Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Rezygnacja z rachunku bankowego- jak szybko i skutecznie zamknąć konto?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Rezygnacja z rachunku bankowego- jak szybko i skutecznie zamknąć konto?

 

 

Rezygnacja z rachunku bankowego- jak to zrobić szybko i skutecznie?

Przy otwieraniu rachunku w banku, większość nie zastanawia się w jaki sposób będzie mogła z niego zrezygnować. Takie pytanie, choć bardzo istotne nie pada w trakcie rozmowy z pracownikiem banku. Z resztą obecnie banki umożliwiają otwarcie konta bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i rachunek w innym banku, w celu potwierdzenia tożsamości. Otwarcie konta jest bardzo proste, wymaga kilku minut w oddziale albo przed komputerem. Mało kto czyta umowę i regulamin. Jeśli już to zaglądamy do tabeli opłat, chcemy skorzystać z promocji i interesujemy się atrakcyjnymi warunkami, czyli najlepiej konto za 0 zł. Problem pojawia się w momencie chęci zamknięcia rachunku, nie jest już tak szybko i różowo jak w trakcie otwierania. Dziś o tym jak szybko zamknąć rachunek w banku.

Zamknięcie konta online nie wszędzie

Niestety banki jak widać tylko naprzeciw klientowi wychodzą, gdy chce on otworzyć rachunek. Rezygnacja z niego w wielu bankach pociąga za sobą konieczność wizyty w placówce bądź przesłanie pisma pocztą. Nie zawsze wysłanie pisma będzie równoznaczne z tym, że nie trzeba będzie odwiedzić placówki. Może się okazać, że podpis złożony na dokumencie w banku przy zakładaniu rachunku różni się od obecnego. Wówczas nie ma innej opcji jak wizyta w oddziale bądź u notariusza i przesłanie pisma w formie aktu notarialnego (a to kolejne niecałe koszty). Wiele osób ma rachunki po kilka czy kilkanaście lat i podpis może się zmienić. Niektóre z banków umożliwiają zamknięcie rachunku online. Można rzec szczęśliwi posiadacze kont w tych bankach, bo zrezygnują z nich bez stania w kolejce w banku czy biegania na pocztę. Za pośrednictwem internetu, przez bankowość internetową albo stronę banku, można zamknąć konto między innymi w mBanku, Alior Banku, City Banku czy Getin Banku. Wystarczy odnaleźć właściwy wniosek i złożyć go wygodnie bez wychodzenia z domu.

Większość preferuje wizytę w oddziale

Jeszcze do niedawna większość banków nie widziała innej opcji jak osobiste stawiennictwo w oddziale bądź pismo wysłane pocztą. Obecnie nadal te dwie formy są stosowane przez banki. Niektóre z nich nie dopuszczają innej opcji. Przykładem może być BGŻ BNP Paribas czy Idea Bank. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak udać się do placówki i złożyć odpowiednie pismo. Ewentualnie wysłać je pocztą, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, wówczas mamy pewność, że pismo dotarło i konto zostanie zamknięte.

Zamknięcie konta- inne drogi

Niektóre banki umożliwiają też inne opcje zamknięcia konta, jeśli chcemy by było szybciej, bez konieczności biegania na pocztę. Przykładowo wysłanie skanu pisma z własnoręcznym podpisem mailem bądź faksem. Jest to duże ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy. Inne umożliwiają rezygnację z rachunku bankowego przez infolinię. Przykładem mBank. Wystarczy zadzwonić na infolinię, a konsultant potwierdzając tożsamość, zamknie rachunek bankowy. W zależności od banku albo mamy wiele opcji albo niestety tylko dwie tradycyjne: list bądź wizyta. Ma się wrażenie, że w kwestii zamykania rachunków  wciąż banki mają jeszcze wiele do zrobienia i tak samo jak łatwo jest otworzyć konto, tak samo powinno się je szybko zamknąć. Zwłaszcza że obecnie oferta banków dla stałych klientów wciąż jest mało atrakcyjna. Po okresie promocyjnym, naliczane są opłaty za prowadzenie rachunku, karty itd. Poszukujemy kolejnego rachunku, a obecny chcemy zamknąć. Utrudnienia powodują, że klient się zniechęca i często ponosi opłaty, pozostając przy posiadanym koncie.

Gdzie znajdziemy informację jak zamknąć rachunek bankowy?

Informację o sposobach rezygnacji znajdziemy w regulaminie otrzymanym przy podpisywaniu umowy. Niektórzy mają jednak konta wiele lat, a regulaminy co jakiś czas są aktualizowane. Oczywiście warto zajrzeć do regulaminu i zapoznać się z tym punktem, natomiast szybszą drogą będzie zapytanie w banku. Nie musimy osobiście iść do placówki. Można wysłać maila, wysłać formularz z zapytaniem bezpośrednio ze strony banku, skorzystać z czatu i zadać pytanie czy też zadzwonić na infolinię i tam również uzyskamy wszystkie niezbędne informacje. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że rachunek można zamknąć telefonicznie. Również na stronie internetowej można poszukać informacji w jaki sposób zamknąć konto.

O czym pamiętać zamykając konto?

Konieczne jest podanie swoich danych do identyfikacji, w tym również pesel, także numeru rachunku, z którego chcemy zrezygnować. W piśmie należy zaznaczyć na jakie konto mają być przelane środki, a najlepiej samemu je już przelać na inny rachunek. Jak wspomniano wcześniej, konieczny jest własnoręczny podpis, taki sam jak na dokumentach, które posiada bank. Takie oświadczenie należy złożyć jeśli bank ma gotowy wzór to na takim druku, a jeśli nie to piszemy pismo z rezygnacją.

W większości banków obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia umowy, a więc stosunkowo wcześnie musimy o tym pomyśleć, by nie ponosić kolejnych opłat związanych z prowadzenie rachunku. Zazwyczaj konto można zamknąć w dowolnym momencie bez podawania przyczyny.  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.