Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala?

 

Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala?        

 

Zaciągając kredyt hipoteczny, samochodowy czy gotówkowy swoją sytuację oceniamy jako dobrą i nie przewidujemy w przyszłości jej pogorszenia. Raczej upatrujemy dodatkowych wpływów, możliwości dorobienia do pensji. Szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych ma wpływ na naszą sytuację finansową. Zmiany na rynku gospodarczym, choroba, utrata pracy czy tez rozwód znaczącą wpływają na finanse osobiste. Obciążają budżet i wówczas zastanawiamy się nad tym co to jest przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala?

Szczególnie jeśli przewidujemy, że problemy przeciągną się dłużej niż miesiąc czy dwa. Już po kilku dniach od braku wpływu raty do banku, zaczną się upomnienia, a to pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Dlatego przewidując problemy, niezwłocznie należy zajrzeć do umowy kredytowej, a następnie porozmawiać z pracownikiem banku. Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala na takie wakacje? Dziś o tym jak zrobić sobie przerwę i czy w ogóle się to opłaca?

 

Kiedy warto zastanowić się nad zawieszeniem spłaty raty?

 

W momencie, w którym domowy budżet został mocno nadszarpnięty, a piętrzące się wydatki uniemożliwiają terminową spłatę rat. Niektórzy korzystają z rozwiązania przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala, gdy chcą złapać oddech bądź mają inne plany. Przykładem remont mieszkania, zakup samochodu, wyjazd wakacyjny. Wykorzystując wakacje kredytowe bądź karencje w spłacie rat, trzeba mieć jednak świadomość, że z tej opcji można skorzystać raz na długi czas. Dlatego doradcy finansowi sugerują, by zostawić je gdy będziemy w sytuacji podbramkowej. Bo, co gdy za rok stracimy pracę, ulegniemy wypadkowi, dochody spadną, a wakacje kredytowe zostały wykorzystany kilka miesięcy wcześniej. Póki budżet domowy na to pozwala lepiej regularnie spłacać raty. Pamiętajmy, że przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala to nie same korzyści, ale ma to też swoje ciemniejsze strony, o czym za chwilę.

 

Wakacje kredytowe- na jakich zasadach?

 

Każdy bank kieruje się swoimi zasadami, umożliwiając klientom przerwę w spłacie kredytów. Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala zależy od obowiązujących w nim procedur. Ogólnie przy kredytach hipotecznych z wakacji kredytowych klienci mogą skorzystać dopiero po 12 miesiącach regularnych spłat rat- to czas jaki jest wymagany przez praktycznie każdy bank. Później wakacje kredytowe zaczynają się różnić. Najdłuższa przerwa proponowana przez banki, to 12 miesięcy, przy kredycie hipotecznym. Można z niej skorzystać raz na cały okres spłaty- a więc warto zostawić na sytuację podbramkową. Inne banki umożliwiają przerwę w spłacie np. od 1 do 6 miesięcy dwa razy w okresie spłaty, jeszcze inne dają klientowi miesiąc wakacji w roku. Dlatego w pierwszym kroku, gdy interesuje nas przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala, powinniśmy zajrzeć do umowy i zapytać w banku. Przy kredytach gotówkowych zazwyczaj banki już po kilku, nawet trzech miesiącach regularnej spłaty, umożliwiają skorzystanie z wakacji kredytowych. Okres odroczenia rat jest też krótszy niż przy kredytach hipotecznych.

 

Odroczenie spłaty tylko części kapitałowej, czyli karencja w spłacie

 

Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala tylko odroczyć część kapitałową? Niestety są i banki, które nie mają w ofercie typowych wakacji kredytowych, czyli cała rata jest przesunięta. Niektóre godzą się na tzw karencję w spłacie rat, czyli odsetki spłacamy, a część kapitałowa jest przesunięta. To rozwiązanie jest mało opłacalne na początku spłaty kredytu, gdy  lwią część raty stanowią odsetki. A więc czy takie rozwiązanie nas ratuje? Idąc do banku, koniecznie należy dopytać czy wakacje kredytowe to nie jedynie karencja w spłacie kapitału? Jeśli tak, a jest to początek spłaty kredytu, to trzeba będzie poszukać bardziej korzystnych rozwiązań. Może się okazać, że rata będzie niższa zaledwie o małą sumę, która w zasadzie nas nie ratuje.

 

Chcesz skorzystać z wakacji kredytowych?- Musisz mieć dobry BIK!

 

To warunek. Przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala? Tylko wtedy, gdy BIK jest nieskazitelny. Żadnych opóźnień w spłacie zaciągniętego zobowiązania. Stąd na początku wspomniałam, że nie należy czekać do momentu, kiedy pojawiają się problemy ze spłatą i opóźnienia w spłacie rat. Czysty BIK to podstawa, gdy chcemy starać się o odroczenie rat kredytowych. A z pewnością bank nie zgodzi się na wakacje kredytowe w sytuacji, gdy nie są pobierane przy tym żadne opłaty. Dobry BIK jak w przypadku starania o kredyt, to podstawa.

 

Jak załatwić wakacje kredytowe?

 

W banku otrzymamy odpowiedni formularz, wypełniamy i składamy taki wniosek. Najlepiej jest to zrobić jak najszybciej, gdy pojawiają się duże problemy finansowe. Aby nie płacić kolejnej raty, należy złożyć taki wniosek minimum siedem, a niektóre banki wymagają 14 dni, przed terminem płatności raty. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Po złożeniu wniosku bank, przychyla się do niego bądź też z powodów wskazanych wcześniej odrzuca taką możliwość.

 

Co z ratami, które są odroczone?

 

Wiemy już jak wygląda przerwa w spłacie kredytu – kiedy bank pozwala na takie rozwiązanie. Co jednak z ratami, które oczywiście trzeba będzie spłacić. Opcji jest kilka. Bank może wydłużyć okres spłaty, o ile nie zaciągnęliśmy kredytu na maksymalny czas. Przykład: bank oferuje kredyty hipoteczne na 30 lat, zaciągamy właśnie na tyle, a więc nie ma możliwości wydłużenia okresu. Odroczone raty są doliczane w kolejnych miesiącach- będziemy płacić więcej. Na to też trzeba się przygotować, czy nasz budżet będzie na to gotowy?

 

Koszty odroczenia spłaty kredytu

 

Każdy bank ma swój cennik i do niego też trzeba zajrzeć. A najprościej podczas wizyty w banku dopytać, ile będzie kosztowało odroczenie spłaty kredytu.

 

Minusy wakacji kredytowych

 

Niewątpliwie jest to wydłużenie okresu spłaty kredytu bądź też wyższa rata po kilku miesiącach wolności. Z rozwiązania tego powinniśmy korzystać, gdy rzeczywiście mamy problemy finansowe. Spłata kredytu zawsze powinna być celem nadrzędnym, to chroni przed popadnięciem w długi.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tim

0

Tim Data dodania: 03-01-2017 13:33 Pamietajcie tez o tym, żeby solidnie sie zastanowić nad przerwą w spłacie kredytu bo takie wakacje kredytowe banki chyba dopuszczają tylko jeden jedyny raz podczas całej spłaty, wiec nie warto marnować tego na pierwsza lepsza sytuacje czy kaprys.
Mika

0

Mika Data dodania: 07-09-2016 12:10 teraz wiele bankow przyciaga klientow oferujac kredyty z mozliwoscia wakacji od kredytu, ale niezmiennie wszedzie jest warunkiem splacanie rat w terminie i brak zaleglosci
Kunik

0

Kunik Data dodania: 24-06-2016 17:53 moją metodą jest nadpłacanie kredytu, bank wtedy przychylniej patrzy jak nam sie podwinie noga i potrzebujemy przerwy, jest to też swoista metoda oszczędzania w sumie
Michciu

0

Michciu Data dodania: 17-05-2016 11:34 a ja biorąc kredyt hipoteczny zadbałem o kwestie przerwy w spłacie kredytu już podczas spisywania umowy i wynegocjowałem dobre warunki. obym tylko nigdy nie musiał nigdy z tego skorzystać :)
Stefo

0

Stefo Data dodania: 17-05-2016 10:53 najlepiej to skorzystać z kompetentnego doradcy finansowego, raz że ma profesjonalną wiedzę i doświadczenie, dwa, że często jest tak, iż posiada kontakty w różnych bankach i można niektóre rzeczy łatwiej załatwić, trzeba się rozeznać w sytuacji :)
Classic

0

Classic Data dodania: 13-04-2016 20:22 Nie korzystałem w PKO, a w innym banku. Musisz zajrzeć do umowy albo przejść się do nich. u mnie bez problemu się zgodzili, ale jedynie raz na cały okres kredytowania.
Hoeronim87

0

Hoeronim87 Data dodania: 13-04-2016 20:08 Czy ktoś korzystał z wakacji kredytowych w banku pko jak miał lub ma i spłaca kredyt hipoteczny? Ja mam ratę 2300 miesięcznie kredytu hipotecznego i spłacam od 4 lt regularnie lecz teraz jestem w trudnej sytuacji bo zmieniłem pracę na gorzej płatną i muszę spłacić najpierw karty kredytowe i nie wystarczy mi aby się ogarnąć ze wszystkim. Zastanawiam się czy jakby bank mi zawiesił czy odroczył spłatę rat kredytu hipotecznego na chociaż 3 miesiące to dałbym radę spłacić zadłużenie kart kredytowych i potem spokojnie by hipoteczny spłacał w terminie.
523t

0

523t Data dodania: 06-04-2016 15:19 jak bank będzie łaskawy i skory do zawieszenia spłat raty kredytu na jakiś czas to może się nawet udać. ja skorzystałam z doradcy finansowego co mi pomógł wniosek do banku napisać o odroczenie i przerwę spłaty rat kredytu hipotecznego na 3 miesiące gdyż starciłam pracę i byłam w trakcie szukania nowej
Kacha

0

Kacha Data dodania: 08-03-2016 20:09 13 lat prawie.
Sławek

0

Sławek Data dodania: 08-03-2016 18:16 Zależy ile jeszcze zostało Ci do spłaty?
Kacha

0

Kacha Data dodania: 08-03-2016 18:07 Ja w zeszłym roku skorzystałam bo chciałam zrobić remont. Teraz się tak zastanawiam czy dobrze zrobiłam:/
on

0

on Data dodania: 07-03-2016 21:50 Zgadza się tylko w ostateczności!
Sławek

0

Sławek Data dodania: 06-03-2016 19:08 Przerwa w spłacie kredytu to dobre rozwiązanie jak człowiek traci pracę.
Wiesio

0

Wiesio Data dodania: 05-03-2016 19:21 Na Twoim miejscu spłacałbym regularnie póki co.
Werka

0

Werka Data dodania: 04-03-2016 18:42 Pożyczka od rodziny, zamiana na inny kredyt.
Maxi

0

Maxi Data dodania: 03-03-2016 17:58 Inny Kredyt?
Mirek

0

Mirek Data dodania: 03-03-2016 17:08 Spłacam kredyt od ponad dwóch lat, z tego co wiem to bank daje możliwość jedynie odroczenia części kapitałowej. Z tego co zrozumiałem jest to teraz nieopłacalne? Jakie są inne opcje?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.