Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Powództwo przeciwegzekucyjne czyli skuteczna antywindykacja
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Powództwo przeciwegzekucyjne czyli skuteczna antywindykacja

 

 

Powództwo przeciwegzekucyjne czyli skuteczna antywindykacja

Klauzula wykonalności i wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie oznaczają dla dłużnika bądź osoby trzeciej, której egzekucja niesłusznie naruszyła prawa, że to już koniec możliwości obrony. Jest jeszcze jedna opcja działania, ale konieczne jest uzasadnienie takiego działania. Powództwo przeciwegzekucyjne to ostatnia z możliwości obrony dłużnika przed egzekucją bądź osoby trzeciej, której niesłusznie ona dotyczy. W ostatnich latach media przytaczały liczne historie osób, które nie słusznie stały się ofiarą działań komorników. Nie one miały długi, nie one były w obowiązku cokolwiek regulować. Może się również zdarzyć, że po spłacie całości bądź części zadłużenia, wierzyciel nie wstrzymał egzekucji i komornik prowadzi dalsze czynności mające na celu ściągniecie długu. Dziś o tym, co to jest postępowanie przeciwegzekucyjne, kto ma prawo do jego wszczęcia i o czym należy pamiętać?

Powództwo przeciwegzekucyjne- na czym polega?

We wspomnianych na wstępie sytuacjach, dłużnik bądź osoba trzecia ma prawo odwołać się od egzekucji. Musimy jednak pamiętać, że przywództwo przeciwegzekucyjne to nie jest kolejna instancja, która będzie po raz kolejny rozpatrywać tę konkretną sprawę. Została ona już zbadana i zapadł prawomocny wyrok. Przedmiotem powództwa przeciwegzekucyjnego są zdarzenia, które nastąpiły po wydaniu wyroku. Przykładem: dłużnik spłacił część bądź całość zadłużenia, ale wierzyciel nie poinformował komornika. Inna sytuacja to podpisanie przez dłużnika przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, z której ma być/ jest prowadzona egzekucja. Wówczas nowy nabywca może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne ze względu na to, że egzekucja narusza jego prawa. Jeszcze jeden przykład to sprzedanie długu firmie windykacyjnej mimo że umowa zawierała zakaz cesji.

Dwa rodzaje powództwa przeciwegzekucyjnego

Z pierwszego rodzaju powództwa, opozycyjnego, może skorzystać wyłącznie dłużnik, ewentualnie jego małżonek. Drugi rodzaj powództwa przeciwegzekucyjnego to powództwo ekscydencyjne. Jest to środek obrony osób, nie będących dłużnikami, które niesłusznie zostały pokrzywdzone przez prowadzoną egzekucję. 

Powództwo opozycyjne

Każda egzekucja prowadzona jest na podstawie wydanego tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności. Egzekucja zostanie przerwana w momencie jego uchylenia. Prawo do żądania pozbawienia tytułu egzekucyjnego wykonalności ma wyłącznie dłużnik. Przepisy wskazują na kilka podstaw, które dają prawo do złożenia takiego żądania. Są to:

  • zakwestionowanie zdarzeń, na których oparta została klauzula wykonalności; szczególnie, gdy tytuł egzekucyjny nie jest orzeczeniem sądu bądź dług przeszedł na inną osobę;
  • po ogłoszeniu przez sąd wyroku nastąpiło zdarzenie, które spowodowało, że zobowiązanie wygasło bądź też nie może być już egzekwowane;
  • małżonek wobec którego toczy się egzekucja wykaże, że świadczenie nie należy się wierzycielowi. Małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, ale również zarzuty, których wcześniej nie mógł podnieść jego małżonek.

Powództwo opozycyjne to ostatnia szansa na przerwanie egzekucji. Musimy jednak pamiętać, że potrzebne są konkretne zdarzenia, które mają znaczący wpływ na sprawę. W innym przypadku sprawa zostanie oddalona.

Powództwo ekscydencyjne

Jest środkiem obrony przed egzekucją dla osób trzecich, których sprawa nie dotyczy. Jednak z jakiegoś powodu ich mienie zostało zajęte przez komornika. Osobą trzecią jest każdy, kto nie jest dłużnikiem- wymieniony w tytule egzekucyjnym. Mogą być to członkowie rodziny, ale i osoby obce. Przykładem: laptop, telefon komórkowy, który otrzymuje pracownik z firmy jako narzędzie pracy. Jeśli komornik zajmie sprzęt, wówczas pracodawca powinien wszcząć powództwo ekscydencyjne. Powództwo wnoszone jest przeciwko wierzycielowi. Może być konieczność wniesienia powództwa również przeciwko dłużnikowi, jeśli ten zaprzecza, iż ta osoba posiada prawo do zajętej rzeczy. Bardzo istotny w powództwie ekscydencyjnym jest termin założenia sprawy. Mamy na to miesiąc od momentu uzyskania informacji o zajęciu rzeczy przez komornika. Jeśli wniosek złożymy po miesiącu, powództwo zostanie oddalone. Jest to termin zawity i nie możliwości przywrócenia go. Stąd ważne jest aby się go trzymać.

Jak złożyć pozew?

Pozew powinien zawierać dane dłużnika bądź osoby, której prawa naruszyła egzekucja. Dokładnie jakie elementy powinien zawierać pozew znajdziemy w art. 126 i i 187 k.p.c. W pozwie powinniśmy podnieść wszystkie zarzuty, które mają znaczenie na tym etapie sprawy. Po kolejne, do pozwu warto dołączyć wniosek o zabezpieczenie powództwa przez zawieszenie prowadzonej egzekucji. Zazwyczaj sądy przychylają się do tego typu wniosków i następuje to dość szybko. Pozew powinno się złożyć w sądzie rejonowy bądź okręgowym, który funkcjonuje na terenie prowadzenia egzekucji. Zaś jeśli egzekucja jeszcze nie została wszczęta, wówczas należy złożyć pozew w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika bądź wierzyciela. Pozwu nie można złożyć, gdy klauzula wykonalności nie została nadana. Jeśli zależy nam na czasie, należy to zrobić niezwłocznie po wydanym przez sąd wyroku.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Renatka

0

Renatka Data dodania: 07-09-2017 20:02 zawsze trzeba się bronić przed naliczaniem nie uzasadnioych kosztów. firmy pożyczkowe naliczają nie słusznie koszty z kosmosu. Jeśli nasza pożyczka trafi do firmy windykacyjnej to tamci doliczą jeszcze dalsze koszty i odsetki do zapłacenia. Gdy przedłuźaliśmy pożyczkę kilka razy to już za pewne spłaciliśmy nasz dług.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.