Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Wezwanie dłużnika do złożenia wyjaśnień
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 29-09-2017/15:32

Wezwanie dłużnika do złożenia wyjaśnień

Reklama


 

 

Wezwanie dłużnika do złożenia wyjaśnień

W ubiegłym roku zaszły istotne zmiany dotyczące między innymi wzywania dłużnika do złożenia wyjaśnień. Zmiany w art 801 Kodeksu Postępowania Cywilnego przyspieszyły działanie komorników, ale też nałożyły na dłużników nowe obowiązki. W tym za ich niedopełnienie czeka kara pozbawienia wolności. Osoby będące w trakcie egzekucji komorniczej są wzywane do kancelarii w celu złożenia wyjaśnień. Takie pismo od komornika powoduje obawy i wiele pytań. Co mogę, co powinienem zrobić, czy muszę ujawniać swój majątek? Z czym się wiąże niedopełnienie tego obowiązku? Dziś odpowiemy na te pytania.

Przed zmianą

Nowe prawo weszło w życie 8 września 2016 roku. Wówczas komornik wzywał dłużnika do złożenia wyjaśnień, ale na innych zasadach niż obecnie. Dłużnik nie był zobowiązany do złożenia wykazu swojego majątku. Wierzyciel musiał czekać aż komornik stwierdzi, iż egzekucja jest bezskuteczna. Wówczas mógł złożyć w sądzie wniosek o wyjawienie majątku. Sprawy się przeciągały, bo sądy mają dużo pracy i tak wierzyciel czekał, a komornik na chwilę musiał odłożyć tę sprawę na półkę. Kara za niestawiennictwo bądź brak pisemnej formy wynosiła 2 tys zł. 8 września ubiegłego roku nowelizacja wprowadziła znacznie większe kary, ale też dała większe uprawnienia komornikom.

Art 801 w obecnym brzmieniu

Od ubiegłego roku zmieniony art 801 kpc brzmi: ‘Jeżeli wierzyciel (...) nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji’. Droga do zaspokojenia potrzeb wierzyciela znacznie się skraca. Nie wspominając już o kosztach sądowych, składaniu kolejnych wniosków itd. Wierzyciel powinien o to wnosić jak najszybciej, jeśli nie wskazał majątku, z którego może zaspokoić wierzytelność. Ta droga jest zdecydowanie krótsza niż wcześniej, bo komornik jest szybszy niż sąd. Z resztą sądy i tak mają dużo pracy.

Dłużnik jest w obowiązku złożenia wykazu majątku

Pismo wysyłane przez komornika może być przyczyną stresu, jeśli jednak nie mamy nic do ukrycia, to powodów do obaw nie ma. Dłużnik jest zobowiązany do stworzenia wykazu swojego majątku. Podać należy nieruchomości oraz ruchomości, które do nas należą, a także wszystkie inne składniki majątku, z których wierzytelność może być zaspokojona. Taki wykaz należy dostarczyć komornikowi w wyznaczonym na piśmie terminie. Pismo od komornika zazwyczaj jasno określa po co jesteśmy wzywani, kiedy i jakie konsekwencje grożą, jeśli nie dopełnimy obowiązku. Uczciwa postawa, czyli sporządzenie wykazu majątku zgodnie z prawdą, bez zatajania chroni przed nieprzyjemnymi skutkami.

Jakie kary?

Złożenie oświadczenia w postaci wykazu majątku następuje pod rygorem odpowiedzialności karnej  za złożenie fałszywego oświadczenia. Wcześniej taką karę nakładał sąd, gdy dłużnik nie wywiązał się należycie z tego obowiązku. Obecnie ta sama kara grozi, jeśli wykaz majątku nie zostanie dostarczony do komornika. Wcześniej jak wspomniano, było to 2 tys zł, obecnie jest to 5 tys zł bądź areszt do miesiąca. Spędzenie choćby jednego dnia w areszcie dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z więzieniem, będzie koszmarnym przeżyciem. A jest to całkiem realne, jeśli nie wywiążemy się ze swojego obowiązku. Kara grzywny również nie jest mała. 5 tys zł dla osoby, która boryka się z długami, to często kwota nie do przeskoczenia. Pismo od komornika zawiera pouczenie, z którego również dowiesz się jakie są konsekwencje zatajenia majątku czy przedstawienia nieprawdy. Takie pismo przeczytaj od początku do końca, nie pomijając małej czcionki na dole strony.

Wątpliwości i pytania- gdzie darmowa pomoc?

Jeśli masz wiele pytań czy wątpliwości, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy świadczonej osobom zadłużonym. Prawo dla przeciętnego obywatela w wielu kwestiach jest niezrozumiałe i warto szukać pomocy. Wiedza daje pewność i uspokaja. Bezpłatnych porad udzielają jej między innymi różne stowarzyszenia, przykładem Ośrodki Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej. Bezpłatną poradę uzyskasz również od Rzecznika Praw Dłużnika, który został powołany przez firmę windykacyjną GetBack S.A. Instytucja działa od 2015 roku, pomagając dłużnikom na różnych etapach. Poradzić się można dzwoniąc na bezpłatną infolinię, bez konieczności podawania danych osobowych. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

cashbro

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

2

Od 100 zł do 2 500

Dla osób od 18 do 65 lat

Koszt rejestracji to tylko 0,01 zł

3

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

4

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

5

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.