Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy czy z umową?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy czy z umową?

 

Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy czy z umową?

 

Jak pożyczyć gotówkę szybko i bez zbędnych formalności? Czy można pożyczyć od osoby prywatnej bez zabezpieczania się umową, a może lepiej spisać umowę? W sieci nie brakuje ogłoszeń osób, które interesuje pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy bądź z umową. Zainteresowanych udzieleniem szybkiej pożyczki na mniejsze i większe kwoty również jest wielu. Pozostaje pytanie czy lepiej dla pożyczkobiorcy jest zabezpieczyć się umową czy też wystarczy słowna umowa? Na ile jest zobowiązująca słowna umowa i jak w takiej sytuacji można dochodzić swoich praw?

 

Pożyczam od przyjaciela

 

Przy niewielkich kwotach, bez uściślania, bo dla jednych będzie to 100 zł, a dla innych 1000 zł, nie musimy spisywać umowy pożyczki. Nawet w przypadku braku spłaty, nie jest to kwota, która zachwieje domowym budżetem. Przyjaźń się skończy, a my będziemy rozważniej pożyczać. Przy wyższych kwotach pożyczki zaleca się spisanie umowy. Chroni ona zarówno pożyczkodawcę jak i pożyczkobiorcę. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet gdy pożyczamy od wieloletniego przyjaciela czy członka rodziny bądź sami takiej pożyczki udzielamy.

 

Co przemawia za spisaniem umowy?

 

Umowa chroni obydwie strony, pod warunkiem że jest właściwie sporządzona. Nie musimy się jednak zbytnio wysilać, bo w sieci nie brakuje wzorów umów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę umowa pożyczki prywatnej i pojawia się przynajmniej kilka gotowych wzorów bądź porad jak krok po kroku taką umowę napisać. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy jest bardziej ryzykowna, dlatego za wersją pisemną przemawia więcej argumentów.

 

Umowę pożyczkową warto spisać z kilku powodów:

 

- jasne warunki udzielenia pożyczki (odsetki, koszty, termin spłaty),

- uniknięcie nieporozumień w przyszłości (przykładowo co do terminu, formy spłaty pożyczki),

- to dokument potwierdzający udzielenie pożyczki (w sytuacji, gdyby pożyczkobiorca nie chce spłacić zobowiązania, mamy dowód przed sądem),

- dodatkowe roszczenia pożyczkodawcy nie będą brane pod uwagę

- zabezpieczenie majątku.

 

Forma ustna czy jest wiążąca?

 

Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy jest wiążąca. O ile dwie osoby siadają do stołu i rozmawiają o pożyczce, ustalając warunki i decydując się na formę ustną, o tyle nie ma problemu, gdy zostanie spłacona terminowo, a żadna ze stron nie będzie wysuwać wobec drugiej kolejnych roszczeń. Ustna forma pożyczki jest tak samo wiążąca jak pisemna, jednak trudniej jest udowodnić warunki, które zostały przyjęte w trakcie rozmów. W sądzie jest to słowo przeciw słowu. Takie sprawy bardzo trudno jest rozstrzygnąć. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy może się okazać problematyczna, gdy jedna ze stron zmieni warunki bądź nie będzie chciała się z niej wywiązać. Granicą, od której należy spisać umowę jest 500 zł.

 

Niezręczna sytuacja?

 

Umowa pożyczki między dwoma osobami, które dobrze się znają, często bywa mylnie postrzegana jako brak zaufania do drugiej osoby. Gdy przyjaciel, członek rodziny przychodzi do lepiej sytuowanej osoby po pożyczkę, trudno jest powiedzieć dobrze, ale spiszmy umowę. Lepiej postrzegana jest pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy, w końcu sobie ufamy. Jednak pożyczanie pieniędzy to jeden z częstszych powodów zerwania więzi rodzinnych czy relacji przyjacielskich. Przykład: umawialiśmy się na spłatę ratalną każdego 20 dnia miesiąca, a tu już kilka dni po terminie, ani gotówki, ani telefonu.

Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy nie pozwala skutecznie egzekwować terminów spłaty. Znajomy zawsze może wymówić się, iż myślał o innym terminie spłaty. Umowa zabezpiecza przed wszelkiego rodzaju nieporozumieniami w przyszłości. Nie stanowi o braku zaufania, ale jest wyrazem dbałości o relacje między ludźmi. Z obcą osobą, pożyczając przez internet, zawsze spiszemy umowę, bo chcemy mieć pewność. W przypadku rodziny i bliskich znajomych również trzeba o tym pomyśleć. Dzięki temu unikniesz konfliktów i nerwów w przyszłości.

 

Jak poprawnie sporządzić umowę pożyczki?

 

Jasno określone warunki to podstawa. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy nie zawsze jest dopracowana we wszystkich szczegółach, a w formie pisemnej zawrzemy wszystko co istotne. Ani pożyczkodawca, ani pożyczkobiorca nie będą mogli się wymówić, że nie pamiętają określonych ustaleń.

 

Umowa pożyczki powinna zawierać:

- dokładnie określone strony umowy (imiona, nazwiska, nr PESEL, adresy zamieszkania, kontakt),

- datę podpisania,

- określenie przedmiotu umowy; konieczne jest wskazanie, iż umowa dotyczy udzielenia pożyczki,

- kwotę pożyczki,

- warunki udzielenia pożyczki: oprocentowanie (stałe, bądź zmienne), dodatkowe koszty,

- termin/y spłaty, warto dokładnie sprecyzować w jakim terminie bądź jakich terminach pożyczka będzie spłacana,

- forma spłaty (np. przelew),

- co w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie będzie spłacał? W umowie warto zawrzeć zapis o karach za opóźnienia w spłacie, zwrocie kosztów za postępowanie prawne w przypadku konieczności egzekwowania długu,

- możesz zabezpieczyć pożyczkę aktywami. Wówczas również konieczne jest zawarcie takiego zapisu w umowie.

Aby umowa była ważna musi być podpisana własnoręcznie przez każdą  ze stron. Tak sporządzona umowa do pożyczki jest pewniejsza niż pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy.

 

Kiedy nie opłaca się spisywać umowy pożyczkowej?

 

Umowę warto spisać zawsze, gdy mamy choć cień wątpliwości, że może się pojawić problem z odzyskaniem gotówki w przyszłości. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy polecana jest przy niskich kwotach. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie będzie chciał zwrócić pożyczki, oczywiście będziemy stratni, ale nie będzie to wysoka kwota. Gdy jednak decydujemy się na pożyczkę powyżej 500-1000 zł warto zawsze zabezpieczyć ją umową. W taki sposób z łatwością wyegzekwujemy spłatę w przyszłości. Nie wspominając już o wyższych kwotach. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy w kwocie 5 czy 10 tys to duże ryzyko. Czy chcemy je ponieść?

 

 

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Małgorzata

0

Małgorzata Data dodania: 03-01-2017 11:30 Pożyczka od osoby prywatnej na procent tylko i wyłącznie z umową! Nie popełniajcie kochani tego błędu i nie wierzcie na słowo! Swoją drogą nie wyobrażam sobie jak bardzo trzeba być naiwnym, ażeby skorzystać z pożyczki od osoby prywatnej na procent bez umowy..
Mesaja

0

Mesaja Data dodania: 17-08-2016 15:37 jedyna pożyczka od osoby prywatnej bez umowy jaką dopuszczam to jak pożyczam od przyjaciółki kilka stówek bo mi nie starcza do końca miesiąca ;)
Fatan

0

Fatan Data dodania: 24-06-2016 12:24 nie wyobrażam sobie wziąć albo udzielić pożyczki prywatnej bez spisanej umowy, nawet z rodziną lepiej się umową zabezpieczyć
Iwona

0

Iwona Data dodania: 24-05-2016 12:05 umowa przy pozyczce prywatnej to tak naprawde zabezpieczenie przede wszystkim dla osoby dajacej pozyczke, bo bez umowy to jak nam ktokolwiek udowodni ze cokolwiek bralismy od kogos?
Trol

0

Trol Data dodania: 18-05-2016 12:36 Miszca, takie nagranie łatwo podważyć, no i najczęściej nagrywany nie wie o istnieniu nagrania co też może się zwrócic przeciwko nam. Lepiej spisać umowę
Dryblas

0

Dryblas Data dodania: 06-04-2016 17:42 Tak łatwo jest pożyczyć a potem trzeba oddać a nie zawsze jest z czego. Lepiej spisać umowę jak pożyczam od osoby prywatnej bo potem odsetki i kary umowne są z kosmosu a gdy nie zapłacimy to przyjdą do nas smutni panowie koksownicy ze wschodnim akcentem
Kiano

0

Kiano Data dodania: 14-01-2016 20:39 Im więcej szczegółów tym lepiej. Pożyczka od osoby prywatnej na procent bez umowy to zbyt duże ryzyko. Swego czasu pożyczałem, gdyby nie umowa w wielu przypadkach nie dostałbym zwrotu.
Aleksia

0

Aleksia Data dodania: 13-01-2016 17:47 Pewnie wystarczy;)
Adzio

0

Adzio Data dodania: 13-01-2016 17:01 A nie wystarczy napisać ja Kowalski pożyczam 500 zł innemu kowalskiemu na 5% z terminem zwrotu..? I wszystko jasne;p
Kleo

0

Kleo Data dodania: 12-01-2016 19:32 Nie zawsze taki dowód jest brany pod uwagę.
Kalinak

0

Kalinak Data dodania: 12-01-2016 12:18 Każdy dowód oceniany jest indywidualnie. Wiesz trudno jednoznacznie stwierdzić. A czy ta druga osoba wyraziła zgodę na nagranie rozmowy?
Miszca

0

Miszca Data dodania: 11-01-2016 19:08 A czy nagranie rozmowy dotyczące ustnego zawarcia umowy jest wiążące i może stanowić dowód dla sądu.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.