Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > O ile wzrośnie płaca minimalna w 2018?
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 19-12-2017/22:44

O ile wzrośnie płaca minimalna w 2018?

Reklama


 

 

O ile wzrośnie płaca minimalna w 2018?

Każdego roku, zgodnie z przepisami, Rada Ministrów ma czas do 15 września, by ustalić wysokość najniższego wynagrodzenia oraz najniższej stawki godzinowej. Jak to ze wszystkim bywa jedna ze stron zyskuje, a druga jest bardziej obciążona. Związki oczekiwały wyższej podwyżki płacy minimalnej, a pracodawcy chcieli by najniższa krajowa wzrosła tylko o kilkadziesiąt złotych. Pomiędzy tym wszystkim jest jeszcze Rada Ministrów i MRPiPS. I po burzliwych dyskusjach stanęło na kwocie zaproponowanej przez Minister Rafalską szefową MRPiPS.

2100 zł brutto najniższa krajowa w 2018 roku

To kolejny dobry rok dla zarabiających najniższą krajową. Co prawda podwyżka płacy minimalnej nie przewyższyła tej w 2017 roku, ale i tak jest dobrze. Od 2018 roku pełnoetatowi pracownicy nie będą mogli zarobić mniej niż 2100 zł brutto. Czyli na konto wpłynie ok 1530 zł.

O ile wzrośnie pensja minimalna?

Najniższa krajowa wzrośnie od 2018 roku o 5%. W porównaniu z rokiem 2017, gdzie wzrost w odniesieniu do 2016 roku był o 8,1%, nie jest źle. Zwłaszcza że we wcześniejszych latach minimalne wynagrodzenie za pracę szło bardzo powoli do góry.

Ile podwyżki chcieli dać pracodawcy? A ile chciały związki?

Rzeczą oczywistą jest, że pracodawcy niezbyt chętnie dają podwyżki, chyba że biznes dobrze się kręci. A po drugiej stronie są pracownicy, którzy nie tyle, że chcą dobrze zarabiać, ale przede wszystkim godnie, by można było normalnie żyć. Nie zastanawiając się na tydzień przed wypłatą skąd wziąć pieniądze na życie. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych chciały by najniższa krajowa w 2018 roku była na poziomie 2200 zł brutto. Podwyżka wynosiłaby 200 zł brutto, niestety jest 100 zł brutto, a więc połowa oczekiwanej kwoty. Odmienne stanowisko prezentowali pracodawcy, którzy chcieli by najniższa krajowa w 2018 roku wynosiło 2050 zł, czyli o połowę mniejsza podwyżka niż ustalona. Z tego wynika, że związki chciały dwa razy tyle podwyżki minimalnej krajowej, a pracodawcy połowę z kwoty, którą ustalono. W rezultacie spotkali się mniej więcej pośrodku.

Wzrost stawki godzinowej

Z nowych stawek ucieszą się od stycznia nie tylko pracownicy etatowi zatrudnieni na umowę o pracę, ale również pracujący w oparciu o umowę zlecenie i o dzieło ze stawką godzinową. Od stycznia 2018 roku również stawka godzinowa pójdzie w górę. Wynosić będzie 13,70 gr. Czyli w porównaniu z 2017 rokiem stawka za godzinę wzrasta o 0,70 gr. Jeszcze przed wakacjami rząd planował podniesienie tej stawki o 0,50 gr.

Ile będzie można zarobić na umowie zleceniu przy 160 godzinach?

Pracodawcy niestety wciąż stosują umowę zlecenie jako jedną z głównych form zatrudnienia. Podobnie z umową o dzieło. Mimo iż pracownik wykonuje pracę w siedzibie firmy, osiem godzin dziennie, to nie dostaje etatu a pracuje na zlecenie. Dla pracodawcy jest to wygodniejsza forma. Łatwiej jest również zwolnić pracownika. A i jest to tańszy pracownik. Ponadto, nie przysługują mu różne profity wynikające z zatrudnienia na umowę o pracę. A ze względu na trudności w znalezieniu zatrudnienia pracownik nie upomina się o etat. Zatrudnieni na umowę zlecenie, którzy przepracują 160 godzin w miesiącu, od stycznia będą mieć wynagrodzenie na poziomie 2192 zł brutto.

Wzrost najniższej krajowej a zdolność kredytowa

Wzrost płacy minimalnej w nieznacznym stopniu wpłynie na poprawę zdolności kredytowej. Uzyskanie pożyczki z banku przy najniższych zarobkach dla osoby, która posiada rodzinę na utrzymaniu w większości skończy się negatywną odpowiedzią. Najniższa krajowa w kwocie 1530 zł to wciąż zbyt mała kwota, by utrzymać siebie, dziecko i spłacać jeszcze kredyt. Z danych GUS wynika, iż za najniższą krajową pracuje 1,4 mln Polaków. Od przyszłego roku ich sytuacja nieco się poprawi, ale nie na tyle by myśleć o zaciąganiu większych kredytów.

Od stycznia 2017 roku PIP może bez zapowiedzi kontrolować pracodawców. Nie znasz dnia ani godziny, gdy inspektorzy zapukają do bram firmy. A kara dla nieuczciwych przedsiębiorców wynosi od 1 tys zł do 30 tys zł.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

cashbro

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

2

Od 100 zł do 2 500

Dla osób od 18 do 65 lat

Koszt rejestracji to tylko 0,01 zł

3

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

4

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

5

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.