciwu, do akcji wkracza komornik. Nakaz zapłaty z e-sądu co robić w takiej sytuacji? Wydawać się może, że sprawa jest oczywista, nie mam długów, nie mam się czym przejmować. To niestety tak nie działa. Do e-sądów najczęściej wpływają pozwy wobec dłużników sprzed lat, często przedawnione. Sami dłużnicy już dawno nie mieszkają w tym miejscu, ale kto by to sprawdzał… nakaz się uprawomocnił, komornik działa. Dziś o tym co to jest nakaz zapłaty z e-sądu co robić, jakie kroki podjąć?

 

Nakaz zapłaty w formie elektronicznej- kiedy może być wydany?

 

Powód składa do sądu pozew w formie elektronicznej, szybko i bez większego trudu. Co prawda musi podać szczegółowe dane dłużnika oraz informacje na temat sprawy. Procedura jest jednak bardziej uproszczona niż w przypadku tradycyjnego postępowania. Wszystko odbywa się niejawnie. W posiedzeniu nie bierze udział ani pozwany ani powód. O tym, że jest nakaz zapłaty dowiemy się dopiero, gdy listonosz zapuka do drzwi. I wówczas pojawia się pytanie nakaz zapłaty z e-sądu co robić, gdzie z tym się udać? Wróćmy póki co do tego czym jest nakaz. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez e-sąd można domagać się spłaty długu, bez względu na to, na jaką kwotę opiewa oraz tytuł prawny, który stanowi jego podstawę. Może być to niezapłacony rachunek, umowa o dzieło, odszkodowanie czy faktura Vat. Nakaz zapłaty z e-sądu co robić, to często wpisywane w ostatnich latach w wyszukiwarkę hasło, a wszystko dlatego, że e-sądy działają szybko i są wygodnym sposobem na uzyskanie tytułu egzekucyjnego.

 

Pozew bez dowodów?

 

Aby złożyć pozew w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym, powód nie musi załączać dowodów. Pojawia się więc wątpliwość co w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał nieuczciwie pozyskać od nas gotówkę? Nie do końca jest tak, że złożenie pozwu nie wymaga dowodów. Wręcz przeciwnie powód musi je mieć i dokładnie w pozwie opisać. Jeśli zachowa się nieuczciwie, pozew składa sprzeciw, czyli to już jest odpowiedź na nakaz zapłaty z e-sądu co robić, a sprawa trafia do tradycyjnego rozpatrzenia. Na rozprawie powód jest zobowiązany do przedstawiania wszelkich dokumentów poświadczających dług. Mogą być przedstawione inne dowody pod postacią oględzin rzeczy czy opinii biegłych. Nakaz zapłaty nie zawsze jest wydany. Jeśli w jakimkolwiek stopniu podane przez powoda informacje budzą wątpliwości, wówczas nie jest wydany. Ponadto, gdy roszczenie jest bezzasadne, gdy nie jest znane miejsce pobytu pozwanego bądź nie przebywa w kraju, a także odnosi się to do roszczeń wzajemnych. W takich sytuacjach pytanie o nakaz zapłaty z e-sądu co robić nie padnie, bo sąd go nie wyda!

 

Nakaz zapłaty- co dalej?

 

Drogi są dwie. Po otrzymaniu nakazu możemy zapłacić powodowi bądź wnieść sprzeciw do e-sądu.  Nakaz zapłaty z e-sądu co robić, po pierwsze nie panikować, bo mamy kilka dni na skuteczne działanie, a po drugie wybrać formę komunikacji z e-sądem. Pozew składa się w formie elektronicznej, zaś nakaz pozwany otrzyma w formie papierowej. Na dokumencie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, czyli czego sprawa dotyczy, kto jest powodem, a także szczegółowe informacje odnośnie tego jak wnieść pozew. Dlatego nawet nie musimy wpisywać w wyszukiwarkę nakaz zapłaty z e-sądu co robić, a wystarczy dokładnie go przeczytać. Każdy list z e-sądu zawiera 20-sto cyfrowy kod, dzięki któremu szczegółowo zapoznajemy się ze sprawą na stronie e-sądu, w systemie teleinformatycznym. Nie ma konieczności zakładania konta. Akta można przejrzeć używając podanego kodu.

 

14 dni na sprzeciw

 

Najważniejszą informacją jest to, że mamy dwa tygodnie na wniesienie sprzeciwu. Korzystając z prawa sprzeciwu, nakaz w całości traci moc, a postępowanie trafia przed tradycyjny sąd. Jeśli jednak nie zostanie zastosowany środek odwoławczy, po 14 dniach wydany przez e-sąd nakaz zapłaty staje się tytułem egzekucyjnym, a opatrzony klauzulą wykonalności, może być egzekwowany przez komornika. Te 14 dni to ważny dla każdego kto stawia pytanie o nakaz zapłaty z e-sądu co robić termin. Mamy trochę czasu na działanie, jednak nie za dużo, by móc odłożyć je na dalszy plan.

 

Sprzeciw- co powinien zawierać?

 

Wystarczy nawet jedno zdanie: 'Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty'. Nie ma konieczności odwoływania się do dowodów czy też uzasadnienia sprzeciwu. Istotne są informacje zawarte na pozwie, czyli sygnatura sprawy, dane sądu, data nakazu. Do sprzeciwu nie dołącza się żadnych dokumentów. Jest jeszcze jeden problem nakaz zapłaty z e-sądu co robić, gdy wydarzy się wypadek, choroba itd.? Termin upłynie po dwóch tygodniach. Jakie mamy prawa? Należy wystąpić do e-sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu, załączając odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenie o pobycie w szpitalu. Razem z takim wnioskiem należy złożyć również sprzeciw wobec nakazu zapłaty.

 

Jak złożyć sprzeciw?

 

Można zrobić to w tradycyjnej papierowej formie, ale też w elektronicznej. Jak komu jest wygodnie. Musimy jednak pamiętać, że raz decydując się na formę elektroniczną, w taki sposób będziemy komunikować się z e-sądem do końca tej sprawy. Aby skorzystać z komunikacji elektronicznej należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konieczne jest posiadanie ważnego certyfikatu służącego do składania podpisu elektronicznego. Korzystając z tradycyjnej formy, należy wysłać pismo na adres e-sądu, należy pamiętać o kopii dla powoda.

Podsumowując, nakaz zapłaty z e-sądu co robić, napisać krótki sprzeciw i wysłać w ciągu 14 dni.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

aneta

0

aneta Data dodania: 27-04-2017 09:11 Dokładnie tak a tutaj http://pamietnikwindykatora.pl/2016/03/07/zarzut-ze-e-sad-sadzi-bez-dowodow/ podsumowanie redaktorów piszących, że e-sąd sądzi bez dowodów.
Michklik

0

Michklik Data dodania: 25-10-2016 11:57 e-wiezienie, hahaha, dobre, :)! e-sąd to próba odciążenia normalnych sądów. inicjatywa sama w sobie bardzo dobra tylko jak to u nas w polsce wykonanie do d......
Krysia

0

Krysia Data dodania: 07-09-2016 12:18 co to jest ten esąd, dla mnie to jakas kpina i śmieszny twór, szkoda, że nie wymyślili jeszcze e-więzienia!
Borek

0

Borek Data dodania: 24-06-2016 17:58 nie radze lekceważyć nakazu zapłaty z E-Sądu, mój znajomy to olał i miał poważne konsekwencje, a wystarczyło by się odwołał w przeciągu 14 dni i wszystko by było w porządku
Kacpi

0

Kacpi Data dodania: 24-05-2016 15:04 jak sie odwolamy do nakazu zaplaty z e-sadu to nam gucio moga zrobic i sprawa idzie normalnym torem, nawet jesli nie mamy racji to zawsze jest to skuteczne wydluzenie sprawy
Stado

0

Stado Data dodania: 17-05-2016 11:40 W przypadku e-sądów ważne jest, żeby nie przespać i szybko się odwołać, mój ojciec zaniedbał w myśl jakże polskiej filozofii "jest jeszcze czas" i musiał płacić za bezdurno
Witek

0

Witek Data dodania: 17-05-2016 10:59 ludzie, ale jeśli to nie jest na nazwisko Edka to co to ma z nim wspólnego? przecież różne osoby mogą mieszkać w tym samym miejscu, jeśli ja się wprowadzę do mieszkania po kimś kto jest zadłużony to przejmuje jego długi? no chyba nie!
kleofas

0

kleofas Data dodania: 05-04-2016 18:00 Kiedyś kupiłem samochód, zapomniałem wypowiedzieć umowę na ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela a ja zawarłem w innej firmie, po jakimś roku przyszedł nakaz zapłaty z e-sądu i nie byłozmiłuj musiałem brać chwilówkę w providencie aby zapłacić te zapomniane OC
Radek

0

Radek Data dodania: 13-03-2016 17:48 Tak powinieneś to zgłosić, bo później, to już raczej nikt o nic nie będzie Cię pytał!
Rysia

0

Rysia Data dodania: 12-03-2016 16:05 Na szczęście nie miałam takiej sytuacji, ale dobrze wiedzieć.
AS

0

AS Data dodania: 11-03-2016 19:37 Myślę że tak.
Edek

0

Edek Data dodania: 11-03-2016 19:03 Czy jeśli coś takiego dostanę, ale nie jest to na moje dane, tylko poprzedniego lokatora, to też ma obowiązek coś z tym zrobić?
Bomba

0

Bomba Data dodania: 10-03-2016 19:54 Jak najszybciej się odwołać i tyle:)
Surma

0

Surma Data dodania: 09-03-2016 19:18 Znajoma mi ostatnio mówiła coś, że dostała nakaz zapłaty z e-sądu co robić pytała, bo nie wiedziała jak się zachować w takiej sytuacji.
Quan

0

Quan Data dodania: 08-03-2016 20:10 Dobrze wiedzieć ;)
Wacek

0

Wacek Data dodania: 08-03-2016 18:05 Kiedyś coś takiego dostałem z sądu w Lublinie. Ale oczywiście nie o mnie chodziło...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.