Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Podstawowy rachunek płatniczy za darmo od 2017
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Podstawowy rachunek płatniczy za darmo od 2017

 

 

Podstawowy rachunek płatniczy za darmo od 2017

W połowie zeszłego roku pod głosowanie trafił projekt ministra finansów dotyczący zmian w usługach płatniczych. 9 grudnia prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, a to oznacza, że od lutego 2017 roku większość przepisów wejdzie w życie. W tym o podstawowym rachunku płatniczym. Konieczność wprowadzenia podstawowego rachunku wynika z dostosowania się do unijnej dyrektywy PAD. Podstawowy rachunek płatniczy będzie się nieco różnił od znanego nam dotąd ROR, natomiast to świetna opcja dla wszystkich, którzy są zainteresowani podstawowymi usługami. Dziś o tym kto będzie mógł otworzyć taki rachunek, na jakich zasadach będzie się to odbywało, a także czy mając takie konto będziemy mogli skorzystać z kredytu w koncie czy szybkiej pożyczki na konto.

Tylko dla osób bez konta

Istotną informacją jest to, że oferta podstawowego rachunku płatniczego skierowana jest wyłącznie do osób, które nie posiadają otwartego rachunku w żadnym banku polskim, zarówno w banku komercyjnym jak i spółdzielczym, poza tym w oddziale zagranicznego banku, spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych i innych instytucjach kredytowych. Posiadanie rachunku w jakimkolwiek banku, wyklucza możliwość założenia podstawowego rachunku płatniczego.

Dla starszych, z niskim dochodem

Podstawowy rachunek płatniczy ma w swoim założeniu  być szybkim i darmowym narzędziem do wykonywania podstawowych transakcji na rachunku. W obecnych czasach większość posiada konto w banku, ale nie wszyscy. Często to niski dochód wpływa na to, że ludzie nie decydują się na założenie rachunku ze względu na opłaty. Podobnie w przypadku osób starszych, które w obawie przed skomplikowanymi procedurami rezygnują z założenia rachunku. Podstawowe konto ma być w swym założeniu proste w obsłudze, by nie tylko zachęcać do trzymania pieniędzy w banku, ale by mogli skorzystać z usługi ludzie starsi czy też osoby, które do tej pory nie trzymały pieniędzy na koncie. Każdy bank będzie zobowiązany do otwarcia takiego rachunku zainteresowanemu klientowi, nie pobierając przy tym opłat. Nowelizacja ma na celu wyeliminowanie dyskryminacji poszczególnych grup społecznych w dostępie do podstawowych usług płatniczych, np. ze względu na niski dochód. Od przyszłego roku każdy, kto do tej pory obawiał się opłat i dlatego rezygnował z konta będzie mógł to zmienić.

Usługi w ramach podstawowego rachunku

Podstawowy rachunek płatniczy będzie się różnił od znanego nam rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego. Przede wszystkim tym, że będzie można dokonywać wyłącznie podstawowych czynności na rachunku. Będzie można robić wpłaty oraz wypłaty, a także realizować przelewy i będzie dostępna opcja skorzystania z polecenia zapłaty.

Prowadzenie konta podstawowego za darmo

Posiadacze podstawowego rachunku płatniczego nie zapłacą ani grosza za prowadzenie konta, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli klient zdecyduje się na skorzystanie z dodatkowych usług bądź przekroczy ustawowe limity, bank będzie mógł pobierać opłaty w określonych kwotach, nie wyższe niż od innych klientów za tą samą usługę. Klienci nie zapłacą nic za prowadzenie rachunku. W tym mogą w ciągu miesiąca dokonać 15 przelewów (wliczone są w to stałe polecenia zapłaty). Za kolejne bank będzie mógł naliczać opłaty. 15 darmowych przelewów to wystarczająca ilość, by opłacić rachunki, zapłacić za jakieś usługi czy zakupy w sieci. Dodatkowo klient zainteresowany kartą płatniczą, otrzyma taką możliwość, co stanowi kolejny atut podstawowego rachunku płatniczego. Istotna informacja jest taka, że gdy zdecydujemy się na kartę płatniczą, bank będzie mógł pobrać opłatę. Podobnie jak w przypadku innych usług, nie może być ona wyższa niż dla innych klientów.

Co z kredytem w rachunku?

Niestety właściciele podstawowego rachunku płatniczego nie będą mogli skorzystać z debetu czy też kredytu odnawialnego w koncie. Również karta kredytowa nie zostanie zaoferowana. Za to łatwiej będzie o chwilówkę na dowód bez zaświadczeń przez internet. Bez konta w banku jest to o wiele trudniejsze, bo większość firm wymaga posiadania dostępu do konta online.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Bero

0

Bero Data dodania: 08-02-2017 18:55 Ja mam swoje konto od lat i chociaz płace jakies grosze za to ktorych i tak nie odczuwam to i tak przy tym zostane.
Kimenka

0

Kimenka Data dodania: 04-01-2017 19:31 Bardzo ciekawa sprawa, że podstawowy rachunek i konto za darmo od 2017 roku bedzie, Chociaż jedna dobra dyrektywa Unii Europejskiej.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.