Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Rozwiązanie umowy z deweloperem a kredyt hipoteczny z wkładem własnym
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Rozwiązanie umowy z deweloperem a kredyt hipoteczny z wkładem własnym

 

 

Rozwiązanie umowy z deweloperem a kredyt hipoteczny z wkładem własnym

Decyzja o zakupie mieszkania, które jest dopiero w planach musi być dokładnie przemyślana. Odstąpienie od umowy z deweloperem nie jest łatwe. W większości przypadków odstąpienie od umowy jednej ze stron, w sytuacji gdy druga wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie należy do rzeczy prostych i pociąga za sobą kary finansowe. Nabywca nieruchomości, a raczej planowanej inwestycji czy też lokalu, który powstał po części, ma prawo rozwiązać umowę, gdy deweloper nie wywiązuje się z jej zapisów. Tu można mówić o różnych przyczynach opóźnień, za jedne deweloper ponosi odpowiedzialność, a za inne nie, bo przykładowo warunki atmosferyczne mogą opóźniać oddanie inwestycji i w takiej sytuacji inwestor nie ponosi odpowiedzialności za przesuwający się termin. Nabywca musi wykazać się cierpliwością, bo opóźnienia mogą sięgać kilku miesięcy. Jeśli jednak deweloper rażąco narusza zapisy umowy, wówczas nabywca ma prawo wypowiedzieć umowę. Co się dzieje z pieniędzmi z kredytu, z wkładem własnym w takiej sytuacji?

Umowa korzystna tylko dla jednej strony?

Od tego jakie zapisy zawarte są w umowie, zależą późniejsze możliwości działania nabywcy, gdy będzie chciał rozwiązać umowę. Bez powodu bardzo trudno jest rozstać się z deweloperem. Umów trzeba dotrzymywać i w tym przypadku zasada ta powinna przyświecać każdemu podpisującemu dokumenty. Nie będzie łatwo wycofać się z umowy, gdy deweloper wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie obejdzie się bez kary umownej, która najczęściej uzależniona jest od postępu prac. Większość umów jest tak skonstruowanych, że nabywca po podpisaniu nie ma możliwości wycofania się bez poniesienia kosztów. Lepszym rozwiązaniem może się okazać sfinalizowanie transakcji z deweloperem i sprzedaż nieruchomości bądź cesja przy odbiorze nieruchomości. Przeczytanie umowy kilka razy i próba negocjacji lepszych warunków to pierwszy krok, by w przyszłości uniknąć problemów.

Opóźnienia nie z winy dewelopera

Jak się okazuje przesuwane terminy oddania nieruchomości do użytku nie są niczym wyjątkowym. W zależności od lokalizacji, miasta, mogą wynosić wiele miesięcy. Małe rynki, to mała konkurencja, gdzie nabywca kupi mieszkanie? Deweloperzy nie spieszą się więc z inwestycją. Przyczyny opóźnień mogą leżeć nie tylko po stronie złej pogody, ale również mają charakter administracyjny, przykładem zaskarżenie pozwolenia na budowę, co może ciągnąć się miesiącami. Jeszcze inna sytuacja to dodatkowe prace, które wynikły w trakcie budowy nieruchomości. W większości umów zawarte są kary za opóźnienia, ale warto to dokładnie sprawdzić.

Rozwiązanie umowy a kredyt

Jeśli deweloper nie wywiązuje się z umowy, nabywca ma prawo do odstąpienia, warunki szczegółowo zapisane są w umowie. Tym punktom również warto się dokładnie przyjrzeć zanim dokument zostanie podpisany, bo może się okazać, że zawarte zapisy są niekorzystne dla klienta. Bez względu na to czy pieniądze były wypłacone ze środków własnych czy z kredytu bądź z kredytu z wkładem własnym, deweloper musi zwrócić je klientowi. W większości przypadków zwracane są wraz z odsetkami. W sytuacji, gdy dochodzi do rozwiązania umowy, deweloper jest zobowiązany do zwrotu wszystkich środków wypłaconych przez bank z mieszkaniowego rachunku powierniczego, w tym wkład własny. Nie zawsze inwestor pieniądze odda, szczególnie w sytuacji, gdy ma problemy finansowe.

Jak wypłacane są pieniądze deweloperowi?

Jeśli nabywca nieruchomości zaciąga kredyt hipoteczny z wkładem własnym, to pieniądze zarówno z kredytu jak i wkładu trafiają na rachunek powierniczy dewelopera. Są wypłacane w transzach w przypadku rachunków otwartych bądź też jednorazowo, dopiero po oddaniu kluczy nabywcy, w przypadku rachunków zamkniętych. O wiele bezpieczniejszy jest rachunek zamknięty. Jeśli dojdzie do tego, że deweloper nie wywiązuje się z terminów bądź też nie dotrzymuje warunków umowy, bo może np. stosować tańsze materiały, to nabywca rozwiązuje umowę i odzyskuje pełną kwotę, łącznie z wkładem własnym. Ponadto, jeśli w umowie zawarte były zapisy dotyczące kar za niedotrzymanie terminu, najczęściej jest to procent od wartości nieruchomości, to również dostaje z tego tytułu zadośćuczynienie. Gorzej sytuacja wygląda, gdy bank wypłacał deweloperowi transze. To, co pozostało na rachunku powierniczym zostaje zwrócone nabywcy, natomiast pozostałą kwotę, najczęściej z odsetkami, musi zwrócić deweloper, w tym również wkład własny.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Istotne jest, aby poprawnie napisać odstąpienie od umowy. Niektórzy piszą prośbę, a to co innego niż oświadczenie. Choć oba dokumenty będą miały podobny wydźwięk, to jednak w przypadku prośby, musimy czekać na odpowiedź i zgodę bądź odrzucenie jej przez dewelopera. Zaś pisząc oświadczenie o odstąpieniu od umowy, nabywca wyraża swoją wolę rozwiązania umowy, ze względu na niewywiązanie się przez dewelopera z jej warunków. Oświadczenie woli nabywcy nie wymaga odpowiedzi od inwestora. W przypadku prośby, klient może otrzymać odpowiedź w postaci: w tym momencie nie widzimy przesłanek do rozwiązania umowy. Służy to między innymi rozciągnięciu sprawy w czasie.

Wezwanie do zapłaty

Mija czas, a pieniądze nie wracają do nabywcy. Pierwszym krokiem, który można podjąć przed spotkaniem się w sądzie jest wezwanie do zapłaty. Pismo może okazać się skutecznym narzędziem do odzyskania pieniędzy wypłaconych deweloperowi. W takim piśmie można poinformować dłużnika o skierowaniu sprawy do sądu, jeśli wypłacone raty nie zostaną zwrócone w ciągu 7 czy 14 dni. Mało tego wraz z odsetkami, liczonymi od dnia, w którym zobowiązanie stało się wymagalne.

Spotkanie w sądzie

Ostatecznością jest droga sądowa. Jeśli deweloper nie zamierza się porozumieć, unika kontaktu, mija czas, nie zareagował na wezwanie do zapłaty, pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Wygrana sprawa dla nabywcy to odzyskanie pieniędzy wraz z odsetkami (pod warunkiem, że złoży taki wniosek), zaś deweloper będzie musiał jeszcze pokryć koszty sprawy. Inną kwestią jest wypłacalność inwestora. Niestety jeśli poszkodowanych osób będzie wiele, a tak często bywa w przypadku dużych inwestycji, może być problem z odzyskaniem gotówki, w tym wkładu własnego. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Damian

0

Damian Data dodania: 28-03-2017 22:32 Rozwiązał ktoś już umowę z deweloperem po otrzymaniu kredytu hipotecznego z wkłądem własnym? Jeśli tak to czy moge prosić o jakieś realne porady?
Witek

0

Witek Data dodania: 19-03-2017 18:16 To jest tak ważna decyzja, że nie wiem jak można jej nie przemyśleć żeby zdecydować sie potem na rozwiązanie umowy z developerem, no chyba, że wina leży po jego stronie, wtedy to zmienia postać rzeczy trochę
Igor

0

Igor Data dodania: 12-03-2017 10:51 Rozwiązanie umowy z developerem jest bardzo kłopotliwe, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi do tego jeszcze kredyt hipoteczny. Niestety najczęściej w takich sytuacjach finał ma miejsce w sądzie, coś z żoną o tym wiemy...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.