Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Uwaga na podpisywanie ugody z wierzycielem
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Uwaga na podpisywanie ugody z wierzycielem

 

 

Uwaga na podpisanie ugody z wierzycielem

Każdy człowiek, którego długi przejęła firma windykacyjna, prędzej czy później otrzyma korespondencję z ugodą. W tym momencie staje przed ważną decyzją, konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Firmy windykacyjne będą próbowały wielu sposobów, by dłużnik podpisał umowę, a tym samym uznał dług. Oczywiście nie można generalizować, twierdząc iż każda ugoda prowadzi w finansową otchłań. Ugoda powinna być skonstruowana w taki sposób, by spełniała oczekiwania obu stron. Dogadanie się w kwestii spłacenia długu ma swoje plusy, bo dłużnik unika drogi sądowej (a to kolejne koszty), a wierzyciel odzyskuje pieniądze. Niestety ugody są często tak skonstruowane, że dłużnik składając swój podpis, pieczętuje swój wyrok. Z wcześniejszych długów jeszcze może udałoby mu się wyjść, ale kwoty na ugodach są często wzięte z kosmosu, a jedno potknięcie kończy się fatalnie. Dziś o tym, na jakie zapisy w ugodach powinien zwrócić uwagę dłużnik i czego absolutnie nie podpisywać.

Uznaję swój dług

Jedną z najważniejszych konsekwencji jaką niesie ze sobą podpisanie ugody z wierzycielem, jest uznanie posiadanego zadłużenia. Składając swój podpis pod ugodą przyznajemy, że jesteśmy wobec danej jednostki dłużnikami. I tego nie zmieni już nic. Wierzyciel mając podpisaną ugodę, idzie do sądu i szybko uzyskuje nakaz zapłaty, potem komornik i z górki. Dłużnikowi przed sądem bardzo trudno będzie udowodnić, że uznany dług, w takiej kwocie jak jest na umowie, nie istnieje, że się pomyliliśmy, że nie doczytaliśmy umowy, że myśleliśmy o niższej kwocie. W sądzie nasza sytuacja finansowa nie będzie nikogo interesowała, a już tym bardziej to, że nie zaznajomiliśmy się z ugodą przed jej podpisaniem. Oczywiście jest jakaś niewielka szansa na wygraną, ale potrzebne będą niezbite dowody, że dług w takiej kwocie nie istnieje.

Konsekwencje uznania długu

Podpisując ugodę, dłużnik zgadza się na jej warunki, czyli kwotę długu oraz przedstawiony harmonogram spłat. Jeśli pojawią się jakiekolwiek opóźnienia, wierzyciel może iść do sądu i uzyskać nakaz zapłaty, a co za tym idzie całą kwotę trzeba będzie spłacić szybciej. Podpisanie ugody ma też istotny wpływ na przedawnienie. Złożenie podpisu oznacza, że bieg przedawnienia zaczyna się od nowa. Pozostaje jeszcze kwestia roszczeń przedawnionych. Handel długami, które są już przedawnione to pokaźny kawałek wierzytelności. Jeśli dłużnik podpisał ugodę, a dług był już przedawniony, może wplątać się od nowa w problemy finansowe. Logicznie, bieg przedawnienia nie może zostać przerwany, bo już upłynęło. Ale jest w polskim prawie coś takiego jak zrzeczenie się z możliwości skorzystania z zarzutu przedawnienia. Podpisanie ugody z wierzycielem przez sąd, może być uznane za takie zrzeczenie właśnie. Może, ale nie musi. Każdy przypadek jest rozpatrywany przez sąd indywidualnie, natomiast istnieje duże ryzyko, że tak się stanie. I przedawniony dług trzeba będzie spłacić, w kwocie, która widnieje na ugodzie.

Kilka ważnych pytań

Zanim cokolwiek postanowimy, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Czy żądanie spłaty zadłużenia jest słusznie do nas kierowane? Czy wysokość roszczenia, którego żąda wierzyciel, pokrywa się z długiem? Czy dług nie przedawnił się? Po podpisaniu ugody na szukanie ratunku będzie już za późno. Wierzyciel zrobi wszystko, by odzyskać pieniądze, które widnieją na ugodzie. A to oznacza, że pętla na szyi dłużnika będzie się zaciskać coraz mocniej.

Do zwrotu kilka razy więcej

Jednym z najważniejszych punktów umowy jest wysokość roszczenia, które mamy w ocenie firmy windykacyjnej do spłaty. I jeśli nam się wydaje, że może być to nieco wyższa kwota niż zadłużenie, które wykazywał bank czy inna instytucja finansowa, to jesteśmy w dużym błędzie. Z kilkuset złotych robi się kilka tysięcy, a z kilku tysięcy kilkadziesiąt. Firmy windykacyjne żądają zwrotu długu, który jest kilkakrotnie wyższy od początkowej kwoty. Oczywiście dochodzą odsetki czy kwoty za opłaty dodatkowe, ale jeśli z dwóch tysięcy robi się kwota ponad 30 tys zł, czy z 30 tys nagle mamy do spłaty wobec firmy windykacyjnej blisko 100 tys zł, to nigdy nie należy takiego porozumienia podpisywać! Jeśli wierzyciel będzie miał dowód na uznanie przez nas długu, wówczas bardzo ciężko będzie z tego wybrnąć. Poza tym w sytuacji, gdy firma windykacyjna idzie do sądu i żąda zwrotu niebotycznej kwoty, również nie można się  na to zgodzić. Takie praktyki są niedopuszczalne i należy się bronić. Wówczas przyda się profesjonalna pomoc. Głównym celem takiej ugody jest uznanie długu i wyzyskanie od zadłużonego jak największej gotówki. Zdarza się, że przeglądając umowę skupiamy się na wysokości miesięcznej raty, myślimy jest niska, będę spłacać. Dopiero później zaczynamy przeliczać, wgłębiamy się w umowę i wtedy można już tylko rwać włosy z głowy. Jedne z najważniejszych zapisów ugody dotyczą wysokości roszczenia i to należy przeanalizować w pierwszej kolejności.

Spróbuj spóźnić się chociaż dzień

Ugody zawierają często niekorzystne dla dłużnika zapisy. W tym przykładem może być ten o choćby jednodniowym spóźnieniu płatności, nawet w najmniejszej kwocie. Oznacza to, że jeśli dłużnik jeden dzień opóźni spłatę bądź przeleje niepełną kwotę, wówczas ugoda ulega rozwiązaniu, a wierzyciel od razu może iść do sądu po nakaz zapłaty pozostałej części, oczywiście doliczając odsetki. I takim sposobem znacznie szybciej jest w stanie ściągnąć od dłużnika gotówkę. Czy wyobrażasz sobie, że spłacając dług przez kilka czy kilkanaście lat ani razy się  nie spóźnisz? Absurdalny zapis, który może znów słono kosztować.

Co w takim razie zrobić?

Najlepiej taką ugodę dokładnie przeczytać z kimś kto się na tym zna. Póki co jak pokazuje praktyka dłużnicy nie wychodzą dobrze na ugodach z firmami windykacyjnymi. Warto wiedzieć, że również rozmawiając z pracownikiem firmy przez telefon, nie należy przyznawać się do długu, bo dowód w tej postaci może być wykorzystany przed sądem. A jeśli myślisz, że wpłacenie jakiejś kwoty pomoże na pewien okres, to jesteś w błędzie. Bo to również może być potraktowane jako uznanie długu.

Swoje długi trzeba spłacać, ale nie bądźmy nadgorliwi, gdy firma windykacyjna prześle ugodę. Osoby, które ją podpisały mają 14 dni na odstąpienie od niej.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

basista

0

basista Data dodania: 13-03-2017 17:51 podsumowujac, mozna powiedziec, ze podpisywanie ugody z wierzycielem to skazywanie siebie na komornika?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.