Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Wszystko na temat kart kredytowych
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Wszystko na temat kart kredytowych

Karty kredytowe są niewątpliwie dużym udogodnieniem. Dzięki nim każdy z nas może zarządzać pieniędzmi. Jeżeli jednak nie będziemy z nich korzystać racjonalnie, możemy doprowadzić to do sporego zadłużenia.

Karty kredytowe znane są już od dawna, gdyż pojawiły się one na rynku finansowym ponad 50 lat temu. Wynalazek ten sprawił, że każdy posiadacz takiej karty mógł bez problemu korzystać z kredytów konsumpcyjnych. W naszym kraju tzw. kredytówki nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Początkowo tego rodzaju karty były uzyskiwane w sposób zupełnie przypadkowy, jako dodatek w ramach zakupu innego produktu finansowego, takiego jak: kredyty ratalne czy gotówkowe. Klienci nie korzystali z tego rodzaju prezentów. Obecnie uważa się, że karta ta może być źródłem sporych kłopotów finansowych. Okazuje się jednak, że wystarczy spełnić kilka podstawowych zasad a karta kredytowa będzie bardzo pomocną.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Główną ideą, która przyświecała osobom tworzącym karty kredytowe była chęć wdrożenia płatności o charakterze bezgotówkowym. Dzięki nim każdy Klient ma możliwość korzystania z limitu kredytowego, który jest nieoprocentowany. Karta kredytowa najlepiej sprawdza się w trakcie realizowania płatności w Internecie czy podczas tankowania na samoobsługowych stacjach. Najbardziej niekorzystnym zastosowaniem takiej karty kredytowej jest bankomat. Wypłacając w ten sposób gotówkę, bank będzie naliczał nam spore odsetki od pobranej kwoty. Ważne jest to, aby przed podjęciem jakiejkolwiek gotówki z bankomatu sprawdzić jak bank traktuje przelewy z rachunku karty. Zdarza się również, że instytucje te pozwalają na korzystanie z karty w bankomatach bez dodatkowych opłat.

Spłacanie zadłużeń

Karty kredytowe posiadają jedną, bardzo ważną zaletę, którą jest okres bezodsetkowy, zwany inaczej „grace period”. W tym czasie musimy spłacić całość zadłużenia. W przeciwnym razie bank będzie zmuszony naliczyć nam odsetki. W ten sposób można korzystać z pieniędzy pochodzących z banku przez pewien czas. W przypadku, gdy Klient nie wywiąże się w terminie ze spłaty kredytu, wówczas będzie on musiał zapłacić za transakcje przeprowadzone we wcześniejszym czasie. Bardzo dobrze obrazuje to poniższy przypadek, w którym Klient wydaje 100 zł a spłaca 99 zł. Bank nalicza wtedy odsetki od 100 zł a nie od kwoty 1 zł, która została do uregulowania. Oprócz tego, kolejnym haczykiem jest okres naliczania odsetek, który rozpoczyna się w chwili dokonania transakcji. Do rzadkości należy naliczanie odsetek od rozpoczęcia się kolejnego okresu rozliczeniowego. Termin spłaty kredytu znajduje się na wyciągu. Ponadto widnieje tam też informacja na temat kwoty zadłużenia oraz minimalnej kwoty spłaty, która zawiera się w przedziale od 3 do 5% wykorzystanego limitu. Jest to bardzo ważna wartość, którą należy spłacić bezwzględnie w pierwszej kolejności. Jeżeli Klient będzie spłacał tylko i wyłącznie kwotę minimalną w systemie miesięcznym, może on doprowadzić do sporych kłopotów finansowych. Z obliczeń wynika, że lepiej jest uzyskać kredyt gotówkowy, niż w taki sposób korzystać z karty kredytowej.

Karta zamiast kredytu ratalnego?

Obecnie karty kredytowe wyposażone są w funkcję zaciągnięcia kredytu ratalnego w celu zwiększenia możliwości Klienta w dziedzinie finansów oraz stworzenia bardziej atrakcyjnej oferty dla konsumenta. Na czym polega kredyt ratalny? Otóż opiera się on przede wszystkim na spłacaniu transakcji przy pomocy karty przy jednoczesnym ich oddzieleniu od limitu kredytowego. Oczywiście podstawowym warunkiem jest nieprzekroczenie minimalnej wartości i korzystanie tylko i wyłącznie z części limitu kredytowego. Dużą zaletą kredytu ratalnego jest o wiele niższe oprocentowanie. Jednakże kredyt ratalny w karcie niekoniecznie musi stanowić wartość niższą od rat oferowanych przez sprzedawcę.

Jak często można korzystać z karty?

Powszechnie wiadomo, że jeżeli spłacimy całą kwotę zadłużenia, to wówczas unikniemy odsetek, które są związane z wszelkiego rodzaju kredytami. Klient musi spłacać jedynie opłatę roczną, która jest pobierana bez względu na to czy korzystamy z karty czy też nie. Jeżeli jesteśmy nowymi Klienta banku, instytucje te nie obciążają nas tego rodzaju płatnościami w pierwszym roku. Każdy Klient powinien mieć też minimum obrotów na koncie, aby mógł uniknąć pobrania rocznej opłaty. Jeżeli chcemy być zwolnieni z wyżej wspomnianej daniny, należy spełnić szereg różnorodnych oczekiwań, które zależą ściśle od danej placówki bankowej. W przypadku, gdy kredytówka jest używana bardzo rzadko, warto zastanowić się nad rezygnacją z karty. W przeciwnym razie będziemy musieli regulować roczną opłatę za kartę, z której w żaden sposób nie korzystamy. Klient powinien wybrać kartę, która w pełni będzie odpowiadać jego potrzebom i oczekiwaniom. Wówczas kredytówka nie będzie generować od nas żadnych kosztów. Dobrze dobrana karta może pracować na drobne przyjemności, za które w ostateczności zapłacą sklepy.

Kontrola zadłużeń

Każda karta powinna być kontrolowana przez posiadacza za pomocą Internetu. Jest to wygodny sposób, który chroni Klienta przed różnymi niebezpieczeństwami. Bardzo często Klienci nie pamiętają o ilości wydanych pieniędzy i przekraczają dozwolony limit. Sprawdzanie historii transakcji na bieżąco pozwoli nam śledzić nasze wydatki. W przypadku kradzieży będzie można szybko wyłapać podejrzane transakcje.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Dorota

0

Dorota Data dodania: 23-12-2016 15:48 Karta kredytowa to najlepsza przyjaciółka kobiety i największy wróg jej męża :):):)! Taki żarcik mi kiedyś moja przyjaciółka opowiedziała jak na zakupach byłyśmy, ale sami przyznacie że coś w tym jest
Daniel

0

Daniel Data dodania: 21-12-2016 18:19 szafran, zalezy jeszcze, jezeli sie tego nie zlekcewazy to nie tak od razu dlugi ze z tragedia, to wszystko zalezy od sytuacji tak na dobra sprawe
Szafran

0

Szafran Data dodania: 23-11-2016 14:37 Karty kredytowe są dobre i pożyteczne tak długo jak nie przekraczacie okresu bezodsetkowego. Jak go przekroczycie to długi, że tragedia.
BZDURA

0

BZDURA Data dodania: 13-10-2016 16:06 nie zgadzam sie, cały czas korzystam z karty kredytowej jak tysiące polaków i watpie by to mialo szybko ulec jakiejkolwiek zmianie!
Monroe

0

Monroe Data dodania: 19-07-2016 16:40 teraz karty kredytowe odchodzą do lamusa na rzecz limitów na koncie, czyli mowiac prościej debetów - i wcale sie nie dziwie, debety sa prostsze w obsłudze nie potrzeba dodatkowej karty i przede wszystkim są tańsze
Tyg

0

Tyg Data dodania: 01-06-2016 14:59 lepiej juz wziac chwilowke niż korzystać z karty kredytowej, chociaz karta kredytowa jest dobrym sposobem by podbić sobie wiarygodność i zdolność kredytową w banku, bank wtedy chetniej kredyt da jak w terminie wszystko splacamy
Mikser

0

Mikser Data dodania: 20-05-2016 10:18 radzę korzystać z karty kredytowej tylko w awaryjnych sytuacjach, niby są te bezodsetkowe okresy, ale w przypadku wiekszej sumy o wiele lepiej jest wziac kredyt lub pozyczke ratalna
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.