Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Uwaga! Nadchodzą zmiany w działaniach komorników!

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 15-07-2016/12:14

Uwaga! Nadchodzą zmiany w działaniach komorników!

Reklama


 

Uwaga! Nadchodzą zmiany w działaniach komorników!

 Ostatnio coraz częściej można było słyszeć doniesienia o nadużyciach komorników i asesorów komorniczych napływające z terenu całego kraju. Opinią publiczną najbardziej wstrząsnęła sprawa rolnika spod Mławy, któremu to asesor komorniczy zajął bezprawnie ciągnik, jednak to nie był jedyny przypadek nadużyć związanych z działalnością komorników. W związku z tymi sytuacjami i zdecydowanym sprzeciwem opinii publicznej poprzedni rząd wprowadził zapisy prawne mające zwiększyć kontrolę nad działalnością asesorów i komorników.

W tym celu między innymi powołany został rzecznik dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Komorniczej. Jednak zdaniem obecnego Ministra Sprawiedliwości wymagane jest bardziej zdecydowane i rozległe uregulowanie działalności komorników. Niedawno zostały przedstawione założenia do nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucjach komorniczych. Nadchodzą zmiany w działaniach komorników. Jednym z pomysłów Ministerstwa Sprawiedliwości, który wywołał największe kontrowersje jest wymóg rejestrowania egzekucji komorniczej przy pomocy kamery. Pomysłów na poprawę sytuacji nie brakuje.

 Nowe pomysły w ramach ustawy o komornikach sądowych i egzekucjach

 Dotychczas w przypadku nieprawidłowości w działaniach komornika poszkodowany dłużnik mógł wnieść skargę do sądu rejonowego. Przy stwierdzeniu naruszenia prawa prezes sądu rejonowego mógł kazać komornikowi zrezygnować z podjętych czynności i przywrócić poprzedni stanu rzeczy, np. zwolnić zajętą nieruchomość. Przyszłe zmiany przewidują między innymi możliwość wszczęcia przez ministra postępowania o odwołaniu komornika i zawieszenia go w obowiązkach na dowolnym etapie postępowania dyscyplinarnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przy pomocy najnowszej ustawy chce dać sędziom większą kontrolę nad komornikiem.

 Prezesi sądów rejonowych będą mogli odsunąć od obowiązków komornika, który w rażący sposób naruszył przepisy i wnioskować do Ministra Sprawiedliwości o odwołanie go ze stanowiska. Ponadto zyskają oni prawo do dokonywania wizytacji, lustracji, a także będą mogli skierować komornika na badania. Jednakże wraz z nowymi prawami przychodzą też obowiązki –prezes sądu rejonowego będzie odpowiedzialny za rezultaty nadzoru nad komornikami. Na prezesie sądu rejonowego będzie również spoczywać bezpośrednia odpowiedzialność za nieprzekazanie informacji dotyczących łamania prawa przez komornika. Zmianie ulegną również zasady składania skarg na czynności komornika.

 Po wejściu w życie nowych przepisów po każdej egzekucji dłużnik ma otrzymywać przejrzysty formularz skargi. Sądy będą zobligowane, aby uwzględniać również te skargi dłużników, które zawierają braki formalne lub zostaną złożone po terminie. Obecnie złożenie skargi na czynność komornika jest skomplikowane i często wymaga pomocy specjalisty, nowy formularz miałby to zmienić. Pomysł ten budzi liczne kontrowersje w środowisku, ponieważ jest sprzeczny z zasadami prawnego formalizmu. Jak wspominaliśmy na początku artykułu, kolejną zmianą ma być rejestrowanie przy pomocy kamery wszystkich egzekucji przeprowadzanych poza kancelarią.

 Każde z zarejestrowanych nagrań ma być częścią dokumentacji sprawy. Po wprowadzeniu nowej ustawy zasady przejmowania rzeczy mają stać się jeszcze bardziej przejrzyste.  Po przedstawieniu dowodu świadczącego o prawie własności innej osoby komornik nie będzie mógł zająć danej rzeczy. W świetle nowych przepisów odbieranie dłużnikom zajmowanych rzeczy ma stanowić wyjątek, a nie codzienną praktykę. Zmianie ulegnie również wtargnięcie komornika do domu wbrew woli dłużnika. Od tej pory ma to się odbywać jedynie w asyście policji. Zmianom ma także ulec sposób funkcjonowania kancelarii komorniczych. Do tej pory komornik może dowolnie wybierać sprawy z całego kraju. W myśl nowych przepisów każdy komornik zostanie przypisany do swojego rewiru, natomiast możliwość podjęcia spraw z innych regionów Polski ma stanowić nagrodę za dobre wyniki pracy. Kolejną zmianą zapowiedzianą przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest modyfikacja zasad wykonywania czynności przez asesorów komorniczych.

 Obecnie nie sposób ukryć, że osoby, które dopiero przyuczają się do zawodu komornika najczęściej wykonują większą część pracy za swojego mentora. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość wysługiwania się asesorami oraz jasno określić jakie czynności mogą być przez nich wykonywane w ramach szkolenia. Rozszerzeniu ma także ulec zakres odpowiedzialności osób, które będą prowadzić egzekucje. Dodatkowo komornicy, którzy nie posiadają tytułu magistra prawa będą zobligowani, aby ukończyć odpowiednie studia. Obowiązek uzupełnienia wykształcenia może dotyczyć nawet 30% wszystkich komorników. Jeśli komornik w przeciągu 7 lat nie ukończy studiów prawniczych będzie zmuszony do odejścia z zawodu. Ponadto osoby, które wykonują zawód komornika utracą prawo do nielimitowanego urlopu.

 Zmiany jeszcze w bieżącym roku?

Rząd podczas przedstawiania gotowego projektu nowelizacji ustawy podkreślał, że zależy mu na szybkim jej uchwaleniu. Obecnie projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych, a premier wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie skierowana do Sejmu jeszcze przed wakacjami sejmowymi. Nie licząc pojedynczych kontrowersji, które zawsze wywołują propozycje nowych przepisów, projekt nowelizacji ustawy o komornikach został odebrany pozytywnie.

 Zapowiedź zwiększenia uprawnień nadzorczych prezesów sądów rejonowych i ministra sprawiedliwości zostały dobrze ocenione przez samorząd komorniczy. Zapowiedziana nowelizacja stanowi poważną reformę w działaniach komorniczych, która czyni z komornika funkcjonariusza publicznego funkcjonującego na dotychczasowych zasadach, ze zmianami które zostaną wprowadzone. Wszystkie zapowiedziane zmiany w przepisach mają doprowadzić do całkowitej likwidacji nadużyć i nie dopuszczać do sytuacji, gdzie działania komornicze zamiast rozwiązywać problemy prowadzą do tragedii ludzkiej. Zarówno opinia publiczna jak i eksperci są zdania, że te zmiany są potrzebne. Pozostaje nam zatem czekać na dalszy rozwój prac nad ustawą i wprowadzenie jej w życie.

 

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Strusia Data dodania: 04-01-2017 14:08 Doskonale! Mam nadzieje, że w końcu znalazł sie ktoś mądry, kto pogoni tą całą chołotę, bo to co wyprawiają komornicy w tym kraju to w głowie sie nie mieści!

0

Peklok Data dodania: 27-10-2016 14:02 no i nadeszły, moim zdaniem te zmiany jak najbardziej na plus, jestem ciekawa jak to bedzie wygladac jak juz wszystkie zapowiedziane zmiany zostana przeprowadzone

1

Aleksandra Data dodania: 24-08-2016 15:46 dobrze ze w koncu zdecydowali sie cos zmienic, bo to co sie teraz dzieje to sie w glowie nie miesci, jestem ciekawa czy w innych krajach Europy zachodniej jest podobnie jesli chodzi o dzialanie komornikow

0

Henio Data dodania: 16-08-2016 13:41 myślę, że najwcześniej we wrześniu pojawią się znowu jakieś informacje odnośnie nowelizacji tej ustawy, narazie nasi kochani rządzący są zbyt zajęci biciem piany o trybunał konstytucyjny

0

sceptyk Data dodania: 11-08-2016 14:59 i tak podejrzewam, że nie wyeliminuje to kumoterstwa, nepotyzmu i wysługiwania się asesorami, ciekawe swoją drogą co będzie z tymi komornikami, którzy nie mają studiów prawniczych i czy faktycznie po 7 latach utracą pracę jak nie zrobią dyplmou

0

Elvuan Data dodania: 09-08-2016 16:05 ciekawe kiedy wprowadzą w życie te przepisy, bo muszę przyznać że brzmi to bardzo obiecująco :)

0

Zbini Data dodania: 01-08-2016 14:14 zgadzam sie, nie ma co narzekać na coś co jeszcze się nie wydarzyło, ja myślę, że jak wejdą te nowe przepisy to będzie to zmiana na lepsze

0

optymistka Data dodania: 28-07-2016 16:34 najważniejsze, że jest podjęta jakaś próba poprawienia sytuacji na lepsze, co z tego wyjdzie to zobaczymy, ale ja mimo wszystko jestem dobrej myśli

1

Pawn Data dodania: 22-07-2016 13:58 nie chwalmy dnia przed zachodem słońca, jeszcze długa droga zanim ta ustawa wejdzie w życie, a jeszcze dłużej zajmie faktyczne wprowadzenie tego wszystkiego w życie, jestem sceptyczny wobec tej nowelizacji

0

Piter Data dodania: 18-07-2016 13:18 i całe szczęście, bo narazie ta hołota robi co im się żywnie podoba! tak samo powinni się zabrać za te chore koszty komornicze, komornik nalicza sobie koszty jak mu sie podoba i nie ma to żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.