Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Sprytna sprzedaż kosztów kredytu
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Sprytna sprzedaż kosztów kredytu

Reklama


Rynek kredytów ma to do siebie, że zwykle z końcem roku następuje na nim spore ożywienie. Tuż przed świętami wiele osób szuka dodatkowych pieniędzy. W tym okresie banki najbardziej starają się zwrócić uwagę Klientów, wykorzystując promocje finansowe z użyciem niskiej ceny. Jeżeli ten sposób zawiedzie, istnieje jeszcze wiele innych, za pomocą których zostanie zwabiony nie jeden Klient.

Zadaniem wymagającym bardzo dużej kreatywności jest ukazanie danego produktu z jak najlepszej strony. Często jednak granice zdrowego rozsądku są przekraczane i banki skupiają się na utrudnianiu rynkowych porównań. Rzetelne przekazanie informacji staje się rzeczą mało ważną. Czynnikiem, który głównie wpływa na podjęcie decyzji przez Klienta jest reklama. Często instytucje finansowe nie dają możliwości dokładnego zapoznania się z ofertą, skupiając uwagę Kredytobiorcy jedynie na produkcie w postaci niepowtarzalnej okazji. Istnieje szereg różnorodnych środków, za pomocą których wszelkie produkty finansowe będą wydawać się tańsze, niż są w rzeczywistości.

Zmniejszenie oprocentowania

W ostatnim czasie znacznie zmieniły się reguły dotyczące prezentowanych treści reklamowych. W ofercie danego banku nie widnieje żadna wzmianka na temat oprocentowania. Wysokość odsetek została zastąpiona konkretną kwotą. Stąd też trudno jest orzec, czy dany kredyt jest tani, czy też wymaga większego zaangażowania finansowego. Szczegółowe informacje na ten temat zazwyczaj pisane są bardzo drobnym drukiem, trudnym do odczytania oraz umieszczane są w niewidocznym miejscu plakatu.

Całkowite koszty zaciąganego kredytu

Bardzo sprytnym rozwiązaniem jest podawanie kosztów dziennych kredytu, zamiast wysokości modelowej miesięcznej raty. Kwota 3 zł za jeden dzień jest niezwykle kuszącą. Taka stawka od razu przyciąga uwagę potencjalnego Kredytobiorcy. Okazuje się jednak, że jeżeli zapoznamy się z bardziej szczegółowymi informacjami na ten temat, całkowita kwota kredytu będzie dużo wyższa.

„Wyprzedaż” kredytu

Działania stosowane przez bank są analogiczne do tych, które mają zastosowanie w sklepach. Jak wiadomo, każdy Klient zwróci uwagę na reklamę, gdzie mało atrakcyjna cena towaru jest skreślona i zastąpiona nową, dużo niższą. Nikt z nas nie zastanawiał się jednak, czy dawna cena kiedykolwiek obowiązywała. Podobnie dzieje się w bankach. Taki zabieg pozwala na wytworzenie złudnego wrażenia taniości, co oczywiście przyciąga mnóstwo Klientów.

Nagroda za zaciągnięcie pożyczki

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowiodły, że ludzie znacznie łagodniej reagują na dużą stratę, kiedy jest ona zrekompensowana niewielkim zyskiem. Jest to zjawisko sprytnie wykorzystywane nawet przez dealerów samochodowych, którzy wahającym się Klientom proponują drobne prezenty. Czasem nawet mały dywanik samochodowy może zadecydować o sprzedaży auta. Warto pamiętać o tym, że taki prezent stanowi drobną część ceny samochodu. Jest to dobry sposób na zwabienie Klientów również jeżeli chodzi o finanse. Banki w trakcie udzielenia kredytu oferują dodatkowo premię pieniężną. W ten sposób cena kredytu zostaje w skuteczny sposób zamaskowana, a Klient jest zadowolony, ponieważ nawet niewielki zastrzyk gotówki z powodzeniem działa na wyobraźnię każdego z nas. Oczywiście, jak łatwo się domyśleć bank z pewnością zrekompensuje sobie oferowaną nam premię, ponieważ cena takiego prezentu stanowi część całkowitego świadczenia. Ważne są również drobne gadżety, które w pozytywny sposób wpływają na decyzję odnośnie zaciąganego kredytu.

Kuszące „coś za coś", czyli transakcja wymienna

Hasła typu: „2 za 1" są obecnie bardzo popularne i możemy je spotkać na każdym kroku. Dotyczy to w szczególny sposób kredytów, gdzie najczęściej wykorzystuje się warunki, takie jak: brak prowizji czy niższe oprocentowanie. Jest to pewnego rodzaju przynęta. Jeżeli jakiś Klient wyrazi chęć skorzystania z oferowanego mu produktu, najczęściej okazuje się, że aby skorzystać z promocji, należy np. kupić ubezpieczenie. Jeżeli połączy się kilka produktów w całość, zwiększa się trudność oszacowania ceny zaciąganego świadczenia.

Cena niewidoczna dla Klienta

Innym, równie często stosowanym zabiegiem jest reklama produktu finansowego z udziałem przystojnego aktora czy pięknej piosenkarki. Oprócz tego, na ekranie widnieje również napis: „od 5,99%". Okazuje się jednak, że tak niskie oprocentowanie przysługuje tylko wybranym Klientom. Zazwyczaj osoby, które są zainteresowane zaciągnięciem świadczenia, nie spełniają „specjalnych” warunków, o których nikomu nic nie wiadomo. Potencjalny Klient zostaje więc pozbawiony możliwości korzystania z tak niskiego oprocentowania, a przypadający na niego zakres odsetek jest dużo wyższy i wynosi zazwyczaj aż 21%.

Brak przejrzystości

Każda reklamowana pożyczka wydaje się być bardzo prostą. Aby ocenić jej koszty, zazwyczaj wystarczą tylko informacje dotyczące oprocentowania czy wysokości prowizji. W praktyce działa to zupełnie inaczej, ponieważ banki komplikują procedury pożyczkowe, co dotyczy również kosztów świadczenia. Pożyczki bardzo często są rozszerzane o dodatkowe opłaty, premie, doraźne obniżki. Mnóstwa propozycji zazwyczaj nie udaje się ze sobą zestawić tak, aby wzajemnie nie kolidowały. Brakuje chłodnej kalkulacji oraz trzeźwego spojrzenia na proponowane oferty.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Zofia

0

Zofia Data dodania: 23-12-2016 12:27 Kidyś byłam naiwna i wierzyłam w takie hasła jak 'promocja' 'super oferta' 'wyprzedaż' i takie tam, ale juz nie jestem taka naiwna i wiem ze w takich przypadkach najczesciej czlowiek zaplaci wiecej niz normalnie chociaz czasami zdarza sie ustrzelic wyjatkowa oferte, ale to rzadkosc niestety...
Żabcia

0

Żabcia Data dodania: 23-11-2016 15:50 Wiadomo nie od dziś, że te cwaniaki zawsze znajda sposob, abyśmy to my płacili za ich wydatki, tak samo, wymysli rzad jakis nowy podatek ktorym obciazy banki to zaraz koszty sa przerzucane na klientow, normalka!
Pinokio

0

Pinokio Data dodania: 13-10-2016 16:33 cwaniaki, ale zawsze tak bylo jest i bedzie, ze sobie kazdy odbija koszty ktore ponosi na innych, taki świat takie życie, nie ma co dziobem kłapać , bo pewnie sami tak robicie lub byscie robili jakbyscie mogli!!
Buda

0

Buda Data dodania: 22-07-2016 15:59 eh i czemu nikt nie weźmie za morde tych oszustów, banki tylko patrzą jak zedrzeć z człowieka ostatnią koszulę i oszukują jak tylko mogą, a jak szary kowalski coś drobnego zrobi to od razu robią z niego przestępcę i ciągają po sądach
zDolny

0

zDolny Data dodania: 01-06-2016 15:20 dzielcie przez dwa to co wam mowi konsultant, mi mowil tak ze rozumialem ze ubezpieczenie jest konieczne tanie itd a po preczytaniu umowy wyszlo ze w rzeczywistosci jest drozsze niz mialo byc, nie daje mi tak w zasadzie zadnych korzysci poza samym ubezpieczeniem i wcale nie jest przymusowe, na pana zostala zlozona skarga, a kredyt dostałem i bez ubezpieczenia
MoickLock

0

MoickLock Data dodania: 20-05-2016 10:32 wiadomo, że jak ktoś nam oferuje coś za darmo to przeważnie oznacza, że końcowo zapłacimy za to jeszcze więcej niż normalnie. jak się bronić przed sprytnąsprzedażą kosztów kredytu? jedyne co można zrobić to chyba uważnie czytać umowę i nie dać się naciągnąć, banki są coraz bardziej bezczelne
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.