Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Różnica między żyrantem a poręczycielem
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Różnica między żyrantem a poręczycielem

 

 

Różnica między żyrantem a poręczycielem

Poręczenie kredytu wciąż należy do popularnych form zabezpieczania kredytów przez banki. Choć jak pokazują statystyki z 2015 roku (BIK), co dziesiąty kredyt z żyratem nie jest spłacany regularnie. Oznacza to że jak to my będziemy dziesiątym ‘szczęśliwym’ żyrantem, to przyjdzie spłacać nieswoje długi. W zasadzie to się na nie zgodziliśmy, podpisaliśmy umowę, więc odpowiedzialność leży również na nas. Żyrant i poręczyciel- terminy te używane są naprzemiennie, jaka jest między nimi różnica? Dziś również dowiesz się na co zwrócić uwagę, godząc się na bycie żyrantem.

Żyrant czyli..

Osoba, która potwierdza gotowość spłaty zobowiązania, jeśli dłużnik nie będzie go regulował. Słowo żyrant pochodzi z łacińskiego ‘gyrus’, czyli obieg. Słowo żyrant niekoniecznie ma pozytywny wydźwięk. Pewnie dlatego, że prośba o bycie żyrantem wiąże się z obowiązkami i pociąga za sobą określone konsekwencje.

Poręczyciel czyli..

Poręczycielem jest osoba, która gwarantuje swoim podpisem spłatę kredytu czy pożyczki innej osoby, jeśli ona z tego się nie wywiąże. Kodeks cywilny dokładnie określa prawa i obowiązki poręczyciela.

Czym różni się poręczyciel od żyranta?

Oba terminy oznaczają to samo, z tym, że słowo żyrant używane jest w języku potocznym, a poręczyciel w języku prawnym, formalnym. W bankach pracownicy często zamiennie używają słowa poręczyciel bądź żyrant. A dodatkowo jest jeszcze jedno określenie, z którym również można się spotkać czyli gwarant. Wszystkie oznaczają osobę, która przyjmuje na siebie obowiązek spłaty długu, w sytuacji gdyby dłużnik nie spłacił swojego zobowiązania.

Kto może być żyrantem?

Gwarantem kredytu może być każda pełnoletnia osoba, która posiada zdolność kredytową. Żyrant musi spełnić takie same warunki jak kredytobiorca. Musi być osobą, która ma odpowiednie wpływy na konto w miesiącu, brak zaległości w BIK, stałe źródło dochodu. Sytuacja żyranta jest tak samo oceniana jak kredytobiorcy. W przypadku, gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania, ciężar spada na poręczyciela.

Poręczenie obniża zdolność kredytową

Ktoś z rodziny czy bliskich znajomych prosi Cię żebyś poręczył kredyt? Zgadzasz się bez zastanowienia, bo masz zaufanie do tego człowieka? Zaufanie zaufaniem, ale należy również pomyśleć o sobie. Bycie żyrantem jest odnotowane w BIK i traktowane jak posiadanie kredytu. W związku z czym możesz mieć problem z otrzymaniem kredytu. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji finansowej, ale bycie żyrantem stanowi obciążenie i musimy o tym pamiętać jeśli w najbliższej przyszłości sami chcemy zaciągnąć kredyt.

Żyrant- nie tylko koleżeńska przysługa

Poręczenie kredytu wiele osób traktuje jako koleżeńską przysługę. A jak pokazują statystyki przytoczone na początku, to poważne zobowiązanie, które w wielu przypadkach pociąga za sobą nieprzyjemne skutki. Szybka, pochopna decyzja nie tylko kosztuje obniżeniem zdolności kredytowej, ale może oznaczać konieczność spłaty długu. Często trudno jest odmówić, gdy prosi ktoś z bliskich, ale można wybrnąć z tego dyplomatycznie. Szczególnie nie warto wchodzić w taki układ jeśli wiemy, że kredytobiorca miał problemy ze spłatą w przeszłości bądź jego sytuacja finansowa jest trudna. Przykładowo można powiedzieć, nie mam zdolności kredytowej, sam chciałem kredyt i bank odrzucił wniosek, mam opóźnienia w BIK itd. Chcę, ale nie mogę.

Jak zadbać o korzystną umowę?

Jeśli już się zgodziłeś na bycie żyrantem, to nie czekaj tylko biernie na podpisanie umowy. Pora negocjować z bankiem warunki, które zabezpieczą Cię na przyszłość. Możesz wynegocjować poręczenie tylko do konkretnej kwoty lub przez określony czas, przykładowo pół roku czy rok. Poręczenie do konkretnej kwoty jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, bo nawet jakby kredytobiorca nie spłacał kredytu, z czego powstaną kolejne koszty, to za nie już nie odpowiadasz.

Banku nie interesuje kto spłaci kredyt, czy kredytobiorca czy żyrant, ważne by pieniądze do niego wróciły. Bank się zabezpiecza, dlatego jako żyrant również powinieneś się zabezpieczyć. Zwłaszcza że problem niespłacanych pożyczek z poręczeniem nie jest mały, a odzyskanie pieniędzy od dłużnika niełatwe.  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Eleonora

0

Eleonora Data dodania: 28-09-2017 10:30 Ja poręczyłam koleżance i jej męzowi kredyt hipoteczny i mąż tej koleżanki uciekł z inną kobietą za granice i nic nie spłaca. Teraz sądzę się z bankiem bo każą abym ja spłacała tę część raty ich kredytu hipotecznego zamiast jej męża. Trzeba uważać komu się poręcza kredyt.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.