Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Nowe banknoty, dowody i paszporty- co się zmieni?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Nowe banknoty, dowody i paszporty- co się zmieni?

 

 

Nowe banknoty, dowody i paszporty- co się zmieni?

Na początku nowego roku do obiegu wejdzie nowy banknot. Na 2018 rok zaplanowana jest zmiana paszportów a na 2019 nowe dowody osobiste. Obydwa dokumenty mają być nie tylko lepiej zabezpieczone, co ma utrudnić ich podrobienie, ale przede wszystkim mają być bardziej funkcjonalne, a przynajmniej dowód osobisty. Dla młodych ludzi plastikowa dyskietka określająca tożsamość to nic nowego, wręcz oczekują od dowodu osobistego większych możliwości wykorzystania. Starsi doskonale pamiętają dowody osobiste w postaci książeczek, które o człowieku mówiły wszystko. Dziś o zmianach jakie czekają nas w najbliższej przyszłości.

Banknot 500 zł już od lutego

Nowy banknot ma wejść do obiegu w lutym 2017 roku, a przynajmniej są takie plany. Wprowadzenie na rynek nowego nominału, wysokiego, nie jest przez wszystkich pozytywnie odbierane. Według niektórych ekspertów wprowadzenie nominału 500 zł będzie miało negatywny wpływ na zwiększenie działań przestępczych. Wskazuje się na wycofywanie przez Europejski Bank Centralny emisji banknotu 500 euro. EBC ma zaprzestać emisji banknotu od końca 2018 roku. Bodźcem do takiej decyzji były liczne sygnały wykorzystywania banknotu przez kryminalistów i terrorystów, zaś w życiu codziennym rzadko był używany. W Polsce również pojawiają się głosy, iż banknot 500 zł nie powinien wchodzić do codziennego użytku. Powinien być wykorzystywany jedynie przez banki. Jest w tym sporo racji, bo jak często będziemy płacić banknotem 500 zł? Zazwyczaj płacimy kartą, ponadto polskie zarobki są dość niskie i ile takich banknotów dostaniemy przy wypłacie? Już w lutym przekonamy się czy banknot wejdzie do powszechnego obiegu, a przyszłość pokaże czy była to dobra decyzja.

Nowe paszporty od 2018 roku

Już za kilkanaście miesięcy w Polsce pojawią się nowe paszporty. Rozwój technologiczny służy nie  tylko uczciwej działalności. Przestępcy korzystają ze zdobyczy technologicznych i wykorzystują innowacyjne metody do podrabiania dokumentów. Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów, a zabezpieczenia, które stosowane były do tej pory okazują się niewystarczające. Stąd od stycznia 2018 roku mają się pojawić nowe paszporty. Czeka nas kilka zmian. Nowe dokumenty mają być lepiej zabezpieczone i niemożliwe do podrobienia. Zmianą będzie sztywna strona, w którą będzie zaopatrzony nowy dokument. Na niej będą znajdować się zabezpieczenia niemożliwe do podrobienia. Jeśli chodzi o zmianę graficzną, to na paszportach od 2018 roku ma być grafika upamiętniająca 100- lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

Dowód osobisty z prawem jazdy i kartą ubezpieczenia zdrowotnego?

Tak jak w przypadku paszportów, dowody osobiste muszą iść z duchem czasu. Pojawiają się informacje, że dowód osobisty może być połączony z prawem jazdy i kartą ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że zamiast trzech plastikowych dokumentów, będziemy mogli mieć jeden. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeśli zgubimy dowód osobisty, utracimy z nim kolejne dokumenty. Z drugiej strony posiadanie w jednym dokumencie większej funkcjonalności, na co dzień ułatwi życie. Nowe dowody, a raczej e-dowody będą posiadały warstwę elektroniczną. Plan stworzenia takiego dokumentu tożsamości był już kilka lat temu. Niestety nic z tego nie wyszło. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowego dokumentu, a termin określa się na koniec 2018 roku, początek 2019 roku.

Dowód z mikroprocesorem posłuży do płatności?

Nie jest to wykluczone. E-dowody mają ułatwiać korzystanie z e-administracji, ale też być może sprawdzą się i w obszarze finansów. Być może łatwiej będzie dostać kredyt przez internet, a firmy pozabankowe być może wprowadzą nowe standardy wnioskowania o chwilówki przez internet. Każdy dowód osobisty ma być wyposażony w mikroprocesor, taki jak w kartach płatniczych, więc jest szansa, że w przyszłości za zakupy zapłacimy dowodem osobistym. Dowód, podobnie jak paszport, ma być lepiej zabezpieczony. Obydwa dokumenty mają posiadać zabezpieczenia, które wykluczają możliwość podrobienia ich.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Katarzyna

0

Katarzyna Data dodania: 08-02-2017 19:00 Zen zanim to wejdzie w życie o ile wejdzie w życie to zobaczysz że jeszcze baaaaardzo dużo czasu minie, wiec nie masz sie czym przejmować
Plik

0

Plik Data dodania: 04-01-2017 19:04 Słyszałam, że te banknoty 500zł to mają być tylko w obiegu między firmami, a nie w takim codziennym użyciu, to prawda?
Zen

0

Zen Data dodania: 21-12-2016 16:37 Bezsensu łączyć dowód osobisty z prawem jazdy i kartą ubezpieczenia zdrowotnego, no tak, jak coś zgubić to najlepiej wszystko naraz...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.