Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej

 

 

Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej

Małych firm w Polsce w przybywa. Wielu chce być sobie sterem, żeglarzem i okrętem. I o ile w biznesie możesz odhaczać sukcesy, to z otrzymaniem kredytu wcale nie będzie łatwo, szczególnie jeśli zamierzasz wziąć kredyt na zakup mieszkania czy budowę domu. Wygoda, którą daje własna działalność, nie jest dla banku najlepszym źródłem dochodu. I choć często powtarza się, że to osoby pracujące na umowy śmieciowe są  w najgorszej sytuacji, gdy starają się o kredyt, to pora spojrzeć na jaką górkę muszą wspiąć się przedsiębiorcy, by bank pozytywie rozpatrzył wniosek. Co wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy, co banki biorą pod uwagę, jak długo trzeba prowadzić działalność, żeby dostać kredyt? Poniżej odpowiedzi nie tylko na te pytania.

Jak długo jesteś na rynku?

Staż to kluczowy element brany pod uwagę przez bank. Każdy z banków określa minimalny okres, jaki firma musi być na rynku. Są banki bardziej liberalne, które wymagają, by firma była na rynku od pół roku i są ostrożniejsze, akceptujące wnioski od przedsiębiorców prowadzących działalność przynajmniej dwa lata. Najwięcej firm upada w pierwszym roku działalności, kluczowe jest zatem bycie na rynku przez 12 miesięcy i idealnie, gdy osiągane są w tym czasie dobre dochody. Od tego, jak długo firma jest na rynku, zależą również warunki kredytu. Im której, tym większe ryzyko, a więc gorsze warunki. Czasem opłaca się poczekać jeszcze kilka miesięcy ze złożeniem wniosku.

Kredyt już po miesiącu prowadzenia działalności- dla kogo?

Przeszedłeś z etatu na działalność, ale nadal pracujesz dla tego samego pracodawcy? W takiej sytuacji masz szansę dostać kredyt, również hipoteczny znacznie szybciej. Konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających wcześniejsze zatrudnienie na etacie i obecną współpracę. Zakres obowiązków musi być taki sam.

Na fali czy pod kreską?

Dochody przedsiębiorcy to jeden z najważniejszych elementów zdolności kredytowej. W zależności od tego, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem, obliczany jest jego dochód. W najlepszej sytuacji są osoby rozliczające się na zasadach ogólnych. Najgorszą dla banku i dla samego przedsiębiorcy, gdy idzie po kredyt, jest rozliczanie działalności w formie karty podatkowej. Dochód wyliczany jest przez pomnożenie płaconego podatku przez konkretną liczbę, często jest on dużo niższy niż ma to faktycznie miejsce. Podobna sytuacja, gdy działalność prowadzona jest na ryczałcie. Banki obliczają dochód przedsiębiorcy netto, jako procent z przychodów, w jednych jest to 40%, a w innym tylko 15%. A co za tym idzie, przedsiębiorca może mieć mocno zaniżony dochód.

Zawieszenie działalności

Jeśli w ostatnich miesiącach działalność była zawieszona, warto wstrzymać się z wnioskiem przez jakiś czas. Bank może stwierdzić, że przedsiębiorca nie radzi sobie z prowadzeniem działalności, a więc wniosek kredytowy zostanie odrzucony. W innej sytuacji są osoby, które każdego roku na pewien okres zawieszają działalność, ale nie wpływa to na ich płynność finansową.

Dobra historia kredytowa i brak zaległości wobec ZUS i US

Bank sprawdzi, czy nie zalegasz z płaceniem składek do ZUS i podatkiem w US. Jeśli okaże się, że miewasz opóźnienia, może być to przyczyną odrzucenia wniosku. Znaczenie ma również dotychczasowa historia kredytowa przedsiębiorcy. Pod uwagę brane są wszystkie posiadane zobowiązania, prywatne i firmowe. Dlatego przed pójściem po kredyt, należy pomyśleć o rezygnacji z karty kredytowej czy debetu. Każde zobowiązanie zmniejsza zdolność kredytową.

Branże większego ryzyka

Firmy działające w niektórych branżach są obarczone wyższym ryzykiem, są to między innymi: branża budowlana, gastronomiczna, developerska, ubezpieczeniowa, finansowa. Bank może bardziej szczegółowo przyjrzeć się sytuacji finansowej firmy, biorąc pod uwagę dłuższy okres. Przedsiębiorca musi przygotować się na wyższe oprocentowanie albo konieczność wpłacenia większego wkładu własnego.

Przedsiębiorcę starającego się o kredyt, czeka znacznie więcej formalności niż osoby pracujące na etacie i na umowa śmieciowych. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze plik dokumentów. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.