Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Tagi > Pożyczka podatek

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 16-12-2014/22:18

Pożyczka podatek

Reklama


Pożyczanie pieniędzy od znajomych jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż tego typu działania są opodatkowane. Zwykle dowiadujemy się o tym dopiero w momencie założenia przeciwko nam sprawy sądowej, w wyniku której będziemy zobowiązani do spłaty nawet dwóch podatków. Niejednokrotnie jest to spore rozczarowanie, które zniechęca nas do powtórnego skorzystania z pomocy znajomych.

Podatek od pożyczonej kwoty

Podatek, jaki narzuca nam fiskus, nie jest kwotą wygórowaną, ponieważ wynosi on jedynie 2 proc. podatku od kwoty pożyczki (jeżeli świadczenie ma charakter pieniężny) lub 2 proc. wartości pożyczki (gdy pożyczane były przedmioty). Kwota 2 procent jest stała i nie zależy ona od terminu, w którym należy zwrócić świadczenie. Z tego powodu większość osób nie ujawnia się przed fiskusem, zaciągając pożyczki od znajomych w sposób bardzo poufny.Sankcje

Przepisy prawne ściśle regulują kwestię pożyczania gotówki od znajomych. W przypadku, gdy wyjdzie na jaw, brak odprowadzenia podatku w wysokości 2 procent, fiskus może zażądać aż 20 proc. podatku od pożyczki, co nazywane jest poprawnie stawką sankcyjną. Stawka ta została wprowadzona w życie w 2007 r. Osoby, które pożyczały pieniądze od znajomych przed 2007 r. i działania te ujrzały światło dzienne, nie podlegają sankcji 20 procent podatku na rzecz fiskusa.

W rzeczywistości bardzo trudno jest ustalić, czy doszło do sytuacji, w której pożyczono pieniądze. Urzędnik skarbowy nie jest w stanie dowiedzieć się, czy miała miejsce jakakolwiek transakcja między dwiema osobami prywatnymi. Zwykle jednak w takich przypadkach duże znaczenie ma ingerencja osób trzecich, czyli np. sąsiada, któremu pożyczkobiorca zwierzył się z zawartej umowy. Zwykle fakt pożyczki zgłaszają sami pożyczający i ma to miejsce zazwyczaj w czasie kontroli rocznego zeznania podatkowego (PIT.) Obliczenia podjęte wobec danej osoby mogą wykazać, że jego dochody nie są wystarczające na zakup mieszkania czy samochodu. Taka osoba musi wówczas udokumentować źródło pochodzenia pieniędzy, które zostały przeznaczone na zakupy. Wówczas okazuje się, że kredyt gotówkowy, czy też świadczenie bankowe było niewystarczające i zwróciliśmy się o pomoc do znajomych.

Wraz z 2007 r. zaostrzyły się przepisy prawne, dotyczące ukrywanych pożyczek. W razie, gdy zostanie dowiedzione przed sądem, że taka transakcja miała miejsce, konieczne będzie wyegzekwowanie od pożyczającego 20 proc. podatku od kwoty świadczeniowej.

Kto płaci podatek?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych mówi o tym, że obowiązek podatkowy ciąży na osobie, która ją bierze, tak więc konsekwencje w tym przypadku ponosi jedynie pożyczkobiorca. To właśnie on jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym „Deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych\\\", oznaczonej symbolem PCC-3. Przewidywany czas na realizację tych działań to 14 dni od momentu zawarcia umowy pożyczkowej.

Kwoty wolne

2009 r. zapoczątkował wzrost tzw. „kwot wolnych” od podatku od czynności cywilnoprawnych. Daje to pewną swobodę pożyczkobiorcy, ponieważ może on w ciągu trzech kolejnych lat, przyjąć bez podatku kwotę nie wyższą, niż 5 tys. zł od jednej osoby, zaś od kilku osób - maksymalnie 25 tys. zł. Jest to na pewno spore udogodnienie, ponieważ dotychczas kwoty te były rzędu odpowiednio 1 tys. i 5 tys. zł.

Przykład.

Podwyżki wprowadzone w 2009r. nie zobowiązują danej osoby do zapłacenia podatku w postaci 2 procent, czyli od kwoty wynoszącej np. 1500 zł. Taka osoba nie będzie zobowiązana do zapłacenia podatku w najbliższych 3 latach od podjęcia gotówki. Łączna kwota takiej pożyczki nie przekroczy w tym czasie 5 tys. zł. Ważne! Opodatkowanie dotyczy jedynie nadwyżki pożyczki (ponad kwotę wolną). Jeżeli więc pożyczymy 7 tys. zł, wówczas 2 proc. podatku będzie liczone od kwoty 2 tys. zł (tyle wynosi nadwyżka).

Pożyczki rodzinne bez oprocentowania

Zmiana przepisów z 2007 r. jest dosyć przełomowa, ponieważ fiskus nie ma prawa ingerować już w pożyczki udzielane w gronie najbliższych osób – członków rodziny, w skład której wchodzą: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierb, ojczym, macocha i rodzeństwo. Dzięki temu jest możliwe pożyczenie dowolnej kwoty pieniężnej od najbliższej rodziny bez płacenia podatków. Aby być zwolnionym z podatku należ spełnić kilka podstawowych warunków, jakimi są: Warunek 1. Jeżeli wysokość pożyczki przewyższa kwotę 9637 zł, należy o niej poinformować urząd skarbowy. Konieczne jest też złożenie \\\"Deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych\\\" (druk PCC-3). Jeżeli zaciągnęliśmy pożyczkę od znajomego, wówczas w rubryce przeznaczonej na wpisanie kwoty podatku (oznaczona liczbą 33) wpisujemy kwotę odpowiadającą 2 proc. całości pożyczki. W przypadku, gdy jesteśmy zwolnieni z podatku, ponieważ pożyczkodawcą jest matka, wpisujemy tam zero. Czas przewidziany na złożenie PCC-3 także w przypadku zwolnienia to 14 dni od zawarcia umowy pożyczki. Warunek 2. Pożyczając pieniądze od członka rodziny, musimy pamiętać o tym, aby trafiły one na rachunek bankowy osoby pożyczającej pieniądze lub na konto w SKOK. Możliwe jest też przesłanie pieniędzy przy pomocy przekazu pocztowego.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Grzegorz Data dodania: 27-12-2016 13:54 Nie rozumiem troche dlaczego pożyczkobiorca ma płacić podatek, skoro to pożyczkodawca przecież na tym zarabia, czy jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?

0

Proktor Data dodania: 14-10-2016 13:48 chociaż prawo podatkowe jest naprawdę spomplikowane to nie trzeba być geniuszem, żeby orientować się w tych podstawowych kwestiach, a warto wiedzieć co i jak, bo czasem niewielkim wysiłkiem można zaoszczędzić nawet sporo grosza

0

Dendron Data dodania: 25-07-2016 11:36 dokładnie jest tak jak mówicie, chytry traci dwa razy, lepiej czasem sobie odpuscic jakies groszowe oszczędności czy zyski, a mieć spokojną głowę

0

uczciwy Data dodania: 02-06-2016 13:52 ja wole wszystko robic legalnie i byc zabezpieczonym papierem, raz sie przejechałem i byłem stratny kilka tysięcy i to mnie nauczyło, wole nieryzykować dla tych paruset złotych do przodu, bo w przypadku lipy straty sa o wiele wieksze

0

dyskretny Data dodania: 20-05-2016 11:40 dopóki nikt na nas nie doniesie to nie ma możliwości, żeby się fiskus dowiedział, zresztą dobrzy znajomi czy rodzina pożyczają bez odsetek
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.