Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zdobądź się na dużo niższą marżę kredytu
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zdobądź się na dużo niższą marżę kredytu

Wszystkie osoby, które w 2009 r. lub w 2010 r. podjęły zobowiązania kredytowe o charakterze hipotecznym w złotówkach, są obecnie w poważnych tarapatach. Wysokość marży została obniżona do połowy jej wartości. Spadek ten zapoczątkował renegocjowanie warunków kredytu lub refinansowanie zobowiązania.

Kiedy polski rynek nieruchomości gwałtownie się rozwijał, nastała niespodziewana fala kryzysu finansowego. Nic nie stało na przeszkodzie, jeżeli chodzi o udzielanie kredytów; banki robiły to chętnie i stosunkowo często. Ogromna konkurencja sprawiła jednak, że marże spadły do niespodziewanych, bardzo niskich poziomów. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że kredytodawcy zupełnie zmienili swoje nastawienie. Rok 2008 okazał się być niejako rokiem przełomowym, ponieważ od tego momentu uzyskanie kredytu nie było już tak łatwe. Dużą uwagę zaczęto przywiązywać do zdolności kredytowej potencjalnych Klientów; zaczęto też wymagać od nich większej ilości zaświadczeń, a ceny kredytów znacznie wzrosły. Zaciągniecie kredytu w latach 2009-2010 dawało możliwość wyboru dowolnej waluty pożyczkowej. Wybór kredytu w złotówkach oznaczał marżę w wysokości nawet 2 procent. Obecnie cena ta nie jest wysoka, chodź pozornie może się taka wydawać. Czy możliwe jest obniżenie tej ceny w trakcie negocjacji z bankiem?

Czy możliwa jest negocjacja odnośnie dopłaty lub waluty?

Jeżeli podejmujemy negocjację z bankiem, trzeba przygotować sobie szereg argumentów, przy użyciu których moglibyśmy nakłonić drugą stronę do przyjęcia postawionych przez nas warunków. W takiej sytuacji dobrym posunięciem jest zastosowanie groźby, polegającej na przejściu do konkurencji. Jest to tak zwane wykorzystanie kredytu refinansowego. Wadą takiego rozwiązania jest to, że tego rodzaju przejście nie jest możliwe w przypadku wszystkich Kredytobiorców. Jeżeli dany Klient skorzystał z rządowego programu „Rodzi¬na na Swoim", nie ma prawa do wyżej wymienionych czynności. Przez kolejne 8 lat nie istnieje możliwość zmiany banku. Będzie to trwało do momentu zakończenia dopłat. Klient może też wyrazić zgodę na zaprzepaszczenie dopłat. Obniżka marży nie jest raczej możliwa; nie istnieje też możliwość refinansowania w trakcie tego okresu.
Możliwość refinansowania zobowiązania przepada również wtedy, gdy kredyt został zaciągnięty we frankach szwajcarskich. Obecnie przewalutowanie kredytu jest niekorzystnym posunięciem, a żadna instytucja bankowa nie przyjmie Klienta posiadającego ciążące na nim zobowiązanie.

Trudna walka i jej opłacalność

Jeżeli dany Klient reguluje zaciągnięte zobowiązanie w złotówkach, może pokusić się o starania dotyczące obniżenia marży, gdyż będzie to dla niego dosyć korzystne. Swoje starania można wówczas poprzeć chęcią korzystania z karty kredytowej lub programu oszczędnościowego. Gdy okaże się, że ta argumentacja jest nieskuteczna, Klient jest skazany na refinansowanie zaciągniętego zobowiązania. Jakie będą tego skutki i czy jest to opłacalny zabieg? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w poniższym przykładzie:
Marża Kredytobiorcy wynosi 1,15%. Kredyt został jednak zaciągnięty 3 lata temu, a co za tym idzie Klient będzie musiał opłacić prowizję za wcześniejszą spłatę, która wynosi 1,5% pozostałego do spłaty świadczenia. Zadaniem banku refinansującego jest spłata kredytu oraz prowizji za wcześniejszą regulację. Kwota, jaka pozostanie do uregulowania to niewiele ponad 343 tysiące złotych. Rata po refinansowaniu jest rzędu 2.197,13 zł. Wynika z tego, że uzyskujemy różnicę wynoszącą jedynie 150 zł.

Dodatkowe koszty

Na to, czy refinansowanie jest opłacalne ma wpływ różnica w marży oraz dodatkowe koszty, które są koniecznością przy tego rodzaju operacjach. Nie wyklucza się ponownej wyceny nieruchomości oraz wpisów do ksiąg wieczystych. W wyniku podjętych działań możemy uzyskać kilkaset złotych. Może też się okazać, że konieczne jest opłacenie prowizji. Prowizja w postaci 3% kwoty kredytu to w przykładzie aż 10 tysięcy złotych. Dopiero po upływie 5 lat spłaty, będzie można mówić o rekompensacji wydatków przez niższą ratę.
Każdy z nas na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że kredyt hipoteczny można bezwzględnie zaliczyć do zobowiązań długoterminowych. Zmiana kredytodawcy jest opłacalna wtedy, gdy danego zobowiązania nie planujemy uregulować przed obowiązującym nas terminem spłaty. Stały poziom marży można uzyskać w przypadku zmiany banku. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, warto przeprowadzić niezbędne obliczenia, które pozwolą nam uniknąć dużego trudu przy niewielkim rezultacie w postaci bardzo niskich oszczędności.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Bet

0

Bet Data dodania: 23-12-2016 15:56 Panie Grzegorzu nie jest to zakazane przez prawo wiec smialo moze Pan zawrzec taki zapis w umowie pytanie tylko czy bank sie na to zgodzi, to juz indywidualna kwestia. Pozdrawiam.
Grzegorz Gawrosz

0

Grzegorz Gawrosz Data dodania: 23-12-2016 12:09 Witam, czy ktoś zorientowany w temacie mógłby mi wytłumaczyć jak sprawa wygląda? Mianowicie chodzi mi o to czy istnieje możliwość w umowie o kredyt hipoteczny zawrzeć punkt dotyczący możliwości przyszłej renegocjacji kosztów lub marży przy okreslonych okolicznosciach? Z góry dziekuje za odpowiedź, pozdrawiam, Grzegorz Gawrosz.
Kemmu

0

Kemmu Data dodania: 23-11-2016 15:37 szkoda ze tak pozno o tym sie dowiedziałem, bo mi zostalo niecale pol roku jeszcze kredytu to juz szkoda mi zachodu, ale jakbym wiedzial wczesniej to bym sie starał.
Dawid

0

Dawid Data dodania: 13-10-2016 16:30 mi niestety się nie udało, a moj kolega z pracy w tym samym banku też renegocjował i jemu sie udało, może po prostu słaby negocjator ze mnie i mojej żony
Piotr

0

Piotr Data dodania: 19-07-2016 19:44 moim zdaniem jednak warto spróbować, ja negocjowałem, faktycznie troche zamieszania przy tym było, ale w końcu dostaliśmy zgodę i płacimy niższą ratę. zawsze to jakaś oszczędność
Bajka

0

Bajka Data dodania: 01-06-2016 15:18 prawda, próbowałam renegocjowanie warunków kredytu i prawie od razu pogubiłam się w tych wszystkich dokumentach i wnioskach, odpuściłam, ale planuje wrócić uzbrojona w doradce ;)
Henryk

0

Henryk Data dodania: 20-05-2016 10:29 gra nie warta świeczki, a banki specjalnie jeszcze tak utrudniają całą sprawę, żeby to nie było dla klientów opłacalne
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.