Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia

 

Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia

 

Długi, które uległy przedawnieniu to świetny interes dla firm windykacyjnych. Jak się okazuje żerowanie na ludzkiej niewiedzy, strachu to pokaźne pieniądze, które łatwo można pozyskać. Długi skupowane są praktycznie za bezcen, a nieświadomy dłużnik płaci nie tylko całość, ale też jeszcze odsetki.

Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia w ostatnich latach stało się nagminne, ale prawo, a raczej luki prawne w pełni na to pozwalają. Dlatego warto wiedzieć kiedy dług ulega przedawnieniu, co robić w sytuacji gdy firma windykacyjna rozpoczyna po latach proces ściągania przedawnionego długu? Dłużnik musi podjąć działania, bo inaczej sprawa będzie się za nim ciągnąć. Dziś o tym jak wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia wygląda w praktyce.

 

Termin przedawnienia roszczeń

 

Ogólnie maksymalny okres przedawnienia wynosi 10 lat. Koniecznie trzeba wiedzieć od kiedy jest on liczony. Nie od momentu powstania zobowiązania, a od momentu wymagalności roszczenia. Co to oznacza? To dzień, w którym dłużnik miał ostateczny termin na spłatę zobowiązania, przykładowo zapłatę mandatu, rachunku, raty kredytu bądź też wypowiedzenia przez bank umowy kredytowej. Bieg przedawnienia zazwyczaj jest wielokrotnie przerywany, zarówno przez wierzyciela jak i zdarza się, że przez samego dłużnika. Często to wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia jest przyczyną tego, że dłużnik sam przerywa bieg przedawnienia. Bieg nie zostałby przerwany, gdyby strony nie podjęły żadnych działań.

 

Jak to wygląda od początku, gdy wkracza komornik?

 

Bierzemy pożyczkę, nie spłacamy jej, sprawa trafia do sądu. Wierzyciel otrzymuje klauzulę wykonalności i tu wkracza komornik. Działając na wielu polach, stara się ustalić majątek dłużnika. Co jednak, gdy dłużnik nie posiada majątku? Czynności komornika też nie trwają nie wiadomo ile, wykorzystuje wiele możliwych narzędzi, ale gdy nie ma czego zająć, sprawa zmierza ku końcowi. Komornik wystawia zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji, ma również obowiązek wysłuchania wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego.

Wierzyciel ma dokładnie siedem dni na podjęcie działań od momentu otrzymania postanowienia. W tym momencie jeszcze wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia nie wchodzi w grę. Jeśli wierzyciel nie podejmuje działania, egzekucja zostaje umorzona. Komornik kończy postępowanie w takiej sprawie. Najczęściej przez pewien czas jest cisza.

 

Jak działają firmy windykacyjne?

 

Działają  w obszarze prawa i przede wszystkim interesuje je wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia. Długi skupowane są za niewielkie kwoty przez firmy windykacyjne bądź fundusze sekurytyzacyjne. Celem działalności tych drugich jest inwestycja w określone wierzytelności. Dłużnicy bardzo często na forach dopytują czy firmy windykacyjne mają prawo ściągać dług po latach. Sytuacje, gdy po 5, 10 latach nagle dzwoni telefon czy przychodzi pismo o konieczności uregulowania długu, nie należą do rzadkości. Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia przynosi ogromne zyski, a firmy działają w obszarze prawa.

 

Przedawniony dług a nakaz zapłaty

 

Dużo kontrowersji budzi nakaz zapłaty wystawiony przez sąd w stosunku do przedawnionego długu. Zazwyczaj, gdy człowiek widzi pismo z sądu z nakazem zapłaty ugina się i płaci. A to wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia i brak świadomości jakie kroki podjąć, bo wcale nie ma obowiązku spłacania długu przedawnionego. Nie można jednak powiedzieć, że taki dług nie istnieje z drugiej strony! Firma windykacyjna ma możliwość uzyskania nakazu zapłaty od przedawnionego roszczenia.

Nakaz zapłaty cechuje to, że sprawa nie jest dogłębnie badana przez sąd. Zakłada się, że jeśli obciążony długiem nie wyrazi sprzeciwu to zapłaci, a jeśli nie to wysunie odpowiedni zarzut. Niestety wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia powoduje, że dłużnik ugina się płaci bądź godzi pisemnie albo ustnie na spłatę zobowiązania! Sąd wydając nakaz zapłaty, nie prowadzi rozprawy, dochodzi do niej, gdy dłużnik wnosi zarzut przedawnienia.

 

Przedawnienie nie działa automatycznie

 

Wiele osób błędnie postrzega przedawnienie. Dług przedawniony można ściągać, jedynym skutecznym krokiem, który hamuje proces jest wniesienie do sądu zarzutu przedawnienia. Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia i brak świadomości, że konieczne jest wniesienie zarzutu przedawnienia do sądu często jest przyczyną tego, że dłużnik musi płacić.

 

Zarzut przedawnienia długu

Pierwszym krokiem po otrzymaniu pisma bądź telefonu o zaległym długu jest dotarcie do stosownych dokumentów i sprawdzenie ile czasu minęło. W kolejnym kroku należy ustalić, jaki okres przedawnienia ma dany dług. A następnie złożyć do sądu zarzut przedawnienia roszczenia, w taki sposób dłużnik zamyka firmie windykacyjnej drogę do ściągania zobowiązania.

 

Dogadujesz się z windykacją- przedawnienie biegnie od nowa

 

Firmy windykacyjne nie na darmo starają się przekonać, że najlepszą droga jest dogadanie się. Chętnie rozkładają długi nawet na lata. Dla nich to stały dopływ gotówki, dla dłużnika chudsze lata. Jeśli po latach dłużnik dogaduje się z firmą windykacyjną, na piśmie zgadza się na spłatę długu, to bieg przedawnienia zaczyna się od nowa. Obecne przedawnienie traci swoją moc. W taki sposób działa wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia. Często niestety dopiero po fakcie dłużnik ma świadomość, iż dług był przedawniony, jest już jednak za późno!

 

Pomoc prawna

 

Warto skorzystać z pomocy prawnej jeśli wiedza w tym obszarze jest niewielka. Lepiej zapłacić za poradę niż srogie odsetki plus przedawniony dług firmie windykacyjnej. Oczywiście swoje długi trzeba spłacać, natomiast jeśli uległ przedawnieniu to nie można dać się zastraszyć firmie windykacyjnej.

Wykorzystanie niewiedzy dłużników w sprawie przedawnienia zadłużenia mimo że jest często poruszanym tematem, nadal stanowi intratny biznes.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Sylwia

0

Sylwia Data dodania: 03-01-2017 13:57 Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałam, że teraz jakos ma wejsc jakis przepis według którego jak firma windykacyjna czy wierzyciel sciagnie przedawniony dług z kogoś to bedzie mial obowiazek zwrotu tych pieniedzy i zabezpieczonych dóbr materialnych.
Ilona

0

Ilona Data dodania: 25-10-2016 12:35 SAME NIECENZURALNE SŁOWA MI SIĘ CISNĄ JAK CZYTAM O TAKICH PROCEDERACH, ZWŁASZCZA W STOSUNKU DO LUDZI STARSZYCH I JUZ SLABO OGARNIAJACYCH OTACZAJACA ICH RZECZYWISTOŚĆ. SUROWO BYM KARAŁA TAKICH CWANIACZKÓW!
Peelee

0

Peelee Data dodania: 07-09-2016 12:38 wykorzystywanie niewiedzy dluznikow w sprawie przedawnienai zadłużenia jest na porządku dziennym, firmy windykacyjne zarabiaja na tym dziesiatki tysiecy złotych rocznie, a najgorsze jest to, że jak uznamy taki dług przedawniony to już klamka zapadła...
Tailor

0

Tailor Data dodania: 20-06-2016 16:10 trzeba walczyć o swoje prawa i dochodzić swojego. w dzisiejszych czasach dowiedzieć się potrzebnych nam informacji to nie jest żaden problem
Pascal

0

Pascal Data dodania: 24-05-2016 15:52 wszedzie próbuje się wykorzystywać niewiedzę na szkodę osoby niezorientowanej w temacie, robią to politycy, policja, urząd skarbowy, pracodawca, dlaczego firmy pozyczkowe czy windykacyjne miałyby robić inaczej?
Karol

0

Karol Data dodania: 17-05-2016 11:58 dokładnie, jeśli ktoś traci przez nieznajomość swoich praw to tak jakby sam dawał się oszukać. A firmy windykacyjne są bezlitosne zwłaszcza wobec osób starszych...
Tona

0

Tona Data dodania: 17-05-2016 11:20 a moją złotą zasadą, na której nigdy się jeszcze nie przejechałam jest - zaczerpnąć kompletnej wiedzy o sytuacji przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, pamiętajcie że zawsze mamy do tego pełne prawo, czego by kto nie krzyczał i czym by nie groził Na niewiedzy się traci
Antek

0

Antek Data dodania: 23-03-2016 16:05 Chodziło mi o to, że jak ktoś wcześniej napisał długi trzeba spłacać!
Stryjek

0

Stryjek Data dodania: 22-03-2016 18:14 W chwili zaciągania kredytu chyba nie zakładasz, że go nie spłacisz?
Antek

0

Antek Data dodania: 21-03-2016 19:23 Jak się nie ma to się nie pożycza!
Stryjek

0

Stryjek Data dodania: 21-03-2016 18:36 Nie zgodzę się z Panem. Wyobraźmy sobie, że traci Pan wszystko. Pozostają tylko długi, co dalej? Przedawnienie umożliwia powrót do normalnego życia.
AndrzejW

0

AndrzejW Data dodania: 20-03-2016 17:36 Prowadzę małą firmę, każda niezapłacona faktura to dla mnie duża strata! Nie wiem jak można zamawiać fachowca jak nie ma się z czego zapłacić! Nie powinno być w ogóle coś takiego jak przedawnienie!
Marylka

0

Marylka Data dodania: 19-03-2016 20:22 Na wszystko trzeba dziś uważać. Ogólnie uważam, że długi trzeba spłacać, aczkolwiek jak się przedawnił to jak najbardziej można skorzystać!
Renata

0

Renata Data dodania: 17-03-2016 21:01 Pewnie bym zapłaciła nie wiedząc...!
Karina

0

Karina Data dodania: 17-03-2016 19:14 Po 10 latach od śmierci dziadka odezwała się do mnie firma ściągająca długi. Sprawa była w sądzie ja z siostrą dostałyśmy nakaz zapłaty! Sporo nerwów mnie to kosztowało, bo nie wiedziałam wtedy co i jak, na szczęście tata kolegi jest prawnikiem i wszystko nam wytłumaczył! Dług był przedawniony!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.