Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Połowa singli ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Połowa singli ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego

 

 

Połowa singli ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego

Z najnowszych danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, iż prawie połowa kredytobiorców singli ma opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni. Z tego wynika, że banki mają sporo racji, podchodząc bardzo ostrożnie do jednej osoby zainteresowanej zaciągnięciem długoterminowej pożyczki. Jeśli bank odesłał nas z kwitkiem, to być może dziś powinniśmy mu podziękować, że nie jesteśmy w grupie singli mających problem ze spłatą. Rzecz jasna nie można patrzeć na życie przez pryzmat tego, że coś się wydarzy, że nie będziemy mogli spłacić zobowiązania itd. Kredyty są dla ludzi, również tych bez pary. Natomiast każdy, kto zamierza zaciągnąć pożyczkę mieszkaniową samodzielnie, z pewnością lepiej musi zatroszczyć się o swoją przyszłość niż para. Dziś trochę danych z rynku mieszkaniowego oraz jak zabezpieczyć przyszłość, biorąc kredyt w pojedynkę.

Niska zdolność singla to mały problem?

Najczęściej mówi się o tym, że banki nie traktują równo tych, którzy przychodzą pojedynczo i tych co przychodzą parami po pożyczkę mieszkaniową. Single czują się pokrzywdzeni, bo mimo świetnych zarobków, nawet przewyższających dochody małżeństwa, mają niższą zdolność kredytową. Upragnione mieszkanie jest na wyciągnięcie ręki tylko dla pary? Na niższą zdolność kredytową singla musimy spojrzeć z innej perspektywy. Banki nie bez przyczyny pożyczają mniej. Gdy pracę traci jedyny kredytobiorca, pojawia się problem. Zanim znajdzie kolejnego pracodawcę, otworzy działalność bądź uzyska inne źródło dochodu, mijają tygodnie, a nawet miesiące. Co w tym czasie? Może się zadłużać w instytucjach pozabankowych. Ratunkiem na chwilę są pożyczki chwilówki, ale je też trzeba spłacić i to szybko, po miesiącu, a maksymalnie dwóch. A jeśli kredytobiorca zachoruje, ulegnie wypadkowi, kto będzie spłacał raty? Gdy pożyczkę mieszkaniową bierze dwie osoby, nawet jeśli jedna traci pracę czy podupada na zdrowiu, zawsze pozostaje drugie źródło dochodu. Jest małe prawdopodobieństwo, by dwie osoby straciły pracę w tym samym czasie.  Nawet przy niższych dochodach para kredytobiorców lepiej poradzi sobie ze spłatą. Oczywiście nie można generalizować, ale dane przedstawione przez BIK jednoznacznie obrazują sytuacje. Single mają większy problem ze spłatą pożyczek hipotecznych niż dwóch kredytobiorców. Niska zdolność kredytowa singli nie jest więc największym problemem. Pojawia się on, gdy jedyny pożyczkobiorca nie jest w stanie regulować rat kredytu. A jak wynika z danych, niestety praktycznie co druga osoba ma z tym problem.

30% kredytów mieszkaniowych należy do singli

7 na 10 spłacanych zobowiązań zaciągniętych jest przez przynajmniej dwóch kredytobiorców. W większości są to pary pozostające w związkach małżeńskich. 28% pożyczek mieszkaniowych spłacają osoby, które kredyt zaciągnęły samodzielnie. Prawie 1/3 to dużo i mało, zależy z jakiej perspektywy na to spojrzymy.

Połowa zadłużony to single

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, iż 48% osób, które zaciągnęły kredyt samodzielnie ma problem ze spłatą. Tyle samo opóźnionych o 90 dni kredytów ma dwóch pożyczkobiorców. Jednak różnica w ilości kredytów zaciąganych przez singli i pary jednoznacznie wskazuje na duży problem w tej pierwszej grupie. Połowa samodzielnych pożyczkobiorców, którzy mają opóźnienie powyżej 90 dni w spłacie zobowiązania to bardzo dużo. Taka liczba daje do myślenia, szczególnie tym, którzy stoją przed decyzją o samodzielnym zaciągnięciu kredytu. Dane BIK pokazują, że ostrożność banków w przyznawaniu kredytów hipotecznych osobom samotnym nie wynika z tego, że banki nie chcą, ale z realnego wyższego ryzyka. Dlatego, gdy składamy wniosek w banku o pożyczkę mieszkaniową, kompletujemy dokumenty, dopełniamy formalności, a na koniec słyszymy, niestety nie, warto pomyśleć o tym, że rzeczywiście być może w tym momencie na ten kredyt mnie nie stać. Mam za małe zabezpieczenie, a przyszłość nie jest pewna. Odmowa nie oznacza, że za kilka miesięcy tego kredytu nie dostaniemy, ale teraz nie jest właściwy moment.

Zabezpieczenie przyszłości na trzy sposoby

Oczywiście nie da się w pełni zabezpieczyć na przyszłość. Nie da się jej przewidzieć, a co za tym idzie niemożliwe jest zabezpieczenie na każdą nieprzewidzianą sytuację. Są jednak rzeczy, które możemy zrobić, by mieć poczucie bezpieczeństwa. Kredyt dostaniemy, ale późniejsza spłata może przerosnąć człowieka.

Co zrobić nim weźmiemy kredyt?

Oszczędności. Ich nigdy nie za wiele. Ekonomiści radzą, by każdy miał na koncie odłożoną kwotę na 12 miesięcy życia. Oczywiście jeśli dopiero zaczynamy, to małymi krokami, najpierw na trzy miesiące, sześć miesięcy i w końcu na rok. Zasada jest taka, że liczymy miesięczne wydatki, mnożymy razy dwanaście miesięcy i taką kwotę powinniśmy mieć odłożoną. Gdy zamierzamy wziąć pożyczkę hipoteczną, to wysokość raty, w przybliżeniu, również doliczamy. Odłożone na koncie pieniądze na rok życia to dużo czasu, by znaleźć nową pracę czy też w przypadku choroby, wypadku stanąć na nogi. Oszczędności zdecydowanie poprawiają komfort życia, dają poczucie stabilizacji i chronią przed utratą płynności finansowej.

Perspektywiczna praca. Singiel zainteresowany kredytem mieszkaniowym musi wybiegać w przyszłość. Stabilne zatrudnienie w perspektywicznym zawodzie to minimalizacja ryzyka, że nie będzie nas stać na spłatę kredytu. Jeśli przyświeca nam myślenie, a jakoś to będzie, to nie jest to dobry zwiastun. Może być dobrze, ale nie musi. Dlatego nim zapukamy po pożyczkę mieszkaniową, musimy zadbać o swoją sytuację zawodową. Pomyśleć nad tym co będzie gdy utracimy pracę, co będziemy mogli robić, gdzie znajdziemy zatrudnienie.

Ubezpieczenie. Traktujemy je jako kosztowną konieczność przy kredycie hipotecznym. A powinniśmy poświęcić ubezpieczeniom więcej uwagi. Koszty kosztami, ale polisa chroni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Dobre ubezpieczenie na życie, z szerokim zakresem ochrony, do tego ubezpieczenie od utraty pracy i ryzyko, że będziemy mieć problem ze spłatą rat, spada.

Przedstawione dane BIK nie powinny nas zniechęcić do zaciągania kredytu w pojedynkę, ale zmusić do zastanowienia nad swoją sytuację finansową i zmotywować do działania.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Kanadello

0

Kanadello Data dodania: 15-02-2017 19:13 Uważam że to nie zależy od tego czy ktoś jest żonaty czy tam zamężna czy jest w związku partnerskim, a od tego czy ktoś jest przedsiębiorczy i ma choćby w podstawowym stopniu rozwiniętą inteligencję finansową...
Pozdro

0

Pozdro Data dodania: 04-01-2017 17:55 ale faktycznie singlom jest ciężej ze spłatą w przypadku, gdy mają przejściowe problemy finansowe, bo jak ktos jest w zwiazku to zawsze jest ta druga osoba, która może uratować sytuację
Krzysiek

0

Krzysiek Data dodania: 21-12-2016 02:20 problemy ze spłatą kredytu nieważne czy konsumpcyjny, hipoteczny czy na cokolwiek innego może mieć każdy, różne sytuacje życiowe sie zdarzają
Ludwan

0

Ludwan Data dodania: 16-12-2016 12:55 Chyba w tym wszystkim chodzi o to, że jeżeli ktos jest w zwiazku, a tym bardiej w zwiazku malzenskim to jak jedna osoba ma problemy z plynnoscia finansowa, bo zachoruje albo wyrzuca ja z pracy to zawsze pozostaje ta druga, ktora moze wesprzec ta pierwsza. A jak ktos jest sam to moze liczyc wylacznie na siebie.
Molly

0

Molly Data dodania: 29-11-2016 14:35 Ok, połowa singli ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego, a iaki procent małżeństw, czy tam osób w związkach ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego? Zanim zaczniemy wyciagac jakiekolwiek wnioski powinnismy sobie wpierw odpowiedziec na to jedno zasadnicze pytanie.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.