Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Umowa użyczenia a kredyt hipoteczny
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Umowa użyczenia a kredyt hipoteczny

 

 

Umowa użyczenia a kredyt hipoteczny

Użyczenie jest jedną z alternatyw dla osób poszukujących mieszkania, nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej czy też działki. Użyczenie dotyczy zarówno rzeczy ruchomych jak i nieruchomości. Dla bezpieczeństwa stron, lepiej by umowa była spisana. W praktyce najczęściej jest to ustne porozumienie między stronami zawarte z bliskimi członkami rodziny, przyjaciółmi czy znajomymi. Użyczenie często bywa mylone z najmem, a są między nimi istotne różnice. Niektórzy próbując ominąć podatek, podpisują umowę użyczenia, błędnie interpretując przepisy. Mieszkanie, które zostało kupione na kredyt i spłacane są raty, również może być użyczone. Dziś o tym co to jest użyczenie nieruchomości, jakie koszty ponosi nowy lokator, a jakie obowiązki są po stronie użyczającego?

Co mówi Kodeks Cywilny o użyczeniu?

W art 710 KC czytamy, że użyczenie jest oddaniem drugiej osobie w użytkowanie określonej rzeczy, bezpłatnie, na czas określony bądź bezterminowo. Kluczowe jest tu słowo bezpłatnie. To co różnicuje najem i użyczenie to koszty ponoszone przez nowego lokatora. Jeśli w umowie użyczenie widnieje kwota czynszu dla właściciela lokalu, to nie jest to umowa użyczenia lecz najmu. Istotą użyczenia jest oddanie w użytkowanie rzeczy bądź nieruchomości bezpłatnie. Nie ma tu znaczenia czy mieszkanie jest kupione na kredyt i raty spłacane czy jest bez kredytu. Osoba, która korzysta z nieruchomości w ramach użyczenia nie może być zobowiązana do spłacania rat kredytu. Co innego najem, gdzie właściciel może ustalić kwotę za wynajęcie w wysokości raty kredytu.

Jakie koszty ponosi osoba biorąca nieruchomość w użyczenie?

Zgodnie z prawem koszty jakie powinna ponieść osoba, która mieszka w nieruchomości w oparciu o umowę użyczenia to bieżące wydatki, na utrzymanie nieruchomości. Art 703 KC mówi, iż osoba która bierze rzecz w utrzymanie ponosi zwykłe koszty utrzymania. Nieprecyzyjny zapis budzi mnóstwo wątpliwości. Co oznaczają zwykłe koszty wynikające z utrzymania użyczonej rzeczy? Czy jest to czynsz, media, naprawy, remonty, a może jeszcze ubezpieczenie i podatki? Utrzymanie nieruchomości wiąże się z opłatami za media, ale też drobnymi naprawami. Jeśli użyczający chce zrobić remont, to sam musi wyłożyć na niego pieniądze. Obowiązkiem osoby, która bierze nieruchomość w użyczenie, jest utrzymanie jej w takim stanie, w jakim została przekazana, a więc wystarczy dbać o mieszkanie, płacić za media, naprawić to co się zepsuje. Jeśli użyczający wymaga zapłacenia innych kosztów, przykładem ubezpieczenie nieruchomości, to nie jest już to umowa użyczenia.

Użyczenie- mieszkanie po kosztach

Dobre rozwiązanie dla osób, które starują w dorosłość i zależy im na niskich kosztach samodzielnego utrzymania się na początek. Użyczenie najczęściej stosowane jest wśród członków rodziny. Ciotka ma mieszkanie, które użycza bratankowi. Kuzyn wyjeżdża za granicę na dłuższy okres i nie chce by nieruchomość stała pusta. Nieużytkowany lokal jest narażony na wiele szkód. W zamian za opiekę kuzyn szuka w rodzinie kogoś kto zamieszka w mieszkaniu i bez odstępnego, wyłącznie za koszty utrzymania będzie w nim mieszkał. Użyczenie sprawdza się też, gdy członek rodziny poszukuje lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej. Łatwo i szybko można zyskać nieruchomość do rozkręcenia biznesu. Dla obu stron użyczenie jest korzystne. Użyczający ma pewność, że ktoś opiekuje się nieruchomością, zaś biorący w użyczenie nie ponosząc dużych kosztów ma gdzie mieszkać bądź też prowadzić firmę.

Dlaczego warto spisać umowę?

Spisanie warunków jest korzystne dla obu stron. W przypadku niewłaściwego korzystania z nieruchomości, użyczający może wypowiedzieć umowę. Istotny jest również okres na jaki podpisywana jest umowa. Osoba, która korzysta z nieruchomości, może spać spokojnie mając podpisany przez użyczającego dokument. Co w sytuacji, gdy użyczającemu się coś zmieni i zażąda wyprowadzki? Mając podpisaną umowę, nie może tego zrobić. Zaufanie w rodzinie czy kręgu bliskich ludzi jest ważne, ale spisanie warunków na papierze nie oznacza jego braku. Poza ty w jakichkolwiek sytuacjach spornych, podpisane warunki, rozwiązują problem, gorzej gdy umowa została zawarta tylko ustnie.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.