Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Straciłem pracę – czy dostanę odprawę?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Straciłem pracę – czy dostanę odprawę?

 

Straciłem pracę – czy dostanę odprawę?

 Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań oraz analiz społecznych,. utrata pracy to jedna z najbardziej stresujących nas obaw. Strata pracy nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Czasami zdarza się tak, że zwolnienie z pracy nie odbywa się ani za porozumieniem stron ani ze względów dyscyplinarnych. Są sytuacje, w których pełną winę za stracone stanowisko ponosi tylko i wyłącznie pracodawca.

 Musisz wiedzieć, że o ile posiadałeś odpowiedni rodzaj umowy, w tego typu okolicznościach należy Ci się pieniężna odprawa. Dlatego przy utracie zatrudnienia warto zadać sobie pytanie, straciłem pracę – czy dostanę odprawę? Jednym z najczęstszych powodów jakie podaje pracodawca przy zwalnianiu pracownika to tak zwana redukcja etatów, przez którą rozumiana jest sytuacja, gdy obecnie zajmowane przez nas stanowisko nie będzie już dłużej kontynuowane. Kwestie wypłaty odprawy przez pracodawcę reguluje ustawa o zwolnieniach grupowych z 13 marca 2003 roku (Dz.U. 2003 nr 90 poz. 844).

 Zgodnie z zapisami tego aktu prawnego zwolnienie grupowe ma miejsce wtedy, gdy pracodawca, który tworzy minimum 20 miejsc pracy jest zmuszony do wypowiedzenia umowy o pracy wyłącznie z własnej winy, a ponadto jeszcze, gdy w okresie krótszym niż 30 dni zwolnieniem objętych jest 10% procent ze wszystkich zatrudnionych pracowników. W wyżej wymienionych sytuacjach pracownikom należy się pieniężna odprawa. W dodatku zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego odprawa pieniężna przysługuje zwalnianemu pracownikowi również wtedy, gdy zwolnienie nie nastąpiłoby, gdyby nie przyczyny wynikające z winy pracodawcy, takie jak upadłość lub problemy finansowe.

 Nie wszystkie rodzaje umów uprawniają do uzyskania odprawy

Należy mieć na uwadze, zwłaszcza przy zawieraniu umowy z przyszłym pracodawcą, że nie każdy rodzaj umowy uprawnia do uzyskania odprawy pieniężnej. Tego typu świadczenie pieniężne należy się jedynie pracownikom, związanym z pracodawcą na podstawie umowy o pracę.

 To, że wszelakie formy umów popularnie nazywanych śmieciowymi nie zapewniają pracownikom odprawy przy utracie pracy wynika z faktu, że umowy o dzieło oraz umowy zlecenie są regulowane przez Kodeks Cywilny, a nie Kodeks Pracy. Co za tym idzie, tego typu umowy jest znacznie prościej wypowiedzieć niż umowę o pracę. Jedynym zabezpieczeniem w przypadku rozwiązania umowy zlecenie jest kara umowna na wypadek zerwania porozumienia, o ile takowa została zastrzeżona podczas sporządzania dokumenty. Odprawa pieniężna nie przysługuje również osobom, które zostały zatrudnione tymczasowo, a także pracownikom mianowanym.

 Jaka wysokość odprawy mi się należy?

Jeśli zostały spełnione wszystkie wymienione wcześniej warunki, czyli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a pracodawca posiadał minimum 20 pracowników oraz zwolnieniu winny jest wyłącznie pracodawca to wtedy masz pełne prawo żądać odprawy. Zgodnie z obecnie panującym prawem, osobie, która była zatrudniona krócej niż dwa lata przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

 Rekompensata w wysokości dwumiesięcznej pensji przysługuje wszystkim pracownikom ze stażem pracy w zwalniającej firmie w przedziale od 2 do 8 lat. Trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzyma każdy pracownik ,który był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres przekraczający 8 lat. Odprawa jednak nie może przekraczać piętnastokrotności ustalanej odgórnie przez państwo pensji minimalnej – czyli 20325zł w bieżącym roku i 21855zł od 1 stycznia 2017 roku.  Jeśli Twoje zwolnienie z pracy odpowiada podanym przez nas kryteriom i mimo tego faktu nie została Ci wypłacona przez pracodawcę odprawa pieniężna masz prawo ubiegać się o jej wypłacenie! Z tego typu sprawą należy skierować swoje kroki do sądu pracy i to właśnie tam wystąpić z powództwem. Radzimy się śpieszyć, gdyż tego typu roszczenia przedawniają się po okresie 3 lat. Gdy minie okres 3 lat nie będziemy w stanie w żaden sposób odzyskać tych pieniędzy.

 Jak zabezpieczyć się zawierając umowę zlecenie?

Na koniec, chcielibyśmy udzielić Wam kilku praktycznych porad jak zabezpieczyć się zawierając umowę zlecenie. Przede wszystkim dopilnuj, aby Twoja umowa zawierała odpowiedni okres wypowiedzenia.

 Dzięki np. miesięcznemu okresowi zakończenia współpracy, który zostanie zawarty w umowie, w przypadku, gdy szef rozwiąże umowę z dnia na dzień, będziemy mieli możliwość wystąpienia z żądaniem o odszkodowanie. Pracodawca ma możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy z tak zwanego ważnego powodu. Określenie ‘ważny powód’ niestety nie zostało dokładnie zdefiniowane przez żadną z ustaw Kodeksu Cywilnego. Do takich powodów jednak z całą pewnością kwalifikuje się utrata zaufania do zleceniobiorcy, utrata kluczowego kontraktu przez zatrudniającego lub zmiana profilu przedsiębiorstwa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ważności powodu zerwania umowy, a pracodawca próbuje się wymówić od wypłaty odszkodowania, możesz zwrócić się do odpowiedniego sądu cywilnego.

 Warto zapoznać się z obecnie panującymi przepisami i dokładnie znać swoje prawa i obowiązki przysługujące nam z tytułu odpowiedniego rodzaju umowy, gdyż dzięki temu nie damy się wykorzystać zatrudniającemu nas pracodawcy.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Krystian

0

Krystian Data dodania: 22-03-2017 17:23 Jak ma się umowę zlecenie albo o dzieło to nie ma na co liczyć :(
Piotr

0

Piotr Data dodania: 15-02-2017 19:06 Najlepiej z odprawami to maja prezesi firm, a reszta to rzadko kiedy dostaje... Sa rowni i rowniejsi, zyjemy w swiecie podwojnych standardow, przyzwyczajcie sie do tego ludzie...
dom

0

dom Data dodania: 04-01-2017 18:08 pracowałem na umowe zlecenie 3 lata i ja sie pytam dlaczego mi sie odprawa nie należy a komus z krotszym stazem pracy ale na umowe o prace sie nalezy? dlaczego?
patrick

0

patrick Data dodania: 21-12-2016 13:04 gorzej jak wałki robią z odprawami ludzie na ciepłych posadkach w państwowych firmach i sobie chore odprawy , 20 000 odprawy a i tak zaraz beda zatrudnieni gdzie indziej....
Nitka

0

Nitka Data dodania: 20-12-2016 15:48 kolejny argument pracodawców czemu wolą ludzi zatrudniaćna śmieciówkach niż na umowę o pracę...
Rolka

0

Rolka Data dodania: 16-12-2016 13:07 Dobrze, że powstają takie artykuły informujące w prosty i przystępny sposób o przysługujących im prawach i ciążących obowiązkach, niestety ludzie lubią wykorzystywać niewiedzę bliźniego dla swojej korzyści.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.