Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 06-02-2018/18:52

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku

Reklama


 

 

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku

Refinansowanie kredytu czy konsolidacja kredytów nie są pojęciami obcymi dla większości ludzi, a jednak wciąż duże grono dłużników bankowych, spłacających drogie kredyty, nie podejmuje żadnych kroków, by zmienić tę sytuację. A to ze względu na liczne wątpliwości i mnożące się pytania w tej kwestii. Jak przenieść kredyt do innego banku? Czy w ogóle bank udzieli mi kredytu? Jakie są formalności, jakie zaświadczenia koniecznie trzeba dostarczyć? A w końcu ile to kosztuje? Częściej rozważane jest przeniesienie drogiego kredytu hipotecznego zaciąganego przed laty do innego banku, niż pożyczki gotówkowej. A warto rozejrzeć się co w ofercie mają banki, bo przeniesienie pożyczki może poprawić sytuację finansową. Dziś o tym kiedy przeniesienie kredytu ma sens i na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Pożyczka taka sama, a rata kilkadziesiąt złotych wyższa

Żyjemy szybko i intensywnie, kredyt również często bywa zaciągany pod wpływem impulsu. Najczęściej korzystamy z oferty banku, w którym prowadzony jest ROR. Banki przygotowują dla swoich klientów oferty kredytów, które wyświetlają się po zalogowaniu na konto. A pożyczka wybierana na szybko bez sprawdzenia innych ofert, często nie należy do tanich. Później w rozmowach z bliskimi okazuje się, że przy zbliżonych kwotach pożyczki i okresie spłaty, nasza rata jest o kilkadziesiąt złotych wyższa, co w skali roku daje już całkiem konkretną kwotę i pokazuje na jak bardzo nieatrakcyjnych warunkach zaciągnięto pożyczkę.

Kiedy warto pomyśleć o przeniesieniu pożyczki do innego banku?

Przeniesienie kredytu musi się opłacać. A zatem konieczny jest odpowiedni moment i dobra oferta. O refinansowaniu długu najlepiej pomyśleć gdy:

 • spłacasz wysokie raty,
 • nasz bank nie chce negocjować warunków umowy,
 • do spłaty pozostała jeszcze spora kwota,
 • inne banki oferują kredyty na zdecydowanie lepszych warunkach (dużo niższa marża),
 • chcesz obniżyć koszt kredytu,
 • posiadasz kilka zobowiązań, które coraz bardziej ciążą,
 • nie jesteś zadowolony z obsługi w swoim banku.

Jeśli odpowiedziałeś tak na kilka z powyższych stwierdzeń, to znaczy, że nie jesteś zadowolony z kredytu, który posiadasz. Bez względu na powód, możesz go przenieść do innego banku.

Choć samo niezadowolenie z obsługi banku, nie powinno być głównym powodem refinansowania kredytu. Jeśli jest on na dobrych warunkach, to nie ma to raczej sensu.

Zacznij od negocjacji z bankiem

Nie od razu musisz zabierać się za przeglądanie ofert kredytowych i poszukiwanie tańszych rozwiązań. Zacznij od negocjacji z bankiem, w którym masz kredyt gotówkowy. Oczywiście warto sprawdzić ofertę konkurencji, by mieć argumenty w negocjacjach z bankiem.

Umowę kredytu można negocjować zawsze, nie tylko przed jej podpisaniem, jak sądzi spora część osób. Zawsze możesz próbować wynegocjować lepsze warunki w trakcie spłaty. Argumenty, które możesz wykorzystać to przede wszystkim:

 • lepsza oferta konkurencji,
 • zbyt wysoka rata, która mocno obciąża budżet,
 • bycie stałym klientem, korzystanie z dodatkowych produktów (ROR, karta kredytowa czy konto walutowe),
 • brak opóźnień w spłacie (dobra ocena BIK).

Oczywiście najlepszym argumentem jest oferta konkurencji, nie ma nic bardziej przekonującego niż  niższa marża w innym banku. Bank przede wszystkim będzie dbał o to, by nie stracić stałego klienta i ten argument również warto wykorzystać. Zazwyczaj jeśli przenosimy kredyt, to aby dostać lepsze warunki, założymy w tym banku również ROR i z niego weźmiemy kartę kredytową. A więc bank doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie traci tylko kredytobiorcy, ale stałego klienta.

Jeśli bank nie chce rozmawiać, wszelkie próby negocjacji kończą się fiaskiem. Wówczas pozostaje przyjrzeć się bliżej ofercie innych banków.

Na co zwrócić uwagę przenosząc kredyt?

Aby nie pogorszyć swojej sytuacji, do przeniesienia kredytu trzeba podejść z dużą rozwagą. Pomocna bywa rada profesjonalisty, doradcy kredytowego, który sprawdzi, na ile opłaca się przeniesienie kredytu.

Sami również jesteśmy w stanie ocenić czy to się opłaca. Sprawdź:

 • Ile wyniesie nowa rata, przy zachowaniu okresu spłaty z poprzedniego kredytu?
 • Co zyskasz przenosząc kredyt, czy bank zaoferuje coś dodatkowo (np. zrezygnuje z prowizji bądź zaoferuje ROR za 0zł)?
 • Jakie koszty dodatkowe wiążą się z przeniesieniem kredytu (prowizja, opłata przygotowawcza)?
 • Jakie są wymagania formalne?

Dwa sposoby na przeniesienie kredytu

Po pierwsze idziemy do banku i pytamy o przeniesienie kredytu, warunki, koszty itd. Bank przedstawia swoją ofertę i decydujemy się na przeniesienie. Po podpisaniu umowy bank spłaca kredyt z poprzedniego banku. Jeśli posiadasz więcej niż jeden kredyt czy też masz również pożyczki pozabankowe, to możesz wnioskować o kredyt konsolidacyjny. To dobry sposób na uniknięcie pętli kredytowej, pod warunkiem, że będzie to ostatni zaciągany kredyt, dopóki nie zostanie spłacony.

Po drugie możemy zaciągnąć kolejny kredyt gotówkowy i samodzielnie spłacić drogi, nieopłacalny kredyt. W tej sytuacji musimy mieć jednak dobrą zdolność kredytową, by otrzymać kolejną pożyczkę gotówkową. A więc rozwiązanie to nie jest dla wszystkich. Łącznie raty posiadanych pożyczek, kredytów, zobowiązań z tytułu kart kredytowych itd. nie mogą przekroczyć 50% dochodu, a w przypadku wyższych zarobków niż średnia krajowa 60%. Przy tej opcji jest nieco mniej formalności, ale w przypadku posiadania kilku zobowiązań, kolejny kredyt trudniej uzyskać.

Przeniesienie karty kredytowej

Do innego banku możesz przenieść nie tylko zaciągnięty na nieopłacalnych warunkach kredyt, ale również kartę kredytową. Banki kuszą przyszłych klientów różnymi promocjami za przeniesienie karty kredytowej. Możesz zyskać wyższy limit, niższe oprocentowanie czy rok bez opłat. Banki stosują w tej kwestii uproszczone procedury, dlatego nie musisz martwić się kolejnym plikiem dokumentów do wypełnienia. W Stanach i Wielkiej Brytanii przenoszenie karty kredytowej z banku do banku jest bardzo popularne. Klienci idą do banku, który w danym momencie ma najlepszą ofertę. Dlatego jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej karty kredytowej, również ją szybko przeniesiesz do innego banku.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

2

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

3

vialet

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

4

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

5

axicard

Od 500 pln do 6 000 pln

Od 0% prowizji za 30 dni

Bez wpłat potwierdzających konto bankowe

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.