Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Problem ze spłatą kredytu co robić- 10 kroków, by nie popaść w długi
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Problem ze spłatą kredytu co robić- 10 kroków, by nie popaść w długi

 

Problem ze spłatą kredytu co robić- 10 kroków, by nie popaść w długi

 

Polacy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Niestety zarobki pozostawiają dużo do życzenia, a koszty życia rosną z roku na rok. To też wpływa na nasze decyzje dotyczące zawarcia rodziny czy posiadania dzieci. Sytuacja wielu polskich rodzin to życie od pierwszego do pierwszego z kredytami na mieszkanie, samochód czy szybkimi pożyczkami zaciąganymi na bieżące wydatki. Pytanie problem ze spłatą kredytu co robić pada bardzo często.

 

Sytuacja nie rozwiąże się sama

 

Nie czekaj aż popadniesz w większe zadłużenie. Gdy pojawia się problem z regulowaniem rat, działaj natychmiast. W innym przypadku zadłużenie będzie rosło, a pętla będzie się zaciskać. Problem ze spłatą kredytu co robić- działać, póki nie jest za późno. Dziś w kilku krokach, jakie działania możesz podjąć, by nie popaść w większe długi i spać spokojnie.

 

Problem ze spłatą kredytu co robić, jakie działania podjąć?

 

  1. Nie panikuj, przeanalizuj swoją sytuację finansową

Panika to zły doradca. Będąc pod wpływem emocji podejmujemy zazwyczaj niezbyt trafne decyzje, które mogą drogo kosztować, w zależności od tego na ile opiewa kredyt. Usiądź z kartką papieru i przelicz wpływy do budżetu w najbliższych miesiącach i wydatki. Z czego możesz zrezygnować? Poszukaj oszczędności przy zakupach ubrań, sprzętów, samochód zamienień na komunikację, zrezygnuj z jedzenia na mieście i rozrywek na pewien czas.

 

  1. Wakacje kredytowe

To jeden ze sposobów na odzyskanie płynności kredytowej. Zajrzyj do umowy, w niej znajdziesz informacje o takiej możliwości. Większość banków oferuje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przynajmniej raz w trakcie spłaty kredytu. Dzięki wakacjom kredytowym zyskujesz czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. To świetne rozwiązanie, gdy pojawia się pytanie problem ze spłatą kredytu co robić. Jeśli w umowie nie możesz znaleźć takiej informacji, zadzwoń na infolinię, dowiesz się wszystkiego dokładnie. W jaki sposób i na ile miesięcy możesz odroczyć spłatę.

 

  1. Wydłużenie okresu kredytowania

To dobre rozwiązanie, gdy dochody się zmniejszyły i nie jesteś w stanie płacić miesięcznie wysokiej raty kredytu. By wydłużyć okres kredytowania konieczny będzie aneks do umowy, mogą się również zwiększyć koszty kredytu- lepsze to niż rosnące zadłużenie. A gdy poprawią się Twoje dochody, możesz nadpłacać kredyt, po konsultacji z doradcą i spłacić go szybciej.

 

  1. Zmiana rat

Masz raty malejące? Może lepszym rozwiązaniem będą raty równe. W początkowym okresie spłaty przy ratach malejących, musisz płacić dużo więcej. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się zmieniła, może pomyśl o ratach równych. Będzie to wymagało również podpisaniu aneksu do umowy kredytowej. Dzięki temu obniżysz miesięczną ratę i łatwiej będzie Ci spłacić kredyt.

 

  1. Masz ubezpieczenie kredytu?

Wiele osób bezwiednie przy kredycie wykupuje ubezpieczenie i nie korzysta z niego. To czas, by zajrzeć do umowy i zapoznać się z jej treścią, a także by skorzystać z ubezpieczenia, np. w sytuacji, gdy tracisz pracę, a wykupiłeś tego typu polisę przy kredycie.

 

  1. Konsolidacja pożyczek

To dobra opcja dla wszystkich, którzy mają kilka kredytów, szybkich pożyczek i problem z comiesięcznym regulowaniem rat. Kredyty konsolidacyjne oferowane są przez banki i firmy pozabankowe na dogodnych warunkach. Dzięki nim będziesz spłacać miesięcznie jedną ratę, niższą od kilku posiadanych obecnie. Pamiętaj, że bank sprawdzi BIK, dlatego po kredyt konsolidacyjny należy wnioskować, gdy mamy dobrą historię kredytową, bez opóźnień w spłacie. W innym przypadku pozostają firmy pozabankowe.

 

  1. Refinansowanie kredytu

Opcją jest również refinansowanie kredytu i zmniejszenie tym samym raty. Refinansowanie to zamiana kredytu w jednym banku na kredyt w innym banku, na lepszych warunkach. Szczególnie się to opłaca w przypadku kredytów zaciągniętych kilka lat temu, gdy były one znacznie droższe niż obecnie. Zanim jednak skorzystasz z tej opcji najlepiej porozmawiać z doradcą finansowym i przeliczyć na ile się to opłaca. Czy wcześniejsza spłata kredytu w całości nie pociąga za sobą kolejnych opłat, na jakich warunkach dostanę nowy kredyt?

 

  1. Negocjacje z bankiem

To jedna z opcji gdy pojawia się pytanie problem ze spłatą kredytu co robić. Pójście do banku i próba negocjacji nic Cię nie kosztuje. Warto wziąć ze sobą dowody świadczące o zmianie sytuacji, np. zwolnienie z pracy, choroba- drogie leczenie, zwiększone wydatki na rodzinę itd. Najlepiej negocjować, gdy dopiero pojawiają się problemy ze spłatą. Wówczas mamy szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi ze strony banku i możliwość skorzystania z różnych opcji przedstawionych przez doradcę. Musisz pamiętać, że nie wszystkie banki mają dział windykacji, a co za tym idzie oddają sprawę firmie zewnętrznej, a to już pociąga za sobą konsekwencje. Zazwyczaj do windykacji, w przypadku kredytów konsumenckich, banki oddają sprawę po 60 dniach od terminu płatności raty, gdy nie została uregulowana. Negocjacje nie są łatwe i dużo zależy od postawy banku, z pewnością nie umorzy kredytu, bo to nie instytucja charytatywna, ale przedstawi możliwe rozwiązania. Zyskujesz czas i wiesz z jakich opcji możesz skorzystać.

 

  1. Pożyczka pod zastaw przy dużym zadłużeniu

Jeśli spłacasz wysokie raty kredytu, to rozwiązaniem może być pożyczka pod zastaw nieruchomości, która będzie ratunkiem w trudnej sytuacji, by nie popaść w zadłużenie. Pożyczki pod hipotekę, ze względu na zabezpieczenie, udzielane są na atrakcyjnych warunkach.

 

  1. Szybka pożyczka na przejściowe problemy

Problem ze spłatą kredytu co robić, gdy w tym miesiącu mam trudniejszy okres? Przejściowym rozwiązaniem są szybkie pożyczki na niewielkie kwoty. To dodatkowy zastrzyk gotówki, ale tylko na chwilę! I o tym należy pamiętać! To rozwiązanie jest dla osób, które mają przejściowe problemy z regulowanie rat, a za miesiąc czy dwa przewidują lepszą sytuację finansową.

 

Jest kilka możliwości poradzenia sobie z sytuacją, którą jest problem ze spłatą kredytu co robić, trzeba jednak podejść do togo racjonalnie. Analiza wszystkich za i przeciw na chłodno pomaga wyjść na prostą!

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

prosto prosciej

1

prosto prosciej Data dodania: 03-01-2017 11:00 Bardzo życiowe porady, ale tak naprawde jest jedna, trywialna i prosta, ciezka do zrealizowania, ale 100% skuteczna - ZARÓB WIĘCEJ!
Hubik

0

Hubik Data dodania: 21-10-2016 13:00 Szybka pożyczka na przejściowe problemy to bardzo ryzykowne zagranie, trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie ją spłacić, bo łatwo popaść w tarapaty.
ubezpieczony

0

ubezpieczony Data dodania: 23-06-2016 19:44 warto zainwestować w ubezpieczenie kredytu, mi to uratowało cztery litery, miałem kredyt na samochód z ubezpieczeniem i miałem wypadek, nie mogłem pracować, straciłem prace i gdyby nie to ubezpieczenie to skończyłbym nie tylko z uszkodzonym zdrowiem, ale też z potężnym problemem
Sebastian

0

Sebastian Data dodania: 24-05-2016 11:00 Miałem kredyt z ratami malejącymi, ale nie dawałem rady, zostawało mi za mało pieniędzy na życie. Poszedłem do banku i sie dogadałem i teraz mam raty stałe i jest lepiej. Płace mniej co miesiac i starcza mi na inne sprawy
Piotr

0

Piotr Data dodania: 18-05-2016 15:59 Aa, ale chwilówki już popłaciłeś czy rolujesz dług jak to sie mówi?
Jo

0

Jo Data dodania: 30-12-2015 18:28 Wziąłem pożyczkę pod zastaw i straciłem wszystko. Nie przewidziałem choroby i późniejszych następstw. Los nie zawsze jest po naszej stronie. Pozdrawiam!
Fucek

0

Fucek Data dodania: 28-12-2015 19:38 Wiesz każdy bank jest inny i jak ma się problemy ze spłatą kredytu to trzeba spróbować wszystkich opcji, w tym negocjacji.
AS

0

AS Data dodania: 28-12-2015 14:45 Nie polecam negocjacji, przynajmniej mi nic to nie dało. Byłem przygotowany, gotów na ugodę, a i tak skończyło się w sądzie.
Litka

0

Litka Data dodania: 27-12-2015 17:27 Są ponoć firmy, które świadczą tego typu pomoc. Z drugiej strony wszystko kosztuje...
Fucek

0

Fucek Data dodania: 27-12-2015 15:58 Do negocjacji proponuję przygotować się dobrze, a najlepiej skorzystać z pomocy kogoś kto się na tym zna!
Edek

0

Edek Data dodania: 24-12-2015 14:39 Zgadza się! Ciężko zachować spokoj!
Franki

0

Franki Data dodania: 23-12-2015 23:19 Wszystko pięknie, tylko jak się nie ma na spłatę kredytu to człowiek wpada w panikę i nie ma siły, żeby było inaczej.
Aa

0

Aa Data dodania: 23-12-2015 22:33 Dwa razy skorzystałem z szybkiej pożyczki i póki co odpukać zażegnałem problemy ze spłatą hipotecznego.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.