Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Umowa pożyczki prywatnej – na co uważać?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Umowa pożyczki prywatnej – na co uważać?

 

 

Umowa pożyczki prywatnej – na co uważać?

 Wbrew pozorom nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki jednak z jakichś względów nie interesuje nas ani kredyt gotówkowy, ani chwilówka online. Na szczęście istnieje jeszcze jedna alternatywa, chodzi oczywiście o pożyczkę prywatną. Pożyczki prywatne najbardziej są powszechne wśród grona przyjaciół, rodziny, a także znajomych.

 W momencie udzielania pożyczki najczęściej nikt nie zwraca uwagi na aspekty prawne z nią związane. Wynika to z tego, że często osoba udzielająca pożyczki krępuje się zachować bardziej sformalizowane podejście i zażądać spisania umowy, zwłaszcza jeżeli pożyczkobiorcą jest ktoś bliski. Niestety nierzadko w takich przypadkach zdarza się, że nasza dobroć lub skrępowanie obraca się przeciwko nam i w efekcie mamy trudność w odzyskaniu pieniędzy. Niezależnie od tego, którą stroną pożyczki jesteśmy i kim dla nas jest druga strona, niezwykle ważna jest umowa pożyczki prywatnej. Zatem na co uważać przy pożyczce prywatnej?

 Pożyczka prywatna regulowana jest przez Kodeks Cywilny

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć to fakt, że pożyczając komuś lub od kogoś pieniądze zawieramy umowę pożyczki w rozumieniu prawa cywilnego. Tego typu umowy regulują artykuły 720 – 724 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z prawnym punktem widzenia, poprzez umowę pożyczki prywatnej pożyczkodawca czyli osoba udzielająca pożyczki zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy, określoną sumę gotówki.

 Z kolei zaciągający pożyczkę zobowiązuje się do zwrotu określonej  sumy, czyli spłaty pożyczki. Co za tym idzie, umowa pożyczki to zobowiązanie dla obu stron. Taką umowę uznaje się za prawnie wiążącą od momentu porozumienia się stron, a za zrealizowanie zawartej umowy uważa się dostarczenie środków pieniężnych pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę.

 Czy można odstąpić od umowy pożyczki prywatnej?

Pożyczkodawca ma obowiązek wypłacić środki, które zobowiązał się pożyczyć podpisując umowę. Istnieje możliwość uchylenia się od tego obowiązku, w przypadku odstąpienia od umowy, gdy jest to uzasadnione wątpliwym zwrotem pożyczki spowodowanej złym stanem majątkowym pożyczkobiorcy. Możliwość odstąpienia od umowy nie przysługuje jeśli pożyczkodawca wiedział o sytuacji finansowej pożyczkobiorcy lub z łatwością mógł się o niej dowiedzieć.

 Aby odstąpić od zrealizowania umowy pożyczki zły stan majątkowy musi mieć miejsce w chwili odmowy przekazania pieniędzy. Co więcej, pożyczkodawca nie może mieć wtedy opóźnienia związanego z terminowym przekazaniem pieniędzy tytułem pożyczki prywatnej.

 Jaka forma umowy pożyczki prywatnej?

Zgodnie z zapisami obecnie obowiązującego prawa nie jest wyszczególniona żadna konkretna forma umowy. Teoretycznie również umowa w formie ustnej będzie prawomocna, jednak my zachęcamy do zawierania umów w formie pisemnej. Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa pożyczki, której wartość przekracza kwotę 500zł winna być potwierdzona pisemnie dla celów dowodowych. W przypadku sporu sądowego świadek, ani dowód z przesłuchania stron nie jest dopuszczalny.

 Jedynymi wyjątkami są sytuacje, gdy obie strony wyrażą na to zgodę, zażąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą, będzie to uprawdopodobnione za pomocą pisma lub taki dowód na piśmie został zniszczony, zagubiony lub zabrany przez osobę trzecią. W przypadku braku umowy na piśmie takim dowodem uprawdopodabniającym zawarcie i wykonanie umowy jest pisemne pokwitowanie odbioru gotówki. Zważywszy na względy fiskalne oraz dochodowe, w przypadku realizacji pożyczki przelewem zalecamy sformułować tytuł przelewu w taki sposób, aby wskazywał on na pożyczkę. Dzięki temu będzie nam łatwiej dowieść faktu zawarcia umowy pożyczki niezależnie od tego, czy będzie to postępowanie podatkowe, czy też proces cywilny.

 Co należy zawrzeć w treści umowy pożyczki?

 Aby uniknąć problemów związanych z ewentualnymi wątpliwościami w formie pisemnej umowy pożyczki należy zawrzeć kilka ważnych postanowień. Najbardziej podstawową, lecz niezwykle istotną rzeczą jest określenie stron umowy, czyli precyzyjne wskazanie kto komu pożycza, a także podanie dokładnej kwoty pożyczki. Równie istotnym elementem jest ustalenie oraz zapisanie terminu zwrotu pożyczanej gotówki. Może to być konkretna data, ale również adnotacja, że zostanie ona zwrócona w ciągu np.  120 dni od chwili zawarcia umowy. Określając w treści umowy termin trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego termin oznaczony w dniach kończy się wraz z upływem ostatniego dnia. Terminy oznaczone w tygodniach, miesiącach oraz latach kończą się wraz z upływem dnia, który odpowiada początkowemu dniu terminu nazwą lub datą.

  Termin określony jako początek, środek lub koniec miesiąca rozumie sie jako pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. Okres półmiesięczny zawsze jest rozumiany jako piętnaście dni. Co warte odnotowania, jeśli koniec terminu przypada na dzień ustawowo uznany jako wolny od pracy, zostaje on automatycznie przesunięty na dzień następny. W sytuacjach, gdy nie został określony termin zwrotu pożyczki, dłużnik ma obowiązek zwrócić pożyczkę w przeciągu 6 tygodni od chwili wypowiedzenia umowy przez pożyczkodawcę. Zachęcamy również do zapisania w umowie wyraźnego postanowienia, które określa sposób spłaty zobowiązania.

Spłata pożyczki może być jednorazowa lub rozłożona na raty. Jeśli pożyczka podlega oprocentowaniu to w umowie powinna zostać zawarta uzgodniona wcześniej wysokość oprocentowania. Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać i upewnić się, że każde z zawartych w umowie postanowień jest dla nas jasne i zrozumiałe. Czasami warto zwrócić się o pomoc do radcy prawnego, który przeanalizuje umowę razem z nami. Jeśli jesteśmy pożyczkobiorcą pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie zgadzać się na żadne przedpłaty.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Julia

0

Julia Data dodania: 15-02-2017 18:22 W umowie pożyczki prywatnej powinno być zawarte dosłownie wszystko czego oczekujemy od drugiej strony umowy, pamietajcie ze to co niezapisane nie istnieje.
Nextstage

0

Nextstage Data dodania: 04-01-2017 18:41 Czy możecie polecić jakieś dobre wzory umowy pożyczki prywatnej? Niestety nie mam jakoś głowy do takich rzeczy, a jest mi potrzebna taka umowa
kamil

0

kamil Data dodania: 21-12-2016 15:55 umowa pożyczki prywatnej trzeba bardzo mocno przemyśleć i zawrzeć tam wszystko czarno na białym, żeby potem żaden cwaniak nie szukał dziury w całym i jakiś haczków kruczków
Pampam

0

Pampam Data dodania: 20-12-2016 16:18 Umowa powinna być przejrzysta, zawierająca wszystko czego od niej oczekujemy, nawet największe oczywistości powinny być spisane na piśmie. Nie ma nic na gębe!
Maten

0

Maten Data dodania: 16-12-2016 13:46 dokladnie jest tak jak jest napisane, rodzina nie rodzina brat ojciec matka czy papież, umowa to umowa, lepiej mieć na piśmie wszystko
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.