Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Przyjmuj tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 24-11-2016/10:51

Przyjmuj tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Reklama


 

 

Przyjmuj tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza

 Prawdopodobnie chociaż raz w życiu każdy z nas znajdzie się  w sytuacji, w której otrzyma spadek. Czasami jest to dla nas dużym zaskoczeniem, zwłaszcza, gdy jest to spadek po dalekim członku rodziny, z którym nigdy nie utrzymywaliśmy zażyłych kontaktów. W takich przypadkach zdarza się, że wiadomość o spadku spada na nas nagle niczym grom z jasnego nieba. Często przez zaskoczenie i brak odpowiedniej wiedzy potrafimy podjąć decyzje, które będą miały później przykre dla nas konsekwencje.

 Należy mieć świadomość, że w każdym spadku może kryć się pułapka czyli tak zwane długi sądowe. Jest kilka prostych zasad, dzięki którym nie padniemy ofiarą tak zwanych wierzycieli spadkowych. Przede wszystkim, pierwszym i najważniejszym krokiem, który powinniśmy poczynić tuż po otrzymaniu informacji o spadku jest jak najszybsze sprawdzenie co wchodzi w jego skład. Gdy podejmiesz decyzję, aby go wziąć to przyjmuj tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Nawet w przypadku, gdy masz stuprocentową pewność, że nie zawiera on długów. Od momentu dowiedzenia się o spadku mamy 6 miesięcy na podjęcie decyzji, a także przeprowadzenie sprawy spadkowej. W praktyce często to oznacza półroczny okres od chwili śmierci spadkodawcy.

 Majątek spadkowy i tak na nas przejdzie, ale w przypadku ewentualnych długów odpowiedzialność za nie zostanie ograniczona jedynie do wartości dziedziczonego majątku i nie będzie sięgać naszych prywatnych dóbr. Zawsze też mamy prawo do odrzucenia majątku. Wówczas na mocy prawa przechodzi on, razem z długami, na spadkobierców osoby odrzucającej spadek. Prawo osobę odrzucającą spadek traktuje niczym zmarłego. Odrzucając spadek radzimy poinformować o zaistniałej sytuacji wszystkich tych, którzy są spadkobiercami po Tobie przekazując wszystkie dostępne Ci informacje na temat spadku i ewentualnych długów, które zawiera.

 Jaka jest różnica między spadkiem wprost, a z dobrodziejstwem inwentarza?

Należy bezwzględnie pamiętać, że brak reakcji w przeciągu 6 miesięcy od momentu pojawienia się spadku skutkuje automatycznym przyjęciem spadku wprost. Przyjęcie spadku wprost to najbardziej niebezpieczne i najmniej korzystne rozwiązanie dla spadkobiercy, ponieważ nie wyłącza ona odpowiedzialności za długi. Różnica między przyjęciem spadku wprost, a z dobrodziejstwem inwentarza jest zasadnicza. Przyjmując spadek wprost przyjmujemy cały spadek, bez wykluczenia odpowiedzialności za długi.

 W przypadku przyjęcia spadku wprost gdy okaże się, że wartość majątku jest mniejsza niż kwota długu spadkodawcy lub spadek zawiera same długi spadkobierca musi spłacić te zobowiązania z własnej kieszeni. Wierzyciele spadkowi mają wtedy prawo sięgnąć po prywatny majątek spadkobiercy, który nigdy nie był własnością spadkodawcy. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza w praktyce oznacza, że przyjmujemy jako spadek majątek wraz z długami, ale w tym wypadku odpowiedzialność za długi zmarłego jest ograniczona do stanu czynnego spadku, czyli do wartości majątku spadkowego.

 Przyjmując majątek z dobrodziejstwem inwentarza nie odpowiadamy za nadwyżkę długów, która pozostanie po odjęciu wartości spadku od sumy dziedziczonego długu.

 Co istotne,  to od spadkobiercy całkowicie zależy wybór składników majątku, którymi pokryjemy dług. Dla wierzyciela bez znaczenia jest, czy na spłatę długu przeznaczymy dobra pochodzące z naszego prywatnego majątku czy ze spadku tak długo jak ich wartość jest taka sama lub zbliżona. W przypadku przyjęcia majątku z dobrodziejstwem inwentarza mamy możliwość pokrycia długu tylko i wyłącznie majątkiem spadkowym. W takiej sytuacji, w najgorszym przypadku, wyjdziemy „na zero”.

 Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Nawet jeśli nic nie zapowiada, że będzie nam taka wiedza przydatna warto mieć świadomość jak wygląda procedura przyjmowania spadku z dobrodziejstwem inwentarza.  Jak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Pierwszym kluczowym aspektem, o którym już wspominaliśmy jest dopilnowanie, aby dopełnić wszystkich procedur w przeciągu 6 miesięcu od momentu dowiedzenia się o spadku. Zalecamy jednak dopełnić wszystkich procedur w pół roku od śmierci spadkodawcy, aby mieć pewność, że spadek nie zostanie przyjęty automatycznie wprost.

 Należy pamiętać, że ani data złożenia wniosku, ani informacje o sposobie przyjęcia spadku zawarte w niosku nie mają mocy prawnej.

 Prawomocne jest jedynie oświadczenie złożone bezpośrednio przed sędzią podczas sprawy spadkowej lub przed notariuszem. Uwaga! Jeśli termin sprawy sądowej (a termin wyznacza sąd) wypada po upłynięciu pół roku od chwili śmierci spadkodawcy koniecznie złóż oświadczenie przed notariuszem. Oświadczenie złożone przed notariuszem ma taką samą wagę jak oświadczenie składane przed sądem. Po złożeniu oświadczenia następnym krokiem jest spis inwentarza. Spisu inwentarza dokonuje komornik, który zostaje wyznaczony do tego celu przez sąd. Choć na co dzień komornik kojarzy nam się zazwyczaj z konfiskatą majątku na poczet długów tym razem nie mamy czego się obawiać.  

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

1

Barok Data dodania: 16-02-2017 18:14 Nasze polskie prawo spadkowe jest tak skonstruowane,m że naprawde trzeba być totalnie nieogarniającym rzeczywistość, żeby to przespać i przyjąć spadek z długami

0

Wojciech Data dodania: 04-01-2017 17:46 Dokładnie tak, z tego co mi wiadomo Panie Pawle jest właśnie tak jak Pan napisał, najlepiej to po prostu brać z dobrodziejstwem inwentarza i będzie dobrze

0

Paweł Data dodania: 21-12-2016 01:56 czyli mam rozumieć, że raz podjętej decyzji o spadku nie można już w żaden sposób odwołać i zmienić zdania? jak przyjąłem spadek cały to klamka zapadła i nic sie nie da zrobić?

0

Milka Data dodania: 29-11-2016 14:29 Dobrze, że takie artykuły informacyjne powstają, a nie tylko chwilówki kredyty i długi. Trzeba ludziom uświadamiać takie rzeczy, bo niestety w szkołach ani słowa o tym, a ciemna masa sama sie nie dowie.....
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.