Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Skąd się bierze dług publiczny?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Skąd się bierze dług publiczny?

 

Skąd się bierze dług publiczny?

 Przyglądając się temu jak skonstruowane są światowe gospodarki oraz świat finansów ku naszemu zaskoczeniu szybko odkryjemy, że nie tylko osoby prywatne i przedsiębiorstwa zaciągają długi, ale dotyczy to również państw na całym świecie. Ciekawe jest to, że istnieje niewiele krajów, które nie posiadają długu publicznego. Co to jest dług publiczny i skąd się bierze?

 Postaram się dziś odpowiedzieć Państwu na te pytania, a także przybliżyć całe zagadnienie. Dług publiczny to zadłużenie w sektorze finansów publicznych tworzone przez obce środki, po które dane państwo musi sięgnąć, aby sfinansować deficyt budżetowy (czyli brak określonej kwoty gotówki przeznaczonej na konkretne cele). Dług publiczny powstaje w chwili, gdy wydatki publiczne przekraczają sumę dochodów publicznych. 

Przyczyny powstawania długu publicznego

Do najczęstszych przyczyn powstawania długu publicznego zaliczamy długo utrzymujący się deficyt budżetowy, okres obfity w duże wydatki publiczne, wejście osób sprawujących władzę w państwie w pułapkę zatrudnienia lub świadome utrzymywanie deficytu budżetowego, aby osiągnąć założone cele polityczne. Dług publiczny rośnie w znacznym stopniu również w przypadkach, gdy rządzący za wszelką cenę starają się utrzymać na tym samym poziomie dochody i wydatki publiczne nie biorąc pod uwagę panujących warunków gospodarczych.

 Warto zaznaczyć, że każda z przyczyn powstawania długu publicznego jest o charakterze subiektywnym, a co za tym idzie wynika z konsekwencji przyjęcia przez rząd określonej koncepcji polityki gospodarczej oraz społecznej. W przypadku naszego kraju, w Polsce dług publiczny w głównej mierze wynika z długookresowego deficytu budżetowego, który jest pokrywany przy pomocy obcych środków finansowych. 

Rodzaje długu publicznego

Jesteśmy w stanie wyróżnić poszczególne rodzaje długu publicznego w zależności od tego kogo dług publiczny dotyczy. Dług globalny to dług publiczny całego sektora finansów publicznych, wyszczególniamy również dług Skarbu Państwa, dług jednostki samorządu terytorialnego, a także innych jednostek sektora finansów publicznych. Dług publiczny można klasyfikować również według źródła finansowania. Dług krajowy, czyli tak zwany wewnętrzny, to pożyczki wewnętrzne, zaciągane u instytucji, która sprawuje zwierzchnictwo nad podmiotem zaciągającym pożyczkę.

  Istnieje również zagraniczny dług publiczny, na który składają się np. pożyczki międzypaństwowe, gdzie jako pożyczkodawca i pożyczkobiorca występują rządy państw oraz pożyczki międzynarodowe, gdzie jako podmioty występują np. instytucje bankowe. Dług publiczny dzielimy także na krótkoterminowy – płynny – zaciągany w celu zrównoważenia budżetu, a także dług długoterminowy – fundowany – zaciągany, aby sfinansować wydatki majątkowe. Dług publiczny może być rzeczywisty, w przypadku wymagalnych zobowiązań bilansowych, lub potencjalny, czyli wynikający z udzielonych poręczeń oraz gwarancji przez władze publiczne. 

System zarządzania długiem publicznym

Jak można się domyślać, dług publiczny ma duży wpływ zarówno na ekonomię jak i politykę danego państwa, dlatego konieczne jest, aby istniał system zarządzania długiem publicznym. System ten powinien zapewnić zaspokojenie zapotrzebowania na środki finansowe niepochodzące z dochodów publicznych, a także sfinansowanie deficytu, a także dopilnować rządowego wsparcia polityki monetarnej poprzez np. umocnienie państwowych rezerw walutowych. Dobrze opracowany i funkcjonujący system zarządzania długiem publicznym zapewnia również stały dostęp władz do rynków finansowych, a także efektywnie zarządza emisją papierów wartościowych.

 Równie istotnym aspektem w przypadku długu publicznego jest odpowiednia minimalizacja kosztów pozyskiwania oraz obsługi długu, a także promowanie oszczędności. W Polsce na mocy ustawy o finansach publicznych zarządzanie państwowym długiem publicznym zostało powierzone Ministrowi Finansów, który jest zobowiązany do opracowania trzyletniej strategii zarządzania oraz oddziaływania na publiczne zobowiązanie. Wspomniana strategia powinna zawierać takie zagadnienia jak analiza na jakim poziomie znajduje się państwowy dług publiczny, prognoza ile wyniosą koszty obsługi długu Skarbu Państwa, a także prognozy oraz plan wpływu na kształtowaniestruktury zadłużenia. 

Czy kraj może zbankrutować?

Na co dzień poprzez bankructwo państwa rozumiemy moment, w którym dany kraj nie jest w stanie terminowo spłacać swojego zadłużenia. Odwrotnie do sytuacji, gdy bankrutuje przedsiębiorstwo, bankructwo państwa nie oznacza, że zostanie ono zlikwidowane. Każdy rząd dysponuje prawem nakładania podatku, co za tym idzie, jest w stanie, przynajmniej teoretycznie, wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań.

 Zazwyczaj w takiej sytuacji wymaga to rozłożenia długu na dłuższy okres niż ten w założeniach początkowych. W przypadku państw bardziej odpowiednim terminem niż bankructwo jest tymczasowa niewypłacalność oraz utrata płynności finansowej. Kluczową kwestią w tym przypadku jest to kto jest pożyczkodawcą lub kredytodawcą państwa, aczkolwiek poza wszelką wątpliwością jest to, że dług publiczny nie jest dobrym zjawiskiem i powinno się dążyć do ograniczania go za wszelką cenę.  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tereska

0

Tereska Data dodania: 08-02-2017 19:01 Nie tak dawno temu oglądałam jakies tam wydanie wiadomosci i mowili tam ze dług publiczny przekroczył już 1 bilion złotych. Ja nie potrafie sobie nawet wyobrazić takiej liczby, a Wy?
Daniel

1

Daniel Data dodania: 04-01-2017 19:06 Ten dług publiczny to będą spłacać jeszcze dzieci dzieci naszych dzieci, kilku bałwanów nieznajacych sie na niczym robi problemy milionom bogu duchu winnych rodaków..
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.