Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Stosowanie biometrii w bankowości
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 11-08-2016/11:11

Stosowanie biometrii w bankowości

Reklama


 

Stosowanie biometrii w bankowości

 Ostatnimi czasy właściciel największej na świecie marki kart płatniczych, organizacja Visa, zleciła przeprowadzenie badań, z których wynika, że ponad dwie trzecie badanych nie ma żadnych oporów przed wykorzystywaniem biometrii podczas dokonywania płatności. Natomiast niemal trzy czwarte badanych uważa, że dwuetapowe, wykorzystujące biometrię uwierzytelnianie jest bezpiecznym sposobem na autoryzację transakcji. Połowa ankietowanych uważa, że przyspieszyłoby to i ułatwiło płatności. Na czym polega dwuetapowa metoda uwierzytelnienia?

 Jest to weryfikacja wykorzystująca coś co jest w posiadaniu konsumenta – np. urządzenie płatnicze w postaci smartfona lub karty oraz to kim dana osoba jest czyli unikalną cechę konsumenta (co właśnie nazywamy biometrią) lub jego wiedzę w postaci hasła lub kodu PIN. Osoby ankietowane były pytane o preferowane sposoby dokonywania transakcji w rozmaitych warunkach takich jak warunki domowe czy punkty handlowo-usługowe. Okazało się, że aż 68% pytanych jest skłonna do wykorzystania biometrii jako sposobu uwierzytelnienia. Co ciekawe, ze względu na kwestię bezpieczeństwa, aż 31% respondentów zrezygnowało z zakupu dokonanego za pośrednictwem internetu. Jest to niezbity dowód na to, że biometryczna autoryzacja płatności to duża szansa dla osób zajmujących się sprzedażą internetową. Stosowanie biometrii w bankowości budzi żywe zainteresowanie wśród ludzi zajmujących się branżą finansową. Upatruje się w niej możliwość znacznej poprawy jakości obsługi konsumenta.

 Wyniki ostatnich badań pokazują, że ludzie oswojeni z biometrią poprzez wykorzystanie jej we własnych urządzeniach (np. odblokowywanie dostępu za pomocą odcisku palca) coraz częściej uznają ją za skuteczną i godną zaufania metodę weryfikacji. Stosowanie biometrii w bankowości niesie jednak ze sobą spore wyzwanie – jednym z nich jest sytuacja, gdzie biometria staje się jedynym dostępnym sposobem weryfikacji. Możliwe jest wystąpienie pomyłki przy autoryzacji jak i odrzuceniu płatności. Wynika to z tego, że w odróżnieniu od hasła czy kodu PIN, których wyniki są zero-jedynkowe (poprawne lub niepoprawne), biometria nie jest binarnym systemem weryfikacji, a metodą uwierzytelniania opartą na prawdopodobieństwie dopasowań. Z tego względu biometria sprawdza się najlepiej w połączeniu z innymi sposobami zabezpieczeń np. zamieszczonymi w urządzeniach. Większość firm jak i instytucji finansowych z tego powodu za najlepsze uznaje całościowe podejście, które wykorzystuje całe spektrum rozwiązań technologicznych, które usprawnią wszystkie procesy – niezależnie czy chodzi o otwarcie rachunku karty, dokonanie transakcji czy sprawdzenie salda.

 Ponad 50% Europejczyków jest przekonana, że weryfikacja tożsamości przy pomocy biometrii polegająca na sprawdzeniu jej charakterystycznych cech, takich jak obraz tęczówki oka czy układ linii papilarnych okaże się skuteczniejsza od tradycyjnych zabezpieczeń i w znacznym stopniu ułatwi i przyspieszy wykonywanie płatności. Ponad jedna trzecia wyraziła zadowolenie wynikające z faktu, że przy biometrycznym uwierzytelnianiu dane są bezpieczne również w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Czołowi eksperci przewidują, że wraz z upływającym czasem konsumenci będą mieli dostęp do coraz większej gamy sposobów płacenia. Metody uwierzytelniania podobnie do zwyczajów płatniczych muszą być dostosowane do konkretnych sytuacji w jakich się znajdziemy. Osoby zajmujące się nowymi rozwiązaniami mającymi zapewnienie bezpieczeństwa dokonywania transakcji opracowują różne kombinacje zabezpieczeń przeznaczone do konkretnych sytuacji i okoliczności. Jak zapewniają przedstawiciele czołowych firm na światowym rynku ich priorytetem jest zagwarantowanie bezpiecznych i wygodnych transakcji przy pełnej ochronie wrażliwych danych konsumentów niezależnie gdzie będą się oni znajdować.

 Jak twierdzą socjologowie, a wykonane badania zdają się to potwierdzać, upowszechnienie biometrii w bankowości jest w dużej mierze uzależnione od znajomości metod biometrycznych i bezpośredni kontakt z nimi na co dzień. Odkąd powszechnie wykorzystywana jest bankowość mobilna, za najlepszą metodę weryfikacji biometrycznej uznaje się skan linii papilarnych. Jest to spowodowane bezpieczeństwem i łatwością wykorzystania tej metody. Największym zaufaniem wśród biometrycznych metod uwierzytelniania cieszy się sprawdzenie linii papilarnych oraz obrazu tęczówki oka. Zaledwie około 10% pytanych zdecydowałoby się na autoryzację płatności przy pomocy rozpoznania rysów twarzy lub głosu. To co jest pocieszające to rosnąca świadomość konsumentów. Aż 67% badanych rozumiało jak duże jest znaczenie danych poufnych dla ochrony prywatności. Wszyscy są zgodni, że nowe sposoby weryfikacji transakcji powinny godzić szybkość i wygodę transakcji z jej bezpieczeństwem. Dostępne dane pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że zaufanie użytkowników względem weryfikacji biometrycznej utrzymuje się na jednakowym poziomie zarówno przy płatnościach w środowisku fizycznym jak i przy płatnościach internetowych.

 Dowodem na to są następujące dane. Ponad 48% badanych wykazuje chęć do stosowania biometrii przy płatnościach w transporcie publicznym, z kolei jedynie o 1% mniej badanych  jest skłonna wykorzystać tą metodę podczas płatności w restauracjach i barach. Podobna liczba osób chętnie wykorzystałaby biometryczne uwierzytelnianie podczas zakupu towarów i usług w tradycyjnym punkcie handlowo-usługowym. Trochę mniej, bo 40% respondentów skorzystałoby z takiego sposobu uwierzytelniania przy zakupach internetowych lub przy pobieraniu danych z internetu. Jak widać stosowanie biometrii w bankowości ma duży potencjał, a konsumenci są gotowi na korzystanie z tego rodzaju rozwiązań technologicznych. Omawiane dane pochodzą z badania „Biometric Payments” zleconego przez firmę Visa agencji Populus, które zostało wykonane w ciągu dwóch tygodni na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku na terenie siedmiu europejskich krajów – Niemiec, Włoch, Szwecji, Hiszpanii, Polski, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Liczebność próby wyniosła 14 236 osób, co daje mniej więcej 2 tysiące ankietowanych z każdego kraju.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

2

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

3

vialet

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

4

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

5

axicard

Od 500 pln do 6 000 pln

Od 0% prowizji za 30 dni

Bez wpłat potwierdzających konto bankowe

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Katarzynka

0

Katarzynka Data dodania: 28-10-2016 11:47 interesujące zagadnienie, jestem bardzo ciekawa jak to się rozwinie, uważam, że należy korzystać jak najwięcej z dobrodziejstw technologii
Mipka

0

Mipka Data dodania: 05-09-2016 16:38 ja nie ufam takim rzeczom, dzisiaj stosowanie biometrii w bankowości, a jutro chipy i modyfikowanie ciała, może za dużo science fiction sie naczytałam i naoglądałam, ale nie podoba mi się to!
Iza

0

Iza Data dodania: 02-09-2016 12:30 gdyby teraz była możliwość korzystania z biometrii przy weryfikacji to wybrałabym taką opcję, myślę, że to bardziej bezpieczna opcja niż zwykły kod PIN
Faktor

0

Faktor Data dodania: 30-08-2016 14:59 zawsze znajdzie sie sposób, żeby coś obejść czy gdzieś się włamać i wątpię, aby komukolwiek kiedykolwiek udało się opracować system którego nie da się złamać, ale mimo wszystko musze przyznac ze ta cala biometria brzmi obiecujaco
Bizzare

0

Bizzare Data dodania: 24-08-2016 16:22 pewnie masz racje Futurysta, ale póki co to muszą dopracować tą całą biometrię zanim zaczną ją stosować na powszechną skale w bankowości i nie tylko bo póki co to nie jest to doskonałe i bezawaryjne rozwiązanie
Futurysta

0

Futurysta Data dodania: 16-08-2016 14:11 założę się, że jeszcze przed 2020 roku biometria będzie jedną z najbardziej popularnych i powszechnych metod weryfikacji między innymi właśnie w bankowości
Philip K Dick

0

Philip K Dick Data dodania: 11-08-2016 15:39 stosowanie biometrii nie tylko w bankowości, ale ogólnie w różnych dziedzinach życia to mi przywodzi na myśl troche science fiction i te różne futurystyczne wizje przyszłości
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.