Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

 • 1 000
 • 60 000
 • 120 000
 • 180 000
 • 240 000
 • 300 000

Na ile rat?

 • 10
 • 60
 • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ubezpieczenie smartfona- czy to się opłaca?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 07-02-2018/18:11

Ubezpieczenie smartfona- czy to się opłaca?

Reklama


 

 

Ubezpieczenie smartfona- czy to się opłaca?

Telefony stały się nieodłączną częścią życia człowieka. Wiele osób zaraz po przebudzeni sięga właśnie po telefon, a zasypia z nim w dłoni. Ciągle w kontakcie, ciągle blisko nas, w końcu ciągle narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Zalany, pęknięty wyświetlacz, uszkodzona obudowa, a to oznacza często konieczność zakupu nowego telefonu. Obecne telefony nie tylko służą do rozmów czy pisania sms-ów, ale i przeglądania internetu, sprawdzania poczty, słuchania muzyki, czytania książek, grania czy robienia zdjęć i nagrywania filmików. A im bardziej wyposażony smartfon, tym wyższa jego cena. Pozostaje pytanie czy kupując telefon za 2 tys zł albo i więcej warto wykupić polisę? A jeśli tak, to gdzie się po nią udać i na co zwrócić uwagę?

Polisy w elektromarketach

Bardzo popularne, oferowane praktycznie przy zakupie każdego sprzętu AGD, RTV i bardzo drogie, w zależności, od tego na jakie parametry zdecyduje się klient. Sprzedawcy oferują kilka opcji. Od zwykłej przedłużonej gwarancji, czyli gwarancja producencka kończy się po dwóch latach i można ją przedłużyć o rok, dwa, a nawet trzy lata. Po kolejne, oferowane są polisy obejmujące różny zakres zdarzeń od zalania, przez kradzież, po pękniętą szybą po zderzeniu z ziemią. Ten zakres ochrony można wykupić na rok, dwa, trzy, a nawet pięć lat. Polisy w elektromarketach niestety są bardzo drogie, bo część wpłacanej przez klienta kwoty, trafia do sklepu. I nie jest to mała prowizja. Stąd handlowcy tak chętnie sprzedają i namawiają do przedłużania gwarancji i zakupu dodatkowego ubezpieczenia. A taka polisa na pięć lat może wynosić od 20-30% wartości sprzętu. Co stanowi nie mały koszt.

Ubezpieczenie w kredycie

Kupując smartfon na raty, co zdarza się coraz częściej przy droższych telefonach, ubezpieczenie również może być rozłożone na raty. Warto jednak przekalkulować czy faktycznie opłaca się brać polisę, gdzie pośrednikiem jest sklep i płacić spory procent wartości telefonu, znacznie podwyższając koszt kredytu, czy lepiej kupić polisę na własną rękę, o co nie jest trudno.

Ubezpieczenie u operatora

Smartfony często są kupowane za symboliczną kwotę, przy podpisywaniu umowy z operatorem telefonii komórkowej. Niektórzy operatorzy wprowadzili opcje dodatkowe związane z wykupieniem polisy. W Orange jest to Bezpieczny Smartfon, zaś w T-mobile jest to Ubezpieczenie Urządzenia Basic. U tego drugiego operatora składka na ubezpieczenie doliczana jest miesięcznie do faktury, koszt to 9,5zł. Na stronach internetowych operatorów telefonii komórkowej można szczegółowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Polisa w Klikochron

Klikochron jest platformą na której szybko, na jasnych warunkach i w przyzwoitej kwocie wykupisz ubezpieczenie dla smartfona. Najtańsze ubezpieczenie kosztuje ok 155 zł. Jest to kwota wpłacana jednorazowo.

Klikochron współpracuje z Alianz. Oferowane jest ubezpieczenie na rok bądź na dwa lata. Podstawowe nie obowiązuje kradzieży, ale można je rozszerzyć. Co najważniejsze, ubezpieczenie chroni sprzęt nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Warunki polisy w Klikochron

Są w miarę przejrzyste i wydają się być w porządku. Przede wszystkim koszt ubezpieczenia zależy od wartości telefonu. Analogicznie, im droższy tym koszt ubezpieczenia wyższy. Po upływie okresu ubezpieczenia, umowa nie odnawia się automatycznie, więc jeśli chcesz przedłużyć polisę, należy zrobić to przed końcem umowy.

Wypłata odszkodowania jest adekwatna do szkody oraz okresu użytkowania telefonu. Nie można liczyć na to, że ubezpieczyciel zapłaci jak za nowy telefon, gdy nasz prawie dwuletni smartfon przykładowo zostanie skradziony. Oprócz okresu użytkowania jest coś takiego jak udział własny, czyli część kwoty za skradziony telefon bądź za naprawę pokrywa posiadacz sprzętu. Wysokość wkładu własnego obliczana jest w zależności od wartości telefonu. Przykładowo przy telefonie w kwocie 2 tys zł, wynosi nieco ponad 130 zł. A zatem odszkodowanie będzie wynosiło tyle, ile warty jest telefon po określonym czasie użytkowania minut wkład własny.

Kiedy warto kupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie nie jest potrzebne każdemu. Zwłaszcza, gdy dbasz o telefon, zawsze położony jest w bezpiecznym miejscu, w etui zabezpieczającym szybę i nie bawią się nim dzieci.

O polisie warto pomyśleć gdy:

 • kosztował niemałą kwotę (2 tys zł i więcej),
 • jest narażony na uszkodzenia ze względu na wykonywany zawód, uprawiane sporty,
 • bawią się nim dzieci,
 • jest wykorzystywany do pracy,
 • dużo podróżujesz,
 • zawiera cenne dane,
 • często Ci się zdarza, że mijasz kieszeń, torebkę i telefon ląduje na ulicy.

Dobrze zapoznaj się z wyłączeniami

Najważniejszą kwestią, bez względu na rodzaj polisy, jest punkt umowy zawierający wyłączenia. Koniecznie trzeba przeczytać go kilka razy, a w razie wątpliwości dopytać ubezpieczyciela. Przykładowo w Klikchron ubezpieczymy telefon od kradzieży, ale zgubienia telefonu polisa już nie obejmuje.

Jeśli smartfon kosztuje kilka tysięcy złotych i kupisz polisę o szerokim zakresie ochrony, to w razie szkody bądź utraty zyskujesz. Bo choć nie dostaniesz pełnej kwoty, którą zapłaciłeś za telefon, to za otrzymane pieniądze z ubezpieczenia, będziesz mógł już kupić nowy smartfon. 

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.