Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Teraz dziedziczymy długi tylko z dobrodziejstwem inwentarza
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Teraz dziedziczymy długi tylko z dobrodziejstwem inwentarza

 

 

Teraz dziedziczymy długi tylko z dobrodziejstwem inwentarza

Spadek wywołuje pozytywne skojarzenia. Dom za miastem po dziadkach, działka w dobrej okolicy,  pieniądze na lokatach, rachunkach oszczędnościowych, dzieła sztuki, i tak można by wymieniać dobra dziedziczone po bliskich. Spadek nie zawsze oznacza wzbogacenie, równie dobrze, jeszcze całkiem niedawno, mógł być przyczyną poważnych problemów finansowych. Odziedziczone długi spłacane do końca życia po krewnym, którego widziało się kilka razy w życiu na oczy. W październiku 2015 roku weszło w życie znowelizowane prawo. Dziś spadkobiercy nie muszą się martwić, że ich sytuacja finansowa diametralnie się zmieni, przez odziedziczone długi. Od października 2015 dziedziczymy tylko długi do wysokości majątku zmarłego.

Koniec ze spłacaniem odziedziczonych długów

Przed wejściem w życie ustawy dotyczącej dziedziczenia, zdarzały się absurdalne historie. Dzieci obarczane długami dziadków, wujków, których nie znały. A długi opiewały na niemałe kwoty. Takich historii przewinęło się przez media wiele. Znowelizowane prawo to koniec z obarczaniem długami osób przypadkowych. Obecnie, jeśli spadkobiercy nie wykonają żadnego ruchu, oznacza to że przyjmują spadek tylko do wysokości aktywów (czyli z dobrodziejstwem inwentarza). Długi zaspokajane są z tego majątku, natomiast jeśli przewyższają wartość aktywów, wówczas spadkobierca nie odpowiada za nie. Dzięki temu, nawet jeśli nie ma się świadomości, że zmarła osoba z rodziny, bądź też że miała długi  duże, przekraczające wartość spadku, to dziedziczymy wyłącznie do wysokości majątku.

Odziedziczony kredyt

Często można spotkać się z brakiem wiedzy wśród spadkobierców w przypadku odziedziczonego kredytu. Wiele osób myśli, że skoro kredytobiorca zmarł, to sprawa kredytu jest zamknięta. Niestety nie ma tak dobrze i przyjmując spadek należy liczyć się z koniecznością spłaty zobowiązania. Wiele problemów nastręczają odziedziczone kredyty hipoteczne. Śmierć kredytobiorcy nie powoduje wygaśnięcia umowy kredytowej i o tym należy pamiętać przyjmując spadek, którego częścią jest zobowiązanie wobec banku zaciągnięte na pokrycie kosztów związanych z zakupem nieruchomości. Obowiązujące prawo od 2015 roku nie chroni spadkobiercy w przypadku kredytów hipotecznych. Art 74 ustawy o księgach wieczystych i hipotece mówi jasno, że wierzyciel ma prawo żądać zaspokojenia z nieruchomości, która obciążona jest hipoteką, i nie ma znaczenia ograniczenie odpowiedzialności dłużnika, które wynika z prawa spadkowego. Czyli jeśli spadkobierca nie pójdzie do banku i nie dogadają się w kwestii kredytu, bank podejmie kroki mające na celu sprzedaż nieruchomości. Plusem jest to, że bank nie wejdzie na majątek spadkobiercy, w przypadku gdyby sprzedaż nieruchomości nie pokryła długów. Kredyty hipoteczne zazwyczaj mają ubezpieczenie na życie i to czas, by z niego skorzystać.

Przyjęcie spadku w całości bądź jego odrzucenie

Nadal mamy możliwość odrzucenia spadku bądź przyjęcia go w całości. Posiadając wiedzę o długach zmarłego, najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku, ale pamiętajmy również o dzieciach. To, że spadek odrzucą rodzice, nie znaczy, że będą od niego wolni, bo przejdzie na dzieci. Spadek można również nadal przyjąć w całości, jest to tzw. przyjęcie proste. Aby odrzucić bądź przyjąć spadek w całości należy udać się albo do notariusza, albo do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania i złożyć stosowne oświadczenie. Podobnie jak przed nowelizacją, spadkobiercy mają na to sześć miesięcy.

Jak sprawdzić czy spadkodawca miał długi?

Nie jest to proste, zwłaszcza że najczęściej nawet najbliższa rodzina nie ma pojęcia o sytuacji finansowej zmarłego. Dopiero po przyjęciu spadku okazuje się, że zmarły miał trudną sytuację materialną. Jedyne kroki jakie można podjąć to sprawdzić pocztę zmarłego, zajrzeć do dokumentów, pism, sprawdzić gdzie najczęściej dzwonił- może się okazać, że do firm pożyczkowych. Zazwyczaj chętni do pomocy są również sąsiedzi. Warto ich wypytać, bo często oni mają większą wiedzę niż rodzina. Poza tym można również udać się do sądu, z wnioskiem o wykonanie spisu inwentarza. Innych opcji raczej nie ma, dlatego zawsze jest ryzyko, że zmarły miał długi. Natomiast po zmianie prawa, nie ma już obaw o to, że długi te przyjdzie spłacać.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.