Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ratunek dla zadłużonych
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Ratunek dla zadłużonych

 

Ratunek dla zadłużonych

 Leasing konsumencki okazuje się być lepszym od kredytu sposobem na nowy samochód. Ale jedynie dla wybranych osób. Leasing konsumencki to bowiem ratunek dla zadłużonych. Dlaczego? Powiedzmy, że wykorzystałeś już swój limit na zadłużenie w bankach, na jakie pozwala Ci Rekomendacja T. Czym ona jest? To rekomendacja dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Jeśli więc chcesz kupić samochód, a wykorzystałeś już swój limit finansowych zobowiązań w banku, wtedy rozwiązaniem dla Ciebie jest leasing konsumencki. Tej opcji nie ogranicza bowiem nadzór adresowany bankom.

 Masz już w banku jakieś kredyty i pożyczki i wiesz, że bank nie pożyczy Ci już więcej pieniędzy. Masz jednak potrzebę zakupu nowego samochodu. Żadna chwilówka nie pozwoli Ci oczywiście zaspokoić tej potrzeby, a poza tym nie posiadasz gotówki, którą mógłbyś szybko oddać, zwłaszcza gotówki o tak dużej kwocie, jak koszt samochodu. Może Ci się wydawać, że bank utrudnia Ci życie w tej sytuacji. Jednak takie jest jego zadanie – nie pozwolić Ci na zbyt duże zadłużenie, którego nie będziesz w stanie spłacić. Jeśli więc bank uzna, że Twoje finansowe zobowiązania wobec niego są już zbyt duże, nie pożyczy Ci więcej. Nieistotne jak dobra jest Twoja zdolność czy historia kredytowa.

 Rekomendacje KNF ograniczają zbyt swawolne pożyczanie pieniędzy przez banki. Rekomendacja T została wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w lutym 2010 roku i obowiązuje do dzisiaj. Jej zapisy dokładnie określają maksymalny poziom relacji Twoich wydatków, które związane są z obsługą zobowiązań kredytowych w stosunku do Twoich średnich dochodów netto. Rekomendacja T określa więc, że Twoje zobowiązania finansowe związane z bankiem nie mogą być wyższe niż 50%  w stosunku co do Twoich miesięcznych wydatków. Ta zasada obowiązuje oczywiście klientów detalicznych.

 Stosunek ten nie może też maksymalnie przekraczać 65 procent. Dotyczy to jednak klientów, których zarobki nie przekraczają poziomu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Pojawia się więc pewne pytanie – co z osobami, których zarobki są wyższe? Nie jest to bowiem bardzo częste, ale zdarza się, zwłaszcza jeśli chodzi o klientów banków. Raczej niewielu klientów chwilówek posiada bardzo wysokie dochody, ale klienci z bankowymi kredytami bardzo często osiągają dochody, które znacznie przewyższają średnią krajową.

 Załóżmy więc, że jesteś szczęściarzem i Twoje miesięczne dochody kilkukrotnie przekraczają średnie dochody statystycznego Polaka. Brawo, ale z pożyczką na samochód nadal możesz mieć problemy. Dlaczego? Bo Rekomendacja T nie przewiduje takich wyjątków. Kieruje się ona przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, co jest dla Ciebie krzywdzące. Bowiem 35% Twojego dochodu musi pozostać w Twoim portfelu na opłatę zobowiązań innych niż te związane z bankiem. Co jeśli ta kwota znacznie przekracza Twoje miesięczne potrzeby na bieżące wydatki? Co jeśli nie potrzebujesz tak dużej kwoty „na życie” ? Wtedy będziesz musiał się zastanowić jak ominąć te wszystkie zasady i zapisy, a na Twojej drodze w końcu pojawi się rozwiązanie – leasing konsumencki.

 Powiedzmy, że spłacasz już kredyt hipoteczny w banku i potrzebujesz pieniędzy na nowy samochód. Bank Ci nie pożyczy – takie zasady, bo na drodze staje Ci wielokrotnie wspominana Rekomendacja T. Jeśli więc nie prowadzisz działalności gospodarczej możesz skorzystać z ratunku dla zadłużonych, czyli leasingu konsumenckiego. Oczywiście z leasingu mogą korzystać także firmy, ale załóżmy, ze Ty osobiście takiej nie posiadasz.

 Chcesz więc poratować się leasingiem konsumenckim, a formalnym właścicielem Twojego nowego samochodu będzie firma leasingowa. Wiesz jaka jest największa zaleta leasingu? Firmy, które się w nim specjalizują nie są bankami i to jest ich atutem. Nie muszą bowiem stosować się do zaleceń, do których instytucje bankowe mają obowiązek się dopasować. Dlatego nawet jeśli przekroczysz próg ostrożności, który określa Rekomendacja T nie będzie to oznaczało, że zostanie Ci odmówione wzięcie auta w leasing konsumencki.

 Istnieje jeszcze druga strona. Możesz być już bowiem zadłużony w banku poprzez kredyt na samochód, a chciałbyś wziąć kredyt hipoteczny na dom czy mieszkanie. Jakie możliwości masz wtedy? Tutaj znów pojawia się zasada Komisji Nadzoru Finansowego. Bowiem łącznie rata na samochód i kredyt hipoteczny nie mogą przekraczać 50 procent, lub maksymalnie 65% Twoich miesięcznych dochodów. Co w takim wypadku obniża Twoją zdolność kredytową? Wzięty na samochód kredyt. Dlatego w sytuacji w której chcesz w przyszłości zaciągnąć kredyt na dom czy mieszkanie, lepiej jeśli weźmiesz samochód w leasing. Wtedy Twoja sytuacja będzie lepsza, to samo dotyczyć będzie Twojej zdolności kredytowej. Leasing konsumencki to więc rzeczywiście ratunek dla zadłużonych.

 Zapis Rekomendacji T nie mówi bowiem nic o leasingu konsumenckim. W żaden sposób nie jest on liczony jako zobowiązanie, których suma nie może przekroczyć 50 lub 65% Twoich miesięcznych wydatków. Niestety jednak banki ankietowane przez Powszechny Dom Kredytowy nie uznają takiego rozwiązania. Każdy z nich deklaruje bowiem, że leasing konsumencki jest traktowany tak samo jak rata na samochód o takiej samej jak leasing wartości.

 Podczas rozmowy w banku czy wypełnianiu wniosku o kredyt nie ma jednak bezpośredniego pytania o leasing. Jest jednak zapis dotyczący innych zobowiązań i to właśnie w tym miejscu należy przyznać się do posiadanego leasingu konsumenckiego.

 Banki posiadają przywilej i obowiązek sprawdzania swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Nie istnieje jednak równoległa baza dotycząca leasingów. Dlatego bank będzie głównie pomagał sobie Twoim wnioskiem, a nie informacjami, które może zdobyć samodzielnie. Bo dopiero kiedy nie będziesz terminowo spłacać rat za leasing, Twoje dane trafią do któregoś z Biur Informacji Gospodarczych.

 Jednak z pewnością chcesz oszczędzić sobie problemów, więc powinieneś wypełnić wniosek rzetelnie i szczerze. Inaczej będą czekały Cię konsekwencje z tytułu 297 artykułu Kodeksu Karnego, który dotyczy odpowiedzialności wynikającej ze złożenia nierzetelnego oświadczenia, które dotyczy istotnych okoliczności dotyczących kredytu. Takie fałszywe zeznanie swoich obecnych finansowych zobowiązań zagrożone jest bowiem karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 Decyzja o tym czy zdecydujesz się na leasing konsumencki należy więc do Ciebie. Musisz pamiętać o wszystkich związanych z tym konsekwencjach, a także mieć na uwadze to, czy w przyszłości nie będziesz potrzebował kredytu hipotecznego na mieszkanie czy dom. Wtedy bowiem leasing może znacznie obniżyć Twoją zdolność kredytową. Musisz więc pamiętać o tym co jest i będzie dla Ciebie istotniejsze. 

  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Demol

0

Demol Data dodania: 04-01-2017 12:08 ratunek dla zadłużonych to po prostu ciężka praca i pasmo wyrzeczeń, niestety jak długi przyjdą to trzeba zacisnąć pasa i odrobić straty
Namiar

0

Namiar Data dodania: 26-10-2016 12:46 ja bym nie liczył na ratunek w pozyczkach, trzeba zapierdzielać i zarabiać, żeby wyjść z długów i tyle, nie ma dróg na skróty!!
Mrn

0

Mrn Data dodania: 12-09-2016 12:59 z doswiadczenia wiem, ze bez wprowadzenia jakichs zmian sama pozyczka czy nawet leasing konsumencki za wiele nie poprawi w naszej sytuacji, czasami trzeba zmienic prace na bardziej dochodowa, a najczesciej to popracować nad domowym budżetem i ograniczyc wydatki
Teron

0

Teron Data dodania: 12-07-2016 17:32 moim zdaniem nie opłaca się brać leasingu konsumenckiego, mój znajomy doradca finansowy też jest takiego zdania, że istnieją lepsze rozwiązania dla zadłużonych niż leasing konsumencki, ale jak kto woli
Piotr

0

Piotr Data dodania: 29-06-2016 11:20 no właśnie, leasing konsumencki obniża zdolność kredytową, dla mnie jednak ona jest ważniejsza i to był argument, który przeważył że w końcu nie wziąłem tego leasingu, ale zawsze znajdzie sie ktos komu takie wyjscie z sytuacji pasuje
Castrol

0

Castrol Data dodania: 16-06-2016 15:21 jedyne co mi do glowy przychodzi to wziac cos na taki leasing konsumencki i to sprzedać, ale nie wiem czy tak można. nawet jeśli jest to możliwe to wydaje mi sie to złym pomysłem
Neo

0

Neo Data dodania: 10-06-2016 18:41 a czy istnieje jakiś sposób żeby wykorzystać ten cały leasing konsumencki do spłaty długów, które już mamy??
Taraz

0

Taraz Data dodania: 30-05-2016 17:31 Przecież jak ktoś jest zadłużony to powinien spłacać te długi, a nie kupować sobie jeszcze samochód, branie leasingu konsumenckiego w momencie, gdy mamy już duże zobowiązania do spłaty to jak kopanie sobie grobu.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.