Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zmiana zasad działania komorników wpłynie na dłużnika
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Zmiana zasad działania komorników wpłynie na dłużnika

 

 

Zmiana zasad działania komorników wpłynie na dłużnika

Pierwsze głosy krytyki planowanych zmian dla komorników pojawiły się już w ubiegłym roku, gdy tylko plany ujrzały światło dzienne. Komornicy, póki co nie masowo, ale już rezygnują z pracy, zamykają kancelarie, bo wykonywanie zawodu stanie się dla nich nieopłacalne. Nowe prawo z jednej strony będzie korzystne dla dłużników, ale z drugiej może uderzyć w mieszkańców mniejszych miejscowości oraz rodziców dzieci, na które nie są płacone alimenty. Jedną z podstawowych zmian jest obniżenie kosztów egzekucji, co dla dłużnika jest na plus, ale dla komornika w krótkiej perspektywie może oznaczać konieczność zamknięcia kancelarii. Komornicy zapowiadają wystosowanie listu do premier Beaty Szydło, przedstawiającego negatywne skutki wejścia w życie nowego prawa. Dziś o tym co ma zmienić się od stycznia przyszłego roku, jak to wpłynie na dłużników?

Stawka za egzekucję w dół

Do planowanego projektu ustawy o komornikach doszedł projekt ustawy o kosztach komorniczych.  Plan na wejście ich w życie za kilka miesięcy, styczeń 2018. Komornicy już zaczynają się martwić o utrzymanie kancelarii, w tym bez konieczności zwalniania asesorów i aplikantów. Kto w przyszłości będzie wykonywał zawód, gdy nie będzie miał szansy na praktykę? Dwie stawki wynagrodzenia dla komornika mają być zastąpione jedną. Obecnie obowiązują stawki 8% i 15% długów. Ta pierwsza stawka odnosi się do egzekucji z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty, zasiłku dla bezrobotnych. Stawka 15% zadłużenia dotyczy pozostałych egzekucji. Stawki te mają być zastąpione jedną dziesięcioprocentową. Ministerstwo Sprawiedliwości wyliczyło, że średnio w ostatnim czasie stawka wynosiła 12,1% zadłużenia, a więc nowa proponowana będzie niższa. Obniżenie stawki, to zdecydowanie niższe dochody dla kancelarii, niższe wynagrodzenie dla komornika i brak środków na zatrudnianie pracowników.

Niższe koszty egzekucji- dobre wiadomości dla dłużników

Osoby zadłużone, jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie, będą mogły odetchnąć z ulgą. Koszty egzekucji nie będą mogły przekroczyć, przy jednej egzekucji 50 tys zł, obecnie jest to kwota 120 tys zł, czyli o ponad połowę mniej. Spadnie również kwota najniższej opłaty za egzekucję, obecnie w zależności od jej rodzaju wynosi 200 bądź 400 zł, a planowane jest 100 zł.

Spłata długu do dwóch tygodni z ‘premią’

Dłużnik, który spłaci swój dług do dwóch tygodni od otrzymania pisma od komornika, zapłaci koszty egzekucyjne można powiedzieć w ‘promocyjnej’ cenie. Komornik będzie mógł ściągnąć od dłużnika tylko 3% opłaty za egzekucję. To bardzo dobra wiadomość dla dłużników. Nie da się ukryć, że wielu pozwoli to ominąć wysokie koszty egzekucyjne. Zyskuje dłużnik, ale znów traci komornik. Kolejne pozytywne rozwiązanie dla dłużnika to obniżenie kosztów, gdy dobrowolnie spłacony zostanie dług po upływie dwóch tygodni od otrzymania pisma o wszczęciu egzekucji. Wynagrodzenie dla komornika nie przekroczy 5% opłaty egzekucyjnej. Czyli jeżeli dłużnik zdecyduje się dobrowolnie oddać pieniądze również obniży koszty, a do kancelarii komorniczej znów wpłynie mniej. Po kolejne, kancelarie komornicze będą musiały się podzielić opłatami egzekucyjnymi ze Skarbem Państwa. Komornicy byliby zobowiązani do oddania 40% nadwyżki opłat za egzekucję, co w skali roku daje 2 mln zł.

‘Stojak na kamerę’- nowa rola asesorów

Czynności, które mógł wykonywać asesor będzie musiał przejąć komornik. Mocno ograniczone możliwości działania asesorów, to większe obciążenie, również przy prostych obowiązkach, dla komorników. Więcej pracy dla komorników, a zyski niestety mniejsze. Nie dziwi więc fakt, że w środowisku komorniczym panuje coraz większy niepokój. Asesorowi trzeba będzie zapłacić, a jego obowiązki przejąć. Stąd zaczęto w środowisku komorniczym mówić o asesorach jako stojakach na kamerę, bo ich główne zajęcie będzie się odnosić do asystowania komornikom.

Większa kontrola, szybsze odwołanie ze stanowiska

Oprócz stawek w dół, zmienią się również inne aspekty związane z pracą komorników. Po pierwsze  większa kontrola kancelarii. Obecnie kontrole odbywają się raz na cztery lata, a po zmianie kancelaria będzie kontrolowana raz na dwa lata. Komornik, który naruszy prawo w sposób rażący, zostanie odwołany bezpośrednio przez Ministra Sprawiedliwości. Inne zmiany to: konieczność nagrywania czynności egzekucyjnych, zajmowanie się sprawami wyłącznie ze swojego terenu, konieczność posiadania dyplomu potwierdzającego wykształcenie prawnicze, zakaz prowadzenia innej działalności gospodarczej poza kancelarią, limitowany urlop do 26 dni. To wszystko wpływa na atrakcyjność wykonywania zawodu i masowe rezygnacje, które mogą mieć miejsce po wejściu w życie nowych przepisów.

Prace straci tysiące pracowników kancelarii?

Komornicy mogą nie zarobić na czynsz, a co dopiero mówić o utrzymaniu zatrudnionych pracowników. Mówią wprost, że nie będzie ich stać na zatrudnianie aplikantów, a więc w przyszłości pojawi się problem z tym kto ich zastąpi. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.