Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Różnice między współwłaścicielem konta a pełnomocnikiem

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 09-01-2018/23:59

Różnice między współwłaścicielem konta a pełnomocnikiem

Reklama


 

 

Różnice między współwłaścicielem konta a pełnomocnikiem

Inne prawa i obowiązki ciążą na współwłaścicielu a inne na pełnomocniku. W tym drugim przypadku jest kilka rodzajów pełnomocnictwa do rachunku bankowego. Od tego która z opcji zostanie wybrana, zależy dostęp drugiej osoby do naszych pieniędzy i dysponowania nimi. W tym nieograniczonego wydawania pieniędzmi, zaciągania kredytów w koncie, debetu czy korzystania z karty kredytowej. Dziś o różnicach pomiędzy współwłaścicielem a pełnomocnikiem- który rodzaj upoważnienia do konta będzie dla nas lepszy?

Jeden rachunek to lepsza kontrola budżetu domowego

Wchodząc w związek małżeński czy też decydując się na wspólne mieszkanie, nadchodzi czas rozmowy o finansach, w tym o wspólnym ROR. Niektóre pary pozostają przy swoich kontach, zakładają wspólny rachunek i przelewają na niego pieniądze na życie. Do utrzymania są trzy konta, ale każde z partnerów ma swoje własne pieniądze na oddzielnym rachunku.

Często zdarza się, że jedno z partnerów zamyka swoje konto i przelewa pieniądze na konto partnera, równocześnie staje się współwłaścicielem. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, to pamiętajmy, że pełne prawa jak właściciel konta, będziemy mieć tylko jako współwłaściciele. Jedno konto to nie tylko niższe koszty, ale zdecydowanie łatwiejsza kontrola nad wydatkami.

Współwłaściciel ma takie same prawa jak właściciel

To oznacza dostęp nie tylko do pieniędzy i dowolne nimi dysponowanie, ale również możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego czy debetu. A za niespłacone zobowiązania odpowiedzialny jest każdy ze współwłaścicieli. Dlatego trzeba o tym pamiętać otwierając komukolwiek drzwi do rachunku bankowego. A współwłaścicielem może być każdy. Nie tylko mąż czy żona, ale brat, siostra, tata, mama jak i osoba niespokrewniona.

W początkowych etapach znajomości, raczej nie warto proponować drugiej stronie by była współwłaścicielem naszego rachunku. Z pewnością większość okaże się uczciwa, ale są też sytuacje, że osoba, która staje się współwłaścicielem, bierze wszystkie pieniądze, dodatkowo uruchamia debet, zamyka rachunek i znika. Dlatego jeśli nie znamy za dobrze drugiej osoby, ale koniecznie chcemy ją upoważnić do konta, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie szczegółowe pełnomocnictwo.

Pełnomocnik- jakie ma prawa?

Prawa jakie ma pełnomocnik zależą od rodzaju pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo do konta bankowego dzieli się na ogólne i rodzajowe, nazywane również szczegółowym.

Pełnomocnictwo ogólne- prawie takie same prawa jak współwłaściciel

Pełnomocnik ogólny ma prawo dysponować pieniędzmi na koncie, czyli wpłacać, wypłacać, robić przelewy. Ten rodzaj pełnomocnictwa daje upoważnionemu również możliwość zamknięcia rachunku bankowego. Różnica pomiędzy pełnomocnikiem ogólnym a współwłaścicielem jest taka, że nie może on ustalić kolejnego pełnomocnika, nie ma również prawa do korzystania z karty debetowej posiadacza konta, a także nie może składać dyspozycji w przypadku śmierci właściciela rachunku. Pełnomocnictwo ogólne może być udzielone nie więcej niż dwóm osobom.

Pełnomocnictwo szczegółowe

W największym stopniu chroni pieniądze właściciela konta, gdyż on sam ustala jakie prawa ma pełnomocnik. Czy może wypłacać pieniądze, w jakiej kwocie, jaki okres obejmuje pełnomocnictwo czy ma prawo zamknąć rachunek. Pełnomocnictwo rodzajowe może być również jednorazowe, udzielone na wykonanie jednej transakcji.

Karta debetowa dla dziecka do konta rodziców

Co prawda oferta kont młodzieżowych jest szeroka, ale rodzice nie muszą otwierać kolejnego rachunku. Mogą udzielić dziecku pełnomocnictwa szczegółowego. Pełnomocnikiem może być już osoba od 13. roku życia. Wystarczy ustalić limit kwotowy i ilościowy, i dać dziecku kartę płatniczą. W taki sposób łatwo kontroluje się wydatki pociechy i środki dostępne na koncie. Zarazem rodzic ma pewność, że dziecko nie wypłaci większej kwoty niż określony limit.

Wybór nie jest łatwy, powinien być dobrze przemyślany. A do decyzji o wspólnym rachunku powinny być przekonane obie strony. W przypadku wątpliwości, warto decyzję odłożyć na późniejszy okres bądź wybrać bezpieczniejszą opcję pełnomocnictwa szczegółowego.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.